Radio Opole » Audycje Radia Opole

MAGAZYN MIĘDZYNARODOWY

W ostatnie wtorki miesiąca na "Magazyn międzynarodowy" zapraszają Piotr Semka i Piotr Cywiński. W Radiu Opole można też usłyszeć "Felieton całkiem niepolityczny" tych samych autorów. Magazyn jest prezentowany w ostatni wtorek miesiąca ok. 16:15 w popołudniowym paśmie "Loża Radiowa".

O autorach:
Piotr Cywiński
Publicysta/komentator i felietonista Tygodnika „wSieci” i portalu wPolityce.pl. Wieloletni korespondent Tygodnika „Wprost” z Bonn, Brukseli i Berlina.

Specjalizuje się w problematyce międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem stosunków polsko-niemieckich. Autor ekskluzywnych wywiadów m.in. z ostatnim sekretarzem SED i przewodniczącym Rady Państwa NRD Egonem Krenzem, kanclerzami RFN Helmutem Schmidtem, Helmutem Kohlem, Gerhardem Schröderem, prezydentami Niemiec Richardem von Waizsäckerem, Romanem Herzogiem, Johannesem Rauem, Joachimem Gauckiem, z szefami rządów krajów UE, Komisji UE i sekretarzami generalnymi NATO.

Był korespondentem wojennym z Bałkanów i Ruandy oraz autorem licznych reportaży z państw Europy, Azji i Afryki. Opublikował książki: „Sezon na Europę” i „Koniec Europy” (napisane wspólnie z Rogerem Boyesem z londyńskiego „The Times”).

Pisał też dla tygodników „Uważam Rze”, „Newsweek” i „Przekrój” oraz m.in. dzienników „Gazeta Wyborcza” i „Rzeczpospolita”. Jego eseje i komentarze ukazują się także w opiniotwórczych czasopismach zagranicznych, w Europie, USA i Japonii. Współpracował z Polskim Radiem i TVP („Panorama” i TVP Info).


Piotr Semka
Ukończył studia historyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po 13 grudnia 1981 roku był organizatorem protestów w III LO w Gdańsku. W listopadzie 1982 zakładał (wraz z Piotrem Połońskim, Jackiem i Jarosławem Kurskimi) podziemne pismo młodzieży III LO „BIT Biuletyn Informacyjny Topolówka”. W latach 1983-1984 współorganizator emisji i redaktor 8 audycji podziemnego Radia BIT. Od 1985 był publicystą w podziemnej edycji pisma „Solidarność” Regionu Gdańsk, a od 1987 członkiem redakcji. Podczas studiów członek NZS na KUL, łącznik z Gdańskiem, współpracownik podziemnego pisma ABC. Od 1989 roku współpracownik „Tygodnika Gdańskiego”.

W latach 1991-1992 dziennikarz TVP, gdzie wraz z Jackiem Kurskim prowadził program „Refleks”. Następnie wydawca i jeden z prowadzących „Pulsu Dnia”. W latach 1991-1995 współpracownik Tygodnika Solidarność. W 2001 prowadził w TV Puls program „Piątka u Semki”. W 2004 roku był współautorem programu „Warto rozmawiać” w TVP2.

Od 2006 roku jest publicystą Rzeczpospolitej i stałym współpracownikiem tygodnika „Wprost”. Piotr Semka pisał dla tygodnika „Gazeta Polska”, „Życia”, „Dziennika”, „Przewodnika Katolickiego” oraz dwumiesięcznika „Christianitas”.

Razem z Piotrem Cywińskim prowadzi Magazyn Międzynarodowy w Radiu Szczecin. Jest współautorem książki „Lewy Czerwcowy” (1993), autorem „Wojny światów” (2006), „Obrazków z wystawy” (2007), „My, reakcja. Historia emocji antykomunistów w latach 1944-1956” (2015) i kulinarnej „Semka się gotuje” (2016).
Piotr Cywiński, Piotr Semka
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »