Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-06-04, 17:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

"Król Lear" oddaje władze w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu

"Król Lear" W. Szekspira w reż. Anny Agustynowicz [fot. archiwum prywatne Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu]
"Król Lear" W. Szekspira w reż. Anny Agustynowicz [fot. archiwum prywatne Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu]
- Pokazuje nam, czym jest ludzka pożądliwość, potrzeba posiadania władzy i drugiego człowieka, a jednocześnie obnaża potrzebę miłości - mówi reżyserka Anna Agustynowicz o spektaklu pt. "Król Lear" Wiliama Szekspira, który ma swoją premierę w Teatrze im. Jana Kochanowskiego.
W tytułowej roli występuje Mirosław Zbrojewicz, wszystkie pozostałe role kobiece i męskie są grane przez aktorki. - To odwrócenie zasad panujących w teatrze elżbietańskim - wyjaśnia reżyserka. - Dużo jest dzisiaj w teatrze kobiet silnych. Do teatru właściwie trafiają kobiety silne. To taka refleksja, że wśród aktorek czy reżyserek te zawody, które jeszcze w czasach szekspirowskich były właściwie przeznaczone wyłącznie dla mężczyzn, w tej chwili są z powodzeniem realizowane przez kobiety - dodaje.

- Mój bohater podejmuje pewną decyzję nie zdając sobie sprawy z konsekwencji tego, co robi - mówi Mirosław Zbrojewicz o roli Króla Leara. - Potem okazuje się, że oddając władze nad królestwem, w jakiś sposób oddaje władze nad swoim życiem, ponieważ to wszystko mu się wymyka, sypie. W tej chwili mam wrażenie, że krótko mówiąc kobiety same przejmują władzę, a z jakiegoś powodu mężczyźni są gotowi tę władzę oddawać - dodaje.

Przedstawienie powstało w koprodukcji z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.
Anna Agustynowicz
Mirosław Zbrojewicz

Kultura i rozrywka

2021-07-27, godz. 19:32 Dwa koncerty na finał festiwalowej części 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie Występami zespołu Polish Cello Quartet, uczestników kursu i zaproszonych gości zakończy się w środę (28.07) festiwalowa część 8. Międzynarodowej Akademii… » więcej 2021-07-27, godz. 15:33 Panorama Opola, jakiej nie znamy. Przy Zamku Górnym powstaje mural przedstawiający XIX-wieczny wizerunek miasta W Opolu powstaje kolejny mural. Tym razem nie jest on związany z tematyką muzyczną ani literacką. Będzie pokazywał panoramę miasta z początków XIX wieku… » więcej 2021-07-27, godz. 14:12 MAW w Nysie: koncert "Late Night Bach" tradycyjnie i z nowymi elementami Późnowieczorny, poniedziałkowy (27.07) koncert 'Late Night Bach' zorganizowany w ramach 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW), jak co roku, przyciągnął… » więcej 2021-07-27, godz. 11:30 Plenerowa wystawa poświęcona powstaniom śląskim przeniesie się na kluczborski rynek Kluczbork to kolejne miasto po Opolu, Nysie i Zakopanem, gdzie będzie można oglądać wystawę plenerową 'Setna rocznica III Powstania Śląskiego - Panorama… » więcej 2021-07-27, godz. 06:54 Pałac Rozkochów: odbudowa zabytku idzie w parze z budowaniem życia kulturalnego [ZDJĘCIA] Połączenie próby otwartej i mniej formalnego recitalu czyli 'Recital kameralny na roboczo' zaproponowali w miniony weekend (25.07) w Rozkochowie artyści pochodzący… » więcej 2021-07-26, godz. 13:28 Przed nami nocne, wiolonczelowe granie - "Late Night Bach" już dziś (26.07) w Nysie Wiolonczelowa muzyka Johanna Sebastiana Bacha zabrzmi dziś (26.07) wieczorową porą w barokowych wnętrzach Kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła… » więcej 2021-07-25, godz. 12:57 MAW w Nysie: publiczność zachwycona jazzowym występem w Bastionie św. Jadwigi [ZDJĘCIA] Sporym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem cieszył się sobotni (24.07) koncert jazzowy 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW). Tym razem jednak… » więcej 2021-07-24, godz. 15:25 Pałac Rozkochów stanie się miejscem niecodziennego recitalu 'Recital kameralny na roboczo' na terenie Pałacu Rozkochów, niedaleko Głogówka, proponują na niedzielne (25.07) popołudnie artyści związani z Opolszczyzną… » więcej 2021-07-23, godz. 18:00 Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa: przed nami wiolonczela na jazzowo Klasycznie, tanecznie, kontemplacyjnie czy jazzowo - w takich odsłonach można odkrywać muzykę wiolonczelową lub z udziałem wiolonczeli w ramach festiwalowej… » więcej 2021-07-23, godz. 11:29 Nysa: przed nami koncert pamięci Janusza Toczka 'Budzimy się w słowach' - to tytuł koncertu, który odbędzie dziś (23.07) wieczorem w Nysie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »