Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-07-20, 11:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa wraca do Nysy. Nie zabraknie nowości, ale będą też tradycyjne elementy

wiolonczeliści - zdjęcie ilustracyjne [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
wiolonczeliści - zdjęcie ilustracyjne [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
8. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa - plakat wydarzenia
8. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa - plakat wydarzenia
Od środy (21.07), przez nieco ponad tydzień, Nysa po raz ósmy stanie się nieformalną, wiolonczelową stolicą Europy. Wszystko za sprawą Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW), stworzonej przez kwartet wiolonczelowy Polish Cello Quartet, w skład którego wchodzą muzycy silnie związani z Opolszczyzną. Wprawdzie wydarzenie, które potrwa w sumie do 29 lipca, jest przede wszystkim unikatowym w skali kraju kursem mistrzowskim, doskonalącym wiolonczelistów w grze kameralnej i zespołowej, jednak towarzyszy mu co roku także festiwalowa część.
Jak co roku melomanii i sympatycy akademii wiolonczelowej będą mogli odkryć zarówno klasyczne, jak i rozrywkowe oblicze wiolonczeli. Współtwórca wydarzenia Krzysztof Karpeta zapewnia, że tradycyjnie usłyszymy też wiolonczelę w duecie z fortepianem, w jednorodnych zespołach kameralnych czy w orkiestrze kameralnej.

- Jak przechodzi orkiestra wiolonczelowa, wszyscy z wiolonczelami na plecach, to miasto ożywa w sposób niecodzienny - przyznaje Krzysztof Karpeta z Polish Cello Quartet. - Też wiemy, że mieszkańcy Nysy, ale nie tylko, bo mamy gości z różnych stron Polski, czekają nas, bo dochodzą do nas takie informacje, że nie mogą się doczekać koncertów. W tym roku w ramach festiwalu odbędzie się aż 6 koncertów i wiele z nich będzie w miejscach, w których jeszcze akademia nie zawitała dotychczas.

Pierwszym nowym miejscem na mapie koncertów Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej będzie aula I Liceum Ogólnokształcącego Carolinum w Nysie, gdzie w środę (21.07) o godzinie 19:00 odbędzie się koncert inauguracyjny w wykonaniu zespołu Polish Cello Quartet, na którym zostaną zaprezentowane utwory z całkiem nowego projektu. Będą to napisane specjalnie dla tego kwartetu aranżacje utworów Fryderyka Chopina. Kolejnym nowym miejscem koncertowym MAW będzie Bastion św. Jadwigi. Tam z kolei zrealizowany zostanie sobotni (24.07) koncert jazzowy z działem skrzypka Mateusza Smoczyńskiego i wiolonczelisty Stephana Brauna.

- Chcemy zmienia miejsca koncertów, żeby wykorzystywać możliwości, które daje miasto, budynki, które miasto posiada - wyjaśnia Krzysztof Karpeta. - Nysa jest niesamowicie bogata w przestrzenie, w których muzyka wiolonczelowa może zabrzmieć.

Podczas 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej pojawi się również cieszący się zawsze niesłabnącą popularnością koncert wieczorny z cyklu "Late Night Bach", na którym gra świateł i akustyka sprzyjają kontemplacyjnemu wsłuchiwaniu się w dzieła Johanna Sebastiana Bacha, przeznaczone na wiolonczelę solo. Nie zabraknie również występów uczestników akademii, którzy podczas tygodniowej pracy w zespołach, pod okiem wiolonczelistów z Polish Cello Quartet, a także zagranicznych profesorów - tym roku będą to Julius Berger (Niemcy) i Jelena Očić (Chorwacja) - zaprezentują się podczas koncertu finałowego. Nowością będzie pojawienie się kwintetu wiolonczelowego.

Jedynym koncertem, który odbędzie się poza Nysą, będzie tradycyjny już występ w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, gdzie zaprezentuje się jeden z gości specjalnych MAW czyli Julius Berger, a także Orkiestra Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej. W tym roku z uwagi na ograniczenia pandemiczne orkiestra nie wystąpi w Nysie, z tego samego powodu koncerty nie będą mogły być zbyt długie, potrwają więc około godziny. Natomiast wstęp na koncerty odbywające się w Nysie jest bezpłatny. Dodajmy, że Radio Opole, jak co roku, objęło wydarzenie patronem medialnym.
Wojciech Fudala i Krzysztof Karpeta o 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (kompilacja materiałów emitowanych 14 i 15 lipca w audycjach Radia Opole)

Zobacz także

2021-06-25, godz. 18:45, Wiadomości z regionu Szkolne korytarze znów zrobiły się puste, tym razem nie przez pandemię. "To był trudny rok, ale młodzież przeżyła ten czas odpowiedzialnie" W szkołach całej Polski zabrzmiał dziś (25.06) ostatni w tym roku szkolnym dzwonek. Uczniowie, którzy odebrali świadectwa przez ponad 2 miesiące będą nabierać sił przed powrotem do nauki. » więcej 2021-06-25, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Nyskie kąpieliska działają już od kilku dni. Pierwszego dnia wakacji tłumów nad wodą jednak nie było Mimo, że wakacje rozpoczęły się dziś (25.06) zarządcy nyskich kąpielisk postanowili nie czekać na ostatni dzwonek. Sezon na otwartym basenie i nad tamtejszym jeziorem trwa już od kilku dni. » więcej 2021-06-23, godz. 14:00, Sport i turystyka Stal Nysa: szykują się zmiany na stanowisku prezesa klubu Marek Majka nie będzie już zarządzał nyskim klubem. Następca obejmie stanowisko 1 lipca. » więcej 2021-06-21, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Burze nad Opolszczyzną, są interwencje. Mamy uszkodzone dachy, zalane piwnice i powalone gałęzie [AKTUALIZACJA] Są już pierwsze konsekwencje zapowiadanych burz w regionie. Najwięcej interwencji straż pożarna podejmowała w powiatach nyskim oraz brzeskim. » więcej 2021-06-21, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Studenci z Nysy uczą się pilotować drony. "Tego typu maszyny coraz częściej będą wykorzystywane w policji, wojsku czy straży pożarnej" Nyscy studenci bezpieczeństwa wewnętrznego uczą się pilotażu dronów. Zdobyte umiejętności mogą wkrótce pomóc im w realizacji codziennych obowiązków zawodowych. » więcej
262263264265266267268
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »