Radio Opole » Patronaty - polecamy
2022-05-23, 12:15 Autor: Agnieszka Lubczańska

Opolski Festiwal Pszczelarski już w sobotę

Opolski Festiwal Pszczelarski – ku czci ks. dr. Jana Dzierżona już w sobotę (28.05) w Opolu
Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Opolu zaprasza na „Opolski Festiwal Pszczelarski – ku czci ks. dr. Jana Dzierżona”. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę (28.05) i ma na celu promocję pszczelarstwa, upamiętnienie księdza dr Jan Dzierżona oraz uczczenie niedawno obchodzonego Światowego Dnia Pszczół (święto ONZ ustanowiło na 20 maja).
Ks. dr. Jan Dzierżon uważany jest za „ojca współczesnego pszczelarstwa”. Z racji swojego dorobku jest postacią znaną i cenioną wśród pszczelarzy i naukowców na całym świecie. Urodził się w 1811 roku w Łowkowicach w powiecie kluczborskim. Więcej o tej postaci można przeczytać m.in. tu: Ks. dr. Jan Dzierżon. O tej postaci opowiada też film pt. "Prawda ponad wszystko" w reżyserii Teresy Kudyby, zrealizowany w 2006 roku z okazji 100-rocznicy śmierci "Kopernika ula".. Film otrzymał Grand Prix na Festiwalu Filmowym Mediatravel oraz nominację do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Film w całości prezentujemy powyżej.

Opolski Festiwal Pszczelarski – ku czci ks. dr. Jana Dzierżona odbędzie się w dwóch lokalizacjach. Część pierwsza, to msza święta w intencji pszczelarzy w Kościele p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Mszy przewodniczył będzie ksiądz biskup Andrzej Czaja. Początek o godz. 10:00. Tam także w samo południe będzie miał miejsce wykład otwarty dla pszczelarzy i mieszkańców pt. "Apiterapia, jej stan obecny - nadzieje na przyszłość". Wygłosi go prof. zw. dr n. farm. Artur Stojko, prezes Polskiej Fundacji Apiterapii.

Druga część festiwalu odbędzie się na Rynku w Opolu. W programie: wystawa producentów sprzętu pszczelarskiego, "Aleja pszczół i miodów pszczelarzy opolskich", występ zespołu dziecięcego "Niwniczanki". Będzie można się nauczyć wykonywania świeczek z wosku pszczelego. Nie zabraknie degustacji miodów, warsztatów dla dzieci i dorosłych; będzie możliwość zaglądnięcia do przeszklonych uli oraz zakupu miodów i sprzętu pszczelarskiego. Poza tym w punkcie informacyjnym będzie można się dowiedzieć, jak zostać pszczelarzem i gdzie można uzyskać wiedzę w tym zakresie.

Wydarzenie jest organizowane w Opolu po raz pierwszy z zamiarem, że stanie się imprezą cykliczną. Organizatorem jest Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Opolu. Radio Opole „Opolski Festiwal Pszczelarski – ku czci ks. dr. Jana Dzierżona” objęło patronatem medialnym.
Plakat z programem

Patronaty - polecamy

2022-06-29, godz. 14:26 Zespół Pieśni i Tańca Opole w tym roku kończy 70 lat! To najstarszy i największy zespół taneczny Opolszczyzny. W tym roku obchodzi swoje 70. urodziny. Z tej okazji już w najbliższy piątek (01.07) w Amfiteatrze… » więcej 2022-06-29, godz. 13:34 Drwale z całej Europy zmierzą się w ten weekend w Bobrowie Najlepsi drwale w Europie powalczą w ten weekend (2-3.07) o tytuł mistrza. Do Bobrowy w gminie Rudniki przyjadą zawodnicy z Polski, Czech, Słowacji, Niemiec… » więcej 2022-06-28, godz. 15:00 Festyn rodzinny "Powitanie wakacji z PPO" już w niedzielę w Strzelcach Opolskich Na rodzinny piknik „Powitanie wakacji z PPO” zaprasza w najbliższą niedzielę (03.07) PPO Przedsiębiorstwo Państwowe. Wydarzenie rozpocznie się o godz… » więcej 2022-06-28, godz. 14:10 XII Fire Truck Show od piątku do niedzieli w Główczycach XII Fire Truck Show, czyli Międzynarodowy Zlot Pojazdów Pożarniczych od piątku (01.07) do niedzieli (03.07) szykuje się w Główczycach - małej wiosce koło… » więcej 2022-06-28, godz. 13:06 Największy piknik militarny w regionie już w weekend w Baborowie Piknik militarny ''Południowa Opolszczyzna'' szykowany jest w najbliższy weekend (2-3.07) w Baborowie. Ma być największym tego typu wydarzeniem w regionie… » więcej 2022-06-25, godz. 15:21 "Onkorejs granicami Polski" z hasłem ,,Rak to nie wyrok" rusza w trasę. We wtorek okazja na spotkanie w Nysie W niedzielę (26.06) rozpoczyna się VII Onkorejs granicami Polski. To ogólnopolska akcja, której celem jest aktywizacja osób dotkniętych chorobą nowotworową… » więcej 2022-06-24, godz. 12:48 II Bieg po kwiat paproci - na sportowo w Borach Niemodlińskich Duża dawka ruchu na świeżym powietrzu. W sobotę 25 czerwca odbędzie się II Bieg po kwiat paproci. Organizatorzy - Gospodarstwo Rybackie Niemodlin oraz Dobre… » więcej 2022-06-24, godz. 11:15 Gwiazdy skoku wzwyż znów zmierzą się w Opolu Przed nami 16. Opolski Festiwal Skoków. Na listach startowych najbardziej znanego mityngu skoku wzwyż w Polsce nie zabraknie gwiazd z kraju i zagranicy: wśród… » więcej 2022-06-23, godz. 19:33 Ujazd zaprasza w niedzielę na uroczyste otwarcie zrewitalizowanego Rynku Otwarcie Rynku w Ujeździe po rewitalizacji - to wydarzenie, na które zaproszeni są wszyscy chętni już w najbliższą niedzielę (26.06). Uroczyste przecięcie… » więcej 2022-06-23, godz. 16:42 27.Festyn Fundacji Dom już w niedzielę w Opolu To wydarzenie jest już tradycją i trudno wyobrazić sobie, by miałoby go na początku lata w Opolu nie być. 27. Festyn Fundacji Dom odbędzie się już w najbliższą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »