Radio Opole » Patronaty - polecamy
2021-08-13, 13:49 Autor: Justyna Krzyżanowska

Premiera filmu o Walerii Nabzdyk „Sanitariuszka” już 24.08 w kinie Diana w Prudniku - Radio Opole będzie na miejscu!

Premiera filmu dokumentalnego o Walerii Nabzdyk „Sanitariuszka” już 24 sierpnia w kinie Diana w Prudniku [wideo: Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy]
Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy wraz z autorką filmu o Walerii Nabzdyk – sanitariuszce w III powstaniu śląskim, zapraszają na premierowy pokaz.

Relacja z uroczystej premiery prosto z kina Diana w Prudniku, a także rozmowy z twórcami tego obrazu we wtorek (24.08) po 19:00 w audycji "Rewiry kultury".
Film jest opowieścią o Walerii Nabzdyk z rodu Augustynów – pochodzącej z Grabiny w pow. Prudnickim sanitariuszce w III powstaniu śląskim, nauczycielce i aktywnej działaczce społecznej, zaangażowanej w czasie II wojny w pracę konspiracyjną AK. Waleria Nabzdyk przeżyła niemal cały XX w. (1901-1999 r.) i do końca życia broniła spraw Ślązaków, reagując zawsze tam, gdzie decyzje były dla nich krzywdzące. Nauczycielka z powołania i wykształcenia: gdy przez wymóg celibatu, po wyjściu za mąż, musiała opuścić szkołę, zaangażowała się w pracę społeczną, którą kontynuowała także po wojnie, prowadząc m.in. kursy repolonizacyjne i szeroko popularyzując dzieje Śląska.

Autorzy filmu podążają śladami Walerii Nabzdyk (m.in. Grabina, Prudnik), a przewodniczką jest jej córka Alicja, która przybliża dzieje całej rodziny Augustynów. Nie brakuje także wspomnień Walerii. Sporo miejsca w filmie poświęcono czasowi powstań śląskich. Filmową opowieść o sanitariuszce zamykają wydarzenia, w których bohaterka uczestniczyła już w latach powojennych, przede wszystkim na ziemi prudnickiej. W produkcji sporo miejsca poświęcono także roli kobiet w tych wydarzeniach oraz zasygnalizowano rolę polskiego ruchu kobiecego na Górnym Śląsku.

Dodajmy, że w filmie wykorzystano fragmenty nagrań z archiwum Radia Opole, ze wspomnieniami Walerii Nabzdyk z czasów walk powstańczych, a także archiwalne fotografie i wypowiedzi historyków - prof. Franciszka Marka i prof. Marka Lisa oraz córki Walerii, Alicji. Oprawą muzyczną filmu są m.in. śląskie pieśni ludowe z repertuaru zespołu Silesia.

Premiera filmu dokumentalnego o Walerii Nabzdyk „Sanitariuszka” odbędzie się 24 sierpnia (wtorek) o godz. 18:00 w prudnickim kinie Diana przy ul. Adama Mickiewicza 1. Wstęp wolny.

Na film zaprasza Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy, jego autorką jest prof. Janina Hajduk-Nijakowska. Produkcja została zrealizowana w ramach obchodów setnej rocznicy III Powstania Śląskiego, z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz ze wsparciem Fundacji Lotto – z konkursu „Patroni Roku 2021”.

Dodajmy, że Radio Opole jest partnerem producenta filmu „Sanitariuszka” oraz objęło go patronatem medialnym.
"Sanitariuszka", wywiad przedpremierowy z autorką filmu, Janiną Hajduk-Nijakowską [wideo: Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy]

Patronaty - polecamy

2021-10-25, godz. 14:33 Majka Jeżowska z koncertem na Opolskim Dniu Rodziny Darmowe dmuchańce i animacje dla dzieci, rodzinne gotowanie i darmowe posiłki, występy mażoretek, pokaz i warsztaty cyrkowe z półfinalistą „Mam talent'… » więcej 2021-10-22, godz. 16:56 XXVI Seminarium Śląskie od wtorku, w tym roku do posłuchania także on-line! Rok setnej rocznicy plebiscytu górnośląskiego oraz III powstania śląskiego to wydarzenia epokowe dla dziejów Górnego Śląska i to te rocznice będą tematem… » więcej 2021-10-22, godz. 14:18 Na finał jubileuszowa gala w Filharmonii Opolskiej - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu obchodzi 70-lecie is… W tym roku Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu obchodzi 70-lecie istnienia. Specjalnie z tej okazji jeszcze do 12 listopada w Muzeum Śląska Opolskiego… » więcej 2021-10-22, godz. 13:30 Koncert chóru "Angelus Cantat" oficjalnie rozpocznie działalność głubczyckiej szkoły chóralnej Głubczycka Szkoła Chóralna 'Angelus Cantat” zaprasza na koncert oficjalnie inaugurujący jej działalność. Wydarzenie odbędzie się w sobotę (30.10) o… » więcej 2021-10-22, godz. 10:46 Książka "Die alive - Umrzeć żywym" Ewy Beaty Anklewicz „Mam 31 lat i 5 miesięcy, a czuję się jakbym miała 90. Dodam jeszcze raz: kocham życie i żyć chcę, choć cierpię męki. Lecz życie ma się jedno i… » więcej 2021-10-21, godz. 15:37 „Memento Vitae 2021 - koncert bez bisów i oklasków”. Premiera 1 listopada po 19:00 na antenie Radia Opole! 1 listopada zapraszamy do posłuchania transmisji koncertu „Memento Vitae”. To wydarzenie organizowane jest od kilku lat wieczorem na cmentarzu Rakowickim… » więcej 2021-10-21, godz. 12:06 "Pielgrzym" - WBP w Opolu zaprasza na wieczór poświęcony osobie i twórczości Janusza Ireneusza Wójcika Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza na wieczór poświęcony pamięci opolskiego poety, działacza kultury i pracownika urzędu marszałkowskiego… » więcej 2021-10-21, godz. 11:03 Klub Jeździecki "Ostroga" zaprasza na "Halowe Zawody Towarzyskie i Regionalne w skokach przez przeszkody" W najbliższy weekend (23-24.10) na terenie Ludowego Klubu Jeździeckiego 'Ostroga' przy ul. Wrocławskiej 172, odbędą się halowe zawody w skokach przez przeszkody… » więcej 2021-10-21, godz. 09:18 „Barok po opolsku” – zespół Silver Brass zaprasza na trzeci koncert w ramach wyjątkowej trasy koncertowej Przed nami kolejny miesiąc wypełniony muzyką barokową zagraną w nowatorski sposób. W sierpniu ruszył „Barok po opolsku”, czyli autorska trasa koncertowa… » więcej 2021-10-20, godz. 12:17 Klub karate RONIN Głuchołazy zaprasza na otwarte Mistrzostwa Opolszczyzny w Karate Tradycyjnym Zawody odbędą się w sobotę (23.10) w hali GOSiR w Głuchołazach, przy ul Skłodowskiej 32. Mistrzostwa rozpoczną się o godz. 10:00, a swój udział zapowiedziało… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »