Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-05-28, 17:00 Autor: Maja Laksy

Słodko i naturalnie. Do Opola zjechali pszczelarze z regionu na pierwszy festiwal pszczelarski ku czci ks. dr. Jana Dzierżona

I Opolski Festiwal Pszczelarski w Opolu [fot.Maja Laksy]
I Opolski Festiwal Pszczelarski w Opolu [fot.Maja Laksy]
I Opolski Festiwal Pszczelarski w Opolu [fot.Maja Laksy]
I Opolski Festiwal Pszczelarski w Opolu [fot.Maja Laksy]
I Opolski Festiwal Pszczelarski w Opolu [fot.Maja Laksy]
I Opolski Festiwal Pszczelarski w Opolu [fot.Maja Laksy]
I Opolski Festiwal Pszczelarski w Opolu [fot.Maja Laksy]
I Opolski Festiwal Pszczelarski w Opolu [fot.Maja Laksy]
Lokalni pszczelarze pojawili się dziś (28.05) na rynku w stolicy regionu. To za sprawą I Opolskiego Festiwalu Pszczelarskiego, zorganizowanego ku czci księdza Jana Dzierżona. Nie przypadkowo, bowiem duchowny, który pochodził z województwa opolskiego został nazwany "ojcem współczesnego pszczelarstwa".
Adam Iwanicki, prezes Opolskiego Koła Pszczelarzy im. ks. Jana Dzierżona w Opolu i współorganizator wydarzenia, podkreśla, że jednym z głównych celów było zachęcenie mieszkańców i zwrócenie ich uwagi na produkty naturalne.

- Kupimy miody naturalne, niepodrobione. Nie są to miody z marketu za 12 czy 15 złotych za słoik. Tutaj trzeba zapłacić około 40 - 50 złotych. Możemy się spodziewać, że kupimy produkty pszczele oryginalnego pochodzenia. Dzisiejszy świat techniki spożywczej poszedł tak do przodu, że produkty są ciągle podrabiane.

Piotr Staniul, pszczelarz z Kluczborka, tłumaczy, że istnieją pewne sposoby na rozróżnienie oryginalnego produktu od jego sztucznie podrobionej wersji.

- Najbardziej sprawdzoną metodą jest spojrzenie na konsystencję miodu, czy miód jest skrystalizowany. Warto też czytać etykiety i sprawdzać dane producenta. Czy pszczelarz podpisuje się imieniem i nazwiskiem, czy jest numer weterynaryjny bądź numer sprzedaży bezpośredniej.

W ramach wydarzenia zorganizowano wiele zajęć i warsztatów skierowanych do dzieci
i dorosłych, które przygotowali m.in. wolontariusze z fundacji Terra Nostra.

- Prostymi zabawami i eksperymentami tłumaczymy dzieciom niesamowity świat pszczół. Mówimy o tym, jak ważną rolę pełnią w ekosystemie oraz czym zajmuje się pszczoła w różnych etapach swojego życia. Musimy wiedzieć, że to nie tylko robotnice, bo każda ze pszczół pełni określoną funkcję. Mówimy także o tym, kto tak naprawdę rządzi w ulu i czy to na pewno jest królowa - mówi Katarzyna Seroka z fundacji Terra Nostra.

Dodajmy, że Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.
Adam Iwanicki
Piotr Staniul
Katarzyna Seroka

Wiadomości z regionu

2022-06-29, godz. 20:45 Aktywni seniorzy, bractwo strzeleckie i Beethoven, czyli gościliśmy w Głogówku. Akcja Radia Opole i NTO [ZDJĘCIA… Kolejnym przystankiem na trasie naszej wakacyjnej podróży po miejscowościach całej Opolszczyzny był Głogówek. To właśnie tam zawitało dziś (29.06) plenerowe… » więcej 2022-06-29, godz. 20:00 Billboardy "zalewają" historyczne centrum Namysłowa Mimo funkcjonowania w Namysłowie uchwały krajobrazowej, która miała na celu wzmocnienie ładu przestrzennego na obszarze miasta, w ścisłym, zabytkowym centrum… » więcej 2022-06-29, godz. 18:00 Punkt informacyjny dla uchodźców zmienia adres Od dzisiaj (29.06) Opolski Urząd Wojewódzki przenosi punkt informacyjny dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie. » więcej 2022-06-29, godz. 17:15 Poseł Janusz Kowalski chce sprawdzić, czy na UO jest propagowana ideologia LGBT Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski chce dowiedzieć się, czy Uniwersytet Opolski finansuje ideologię LGBT. W tej sprawie wysłał pismo do rektora uczelni… » więcej 2022-06-29, godz. 16:35 Uwaga kierowcy! Utrudnienia na autostradzie w kierunku Katowic Na 273 km autostrady A4 samochód osobowy wypadł z jezdni i dachował. Jedna osoba została ranna. » więcej 2022-06-29, godz. 16:15 "Niektórzy są bardzo zdziwieni, że coś obok nich przejechało". W Opolu testowana jest śmieciarka na prąd Firma Elkom testuje w Opolu śmieciarkę na prąd. To jeden z sześciu takich pojazdów zarejestrowanych obecnie w Polsce. Dzisiaj (29.06) w dzielnicy Czarnowąsy… » więcej 2022-06-29, godz. 15:15 Bariery oraz... przydrożne klony. "Drogowi" złodzieje niczym nie pogardzą Na jednym z wiaduktów nad obwodnicą Nysy ukradziono 160 metrów barier. Do dzisiaj stali nie odnaleziono, ale GDDKiA w Opolu zapewnia, że nowe zabezpieczenia… » więcej 2022-06-29, godz. 15:15 Archeolodzy odkrywają tajemnice brzeskiego placu Bramy Wrocławskiej Dawne przedmieścia Brzegu kryją w sobie wiele tajemnic. Podczas trwającej przebudowy nawierzchni placu Bramy Wrocławskiej archeolodzy odnaleźli tam relikty… » więcej 2022-06-29, godz. 14:06 Pierwsze kupione od USA pojazdy opancerzone Cougar trafiły do 55. Batalionu Remontowego Ministerstwo Obrony Narodowej kupiło 300 pojazdów opancerzonych Cougar 4x4 od Stanów Zjednoczonych. Część pierwszej transzy tych samochodów trafiła już… » więcej 2022-06-29, godz. 14:05 Zorganizowali zawody w piciu alkoholu, "zawodniczka" zmarła. Policja zatrzymała uczestników patoimprezy Kluczborska policja zatrzymała 6 mężczyzn, którzy mieli przyczynić się do śmierci 37-letniej kobiety. W domu ofiary zorganizowali - jak określiła to policja… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »