Radio Opole » Patronaty - polecamy
2021-05-31, 13:38 Autor: Agnieszka Lubczańska

Spektakl "Król Lear" w Opolu

Plakat do spektaklu "Król Lear" w reżyserii Anny Augustynowicz
Plakat do spektaklu "Król Lear" w reżyserii Anny Augustynowicz
Opolska premiera spektaklu „Król Lear” - realizowanego wspólnie z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy - już 4 czerwca! Tragedię Szekspira w przekładzie Stanisława Barańczaka reżyseruje Anna Augustynowicz. Próby rozpoczęły się w Legnicy już rok temu, 12 września udało się spektakl zaprezentować premierowo na legnickiej Scenie Gadzickiego. Premiera w Opolu była dwukrotnie przekładana bądź ze względu na obostrzenia związane z pandemią, bądź z powodu gruntownego remontu budynku teatru. Wreszcie się udało!
Oryginalnie akcja tragedii Szekspira oparta jest na legendzie o mitycznym królu Brytanii i toczy się w głębokiej przeszłości (w VIII w. p.n.e.). Król Lear ma trzy córki: Gonerylę, Reganę i Kordelię. Postanawia obdzielić je swym majątkiem odpowiednio do stopnia ich deklarowanej miłości do siebie. To punkt wyjścia dramatu, którego finałem jest tragedia i śmierć.

- Szekspir odkrywa autorytarny mechanizm sprawowania władzy, który dziś nazywamy populizmem. Miłość do władzy staje się równa miłości do wojny. W tę wojnę wplątana zostaje cała społeczność. Szekspir ostro przedstawia konflikty, które wynikają z przemocy mocno zakorzenionej w kulturze patriarchalnej - tak jeden z motywów sięgnięcia po tragedię Szekspira objaśnia reżyserka, Anna Augustynowicz [źródło: materiały teatru].

Odwrotnie niż miało to miejsce w teatrze elżbietańskim, w obsadzie legnicko-opolskiego przedstawienia grają same kobiety, z wyjątkiem roli tytułowej, którą zagra gościnnie Mirosław Zbrojewicz. Dodajmy, że rolę króla Leara grali wielcy polskiej sceny, m.in.: Gustaw Holoubek, Jan Englert, Jan Machulski, Jerzy Trela, Jan Frycz, Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski, Zbigniew Zapasiewicz. Tadeuszowi Łomnickiemu nie dane było doczekać premiery w tej roli. Zmarł na scenie Teatru Nowego w Poznaniu w trakcie próby 22 lutego 1992 roku. Tydzień przed premierą.

Opolski zespół aktorski reprezentować będą: Cecylia Caban, Weonika Krystek (AST w Krakowie, gościnnie), Karolina Kuklińska, Magdalena Maścianica, Katarzyna Osipuk, Judyta Paradzińska i Beata Wnęk-Malec. W obsadzie także aktorki z Legnicy: Magda Biegańska, Magdalena Drab, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Aleksandra Listwan, Anita Poddębniak, Zuza Motorniuk. Scenografia to dzieło Marka Brauna, kostiumy zaprojektował Tomasz Armada, muzykę skomponował Jacek Wierzchowski, zaś reżyserią świateł zajął się Krzysztof Sendke. Asystentem reżyserki jest Jan Kamiński (AT w Warszawie).

Poniżej zamieszczamy krótkie wypowiedzi twórców, których, przed wrześniową premierą w Legnicy, zapytano o pracę nad spektaklem, jego znaczenia i konteksty.

Obsada:
Lear, król Brytanii – Mirosław Zbrojewicz
Król Francji / Rycerz – Karolina Kuklińska
Książę Burgundii / Oswald – Beata Wnęk-Malec
Książę Kornwalii – Gabriela Fabian
Książę Szkocji – Cecylia Caban
Hrabia Kent – Anita Poddębniak
Hrabia Gloucester – Judyta Paradzińska
Edgar, syn Gloucestera / Błazen Leara - Weronika Krystek
Edmund, nieprawy syn Gloucestera – Aleksandra Listwan
córki Leara:
Goneryla – Ewa Galusińska
Regana – Zuza Motorniuk
Kordelia – Magda Drab
oraz:
Jowisz – Katarzyna Dworak
Junona – Ada Szczepaniak/Magdalena Maścianica
Minerwa – Katarzyna Osipuk

Więcej o spektaklu tu: Król Lear

Patronaty - polecamy

2021-09-17, godz. 12:05 Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ zaprasza na Dzień Weterana w Opolu Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ zaprasza wszystkich mieszkańców Opola na uroczystości z okazji 20-lecia działania SKMP ONZ, obchody z okazji… » więcej 2021-09-16, godz. 20:06 Po raz piąty w Grodkowie pobiegną Tropem Wilczym Idea biegów Tropem Wilczym powstała w 2013 roku i ma na celu promocję biegania jako sposobu troski o dobrą kondycję fizyczną oraz uhonorowanie żołnierzy… » więcej 2021-09-15, godz. 18:15 29. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena Już po raz 29. Głogówek świętować będzie fakt, że na tamtejszym zamku Ludwig van Beethoven tworzył V Symfonię, a goszczącemu go, głogóweckiemu hrabiemu… » więcej 2021-09-15, godz. 17:28 Herbert „W sieci” i konkurs recytatorski, czyli wrześniowa odsłona XXII Herbertiady Sierpniowa odsłona 22. Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada” za nami. Zapraszamy widzów na jej drugą wrześniową c… » więcej 2021-09-15, godz. 17:04 Zespół Afar zaprasza na koncert muzyki psalmowej. Są jeszcze bezpłatne wejściówki! Na koncert muzyki psalmowej w najbliższą sobotę (18.09) zaprasza zespół Afar. Wydarzenie odbędzie się w Auli Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu przy… » więcej 2021-09-15, godz. 16:33 15 reprezentacji zmierzy się w turnieju Toga Cup Pod okiem byłego selekcjonera reprezentacji Polski w piłce nożnej Jerzego Brzęczka na obiektach Centrum Sportu przy ul. Wandy Rutkiewicz w Opolu w najbliższy… » więcej 2021-09-15, godz. 12:59 XI Kongres Polska Wielki Projekt Debata nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi stojącymi przed Polską i Europą w najbliższych dekadach - to idea Kongresu Polska Wielki Projekt - największego… » więcej 2021-09-15, godz. 11:13 VI Festiwal Mikołaja z Koźla od piątku do niedzieli Średniowieczny franciszkanin Mikołaj z Koźla, to postać niezwykle ważna zarówno dla samego miasta, jak i śląskiej myśli teologicznej. Pozostawił po sobie… » więcej 2021-09-14, godz. 13:41 „Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć” – wystawa czasowa fotografii Franciszka Lepicha z Oleszki w Muzeum Wsi Opolskiej… Wystawę archiwalnych fotografii - portretów mieszkańców Oleszki, Jasiony i Żyrowej, wsi położonych w powiecie krapkowickim, w pobliżu Góry św. Anny… » więcej 2021-09-14, godz. 12:25 II Ogólnopolski Przegląd Piosenki Osób Niewidomych – Opole 2021 To wyjątkowy konkurs muzyczny, bo biorą w nim udział wokaliści/wokalistki niewidome i słabo widzące z całego kraju. Koncert finałowy przeglądu odbędzie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »