Radio Opole » Patronaty - polecamy
2017-08-29, 10:55 Autor: Agnieszka Lubczańska

Rocznica wybuchu II wojny światowej - obchody wojewódzkie w Łambinowicach

Rocznica wybuchu II wojny światowej - obchody wojewódzkie [fot. materiały organizatora]
Rocznica wybuchu II wojny światowej - obchody wojewódzkie [fot. materiały organizatora]
1 września mija 78. rocznica wybuchu II wojny światowej. Wojewódzkie obchody upamiętniające wydarzenie odbędą się w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10:00 przed Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Wezmą w nich udział pracownicy muzeum, władze samorządowe i żołnierze.

Uroczystości przed pomnikiem od godz. 10:00 będzie można obejrzeć dzięki transmisji filmowej na naszej stronie internetowej.
Przed pomnikiem zapłonie znicz, złożone zostaną kwiaty, a zaproszeni goście wygłoszą okolicznościowe przemówienia. Następnie w siedzibie muzeum Bartosz Janczak z Działu Naukowego wygłosi wykład zatytułowany „Żołnierze Wojska Polskiego i jeńcy wojenni na Górnym Śląsku w 1939 roku”. Przedstawi w nim sytuację żołnierzy polskich tuż po zakończeniu walk, kiedy masowo trafiali do obozów zlokalizowanych już poza granicami Rzeczypospolitej. Wielu z nich nakłanianych było do „dobrowolnego” zrzeczenia się statusu jeńca wojennego i przejścia do grupy robotników przymusowych.

Osoby chętne do skorzystania z transportu z Opola do Łambinowic i z powrotem (wyjazd o godz. 8.45 z parkingu przed „Toropolem” przy ul. Barlickiego), proszone są o potwierdzenie swojego udziału do wtorku 29 sierpnia telefonicznie tel. 774537872 lub poprzez pocztę elektroniczną cmjw@cmjw.pl

Czas obchodów to także okazja do rozmów o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy byli pierwszą grupą jeniecką skierowaną do Lamsdorf po wybuchu II wojny światowej. Już 3 września pierwszy jeniec trafił do obozu przejściowego w Lamsdorf, utworzonego jeszcze w sierpniu 1939 r. Dwa dni później przybył transport prawie 1 tys. osób, w tym: 18 oficerów, 940 podoficerów i szeregowych oraz 7 cywilów. Łącznie przez obóz jeniecki Lamsdorf przeszło ok. 43 tys. żołnierzy WP z kampanii polskiej 1939 r. Dla większości z nich pobyt w Lamsdorf był krótkim epizodem w jenieckiej tułaczce, gdyż wkrótce rozesłano ich do oflagów i stalagów w głębi Rzeszy.

Podobnie stało się w przypadku internowanych cywilów, wśród których znalazła się m.in. grupa zakonników franciszkańskich z Niepokalanowa wraz z o. Maksymilianem Marią Kolbem. Ten pierwszy okres funkcjonowania obozu zakończył się 4 października 1939 r., gdy niemieckie władze wojskowe podjęły decyzje o przekształceniu Dulagu VIII B Lamsdorf w obóz stały dla żołnierzy szeregowych i podoficerów, tj. w Stalag VIII B Lamsdorf.

Źródło: Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu

Patronaty - polecamy

2024-10-01, godz. 15:29 Wystawa malarstwa Mariana Szczerby w Muzeum Śląska Opolskiego - wernisaż już w sobotę W 95. urodziny artysty Mariana Szczerby, a właściwie w przeddzień urodzin, czyli już w najbliższą sobotę (05.10) w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego zostanie… » więcej 2024-10-01, godz. 14:33 Powstańcy Warszawscy w Lamsdorf – 80. rocznica pierwszego transportu W nocy z 6 na 7 października 1944 r. do Stalagu 344 Lamsdorf przybył pierwszy transport Powstańców Warszawskich. W 80. rocznicę tego wydarzenia Centralne… » więcej 2024-10-01, godz. 13:40 Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka - można już się zgłaszać na październikowe przesłuchania! Ruszyła rejestracja dla wszystkich chętnych wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Jopka. Konkurs ma charakter cykliczny, odbywa… » więcej 2024-10-01, godz. 12:04 Koncert symfoniczny na inaugurację XXI Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim już w piątek To już tradycja, że Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim inauguruje oficjalnie koncert w Filharmonii Opolskiej. Nie inaczej będzie w tym roku. Już… » więcej 2024-10-01, godz. 09:58 Piosenka religijna już wkrótce zabrzmi w Komprachcicach 'Dobrze jest śpiewać naszemu Panu' - to hasło Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej, który już po raz 26. odbędzie się w Komprachcicach. Przegląd… » więcej 2024-09-30, godz. 15:00 Skansen w Opolu - warto tam zajrzeć w niedzielę na jesienne Targi Miodów i Rękodzieła Ostatnia w tym sezonie impreza plenerowa w Muzeum Wsi Opolskiej już w najbliższą niedzielę (06.10) i tradycyjnie będzie to gratka dla wszystkich pasjonatów… » więcej 2024-09-30, godz. 13:41 IX Festiwal Mikołaja z Koźla, czyli 4 koncerty podczas 3 dni z muzyką dawną Średniowieczny franciszkanin Mikołaj z Koźla, to postać niezwykle ważna zarówno dla samego miasta, jak i śląskiej myśli teologicznej. Pozostawił po sobie… » więcej 2024-09-30, godz. 12:06 Spotkanie podróżnicze z kapitan Joanną Pajkowską już w piątek Jest pierwszą Polką w historii, która opłynęła świat samotnie na jachcie żaglowym bez cumowania w portach. Kapitan Joanna Pajkowska będzie gościem spotkania… » więcej 2024-09-30, godz. 10:56 Popularyzator nauk przyrodniczych Adam Zbyryt w Opolu. Przyjdź na spotkanie, wybierz się na ornitologiczny spacer Dotarcie do młodzieży z literaturą popularnonaukową oraz zaszczepienie w niej naukowej pasji - to cele projektu „Litenatura - zrozum naturę przez literaturę”… » więcej 2024-09-30, godz. 09:06 II Bieg im. Jana Pawła II z okazji 20-lecia wstąpienia Polski do UE To przedsięwzięcie łączące pamięć o Janie Pawle II oraz 20-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i co ważne - nie ma charakteru rywalizacji sportowej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »