Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-07-21, 08:00 Autor: Mariusz Majeran

Film "Sanitariuszka" o Walerii Nabzdykowej już w fazie montażu. Radio Opole patronuje tej produkcji

Przygotowania do filmu Sanitariuszka. Zdjęcia w Fonotece Radia Opole [fot. Maciej Marciński] 3
Przygotowania do filmu Sanitariuszka. Zdjęcia w Fonotece Radia Opole [fot. Maciej Marciński] 3
Przygotowania do filmu Sanitariuszka. Od lewej: Grzegorz Kubaszko i Janina Hajduk-Nijakowska [fot. Maciej Marciński] 1a
Przygotowania do filmu Sanitariuszka. Od lewej: Grzegorz Kubaszko i Janina Hajduk-Nijakowska [fot. Maciej Marciński] 1a
Przygotowania do filmu Sanitariuszka w Fonotece Radia Opole[fot. Maciej Marciński] 2
Przygotowania do filmu Sanitariuszka w Fonotece Radia Opole[fot. Maciej Marciński] 2
Opolska dziennikarka i producentka telewizyjna prof. Janina Hajduk-Nijakowska realizuje dokument poświęcony sanitariuszce III Powstania Śląskiego Walerii Nabzdyk z domu Augustyn. Bohaterka przeżyła niemal cały XX wiek. Urodziła się w 1901 roku a zmarła w 1999.
- W setną rocznice III Powstania Śląskiego chciałam pokazać rodzimą bohaterkę. Film jest na etapie montażu - dodaje Janina Hajduk-Nijakowska.

- Trochę to trwało, bo niestety przeważały materiały z archiwum radiowego. To jest zupełnie inny kontakt z osobą, która już nie żyje. Głos jej się zachował, ale co z obrazem? Niezbędny jest do filmu. Niestety nie udało mi się odzyskać tych materiałów, które mają taką szansę wizualizacji zdarzeń, no ale mam nadzieję, że jakoś wybrniemy. Jest to forma dokumentu też, ale z takiej dzisiejszej perspektywy analizowanego. Bo oprócz ludzi z Prudnika to mamy też wypowiedzi historyków, mamy też wypowiedzi córki, która była ósma w tej rodzinie Nabzdyków.

W filmie wykorzystano zapisy rozmowy z Walerią Nabzdyk zachowane w przepastnym archiwum dźwiękowym Radia Opole. Zdjęcia były realizowane w Prudniku, Opolu i Gogolinie. Obrazowi towarzyszy ilustracja muzyczna w wykonaniu zespołu Silesia.

Film powinien być ukończony pod koniec lipca. Autorka umówiła się z władzami Prudnika, że pierwsza emisja będzie właśnie w tym mieście. Waleria Nabzdyk urodziła się w Grabinie koło Prudnika. Do Prudnika wróciła po II wojnie światowej i pozostała w nim do śmierci.

Producentem filmu jest Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy. Radio Opole jest patronem medialnym tego projektu.
Janina Hajduk-Nijakowska

Kultura i rozrywka

2021-07-24, godz. 15:25 Pałac Rozkochów stanie się miejscem niecodziennego recitalu 'Recital kameralny na roboczo' na terenie Pałacu Rozkochów, niedaleko Głogówka, proponują na niedzielne (25.07) popołudnie artyści związani z Opolszczyzną… » więcej 2021-07-23, godz. 18:00 Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa: przed nami wiolonczela na jazzowo Klasycznie, tanecznie, kontemplacyjnie czy jazzowo - w takich odsłonach można odkrywać muzykę wiolonczelową lub z udziałem wiolonczeli w ramach festiwalowej… » więcej 2021-07-23, godz. 11:29 Nysa: przed nami koncert pamięci Janusza Toczka 'Budzimy się w słowach' - to tytuł koncertu, który odbędzie dziś (23.07) wieczorem w Nysie. » więcej 2021-07-22, godz. 20:00 Współpraca pełną parą! GSW i UO podpisały umowę Uniwersytet Opolski i Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu podpisały umowę o współpracy. Obie instytucje realizują wspólne inicjatywy od ponad dwóch dekad… » więcej 2021-07-22, godz. 17:30 Biegun Ciepła - nowy projekt artystyczny GSW W Prószkowie trwają przygotowania do nowego projektu artystycznego zatytułowanego 'Biegun ciepła'. Podczas Polsko-Niemieckiego Festiwalu Sztuki odbędą się… » więcej 2021-07-22, godz. 15:00 "Lee Schubienik" w OPO. Spotkanie autorskie z Aleksandrą Konefał O książce 'Lee Schubienik' opowiedziała w klubokawiarni OPO w Opolu Aleksandra Konefał. To debiut na rynku wydawniczym opolskiej autorki, która podczas spotkania… » więcej 2021-07-22, godz. 13:00 Dzieła Chopina na 8 rąk i 4 smyczki zabrzmiały na inauguracji Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie [ZDJ… Dzieła Fryderyka Chopina w opracowaniach Piotra Mossa, Sabiny Meck i Leszka Kołodziejskiego na cztery wiolonczele zabrzmiały premierowo podczas koncertu otwierającego… » więcej 2021-07-22, godz. 11:15 Ruszyły zapisy do Festiwalu Polskiej Piosenki "Kryształowy Kamerton" Powstał nowy przegląd skierowany do artystów piosenki autorskiej. Jesienią odbędzie się I Festiwal Polskiej Piosenki 'Kryształowy Kamerton' 2021 w Warszawie… » więcej 2021-07-21, godz. 19:54 Koncertem syberyjskiego barda rozpoczął się "Sputnik nad Opolem" [ZDJĘCIA] Evgen Malinowski rozpoczął swoim recitalem 6. Sputnik nad Opolem. Przegląd filmów rosyjskich połączony jest z koncertem i spotkaniami autorskimi. » więcej 2021-07-21, godz. 18:00 Kryminał na lato na antenie Radia Opole. To będzie "Ostre cięcie" [ZDJĘCIA] Radio Opole przygotowało dla słuchaczy na lato nową powieść w odcinkach. Będzie to radiowa adaptacja książki 'Ostre cięcie' Adama Budzika. Autor pochodzi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »