Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Ryszard Wilczyński: Polityka energetyczna państwa…
2022-10-03, 17:10 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Ryszard Wilczyński: Polityka energetyczna państwa nie istnienie. To gaszenie pożaru. Elektorat marznie

Ryszard Wilczyński: Polityka energetyczna państwa nie istnienie. To gaszenie pożaru. Elektorat marznie
Ryszard Wilczyński, poseł Platformy Obywatelskiej o:
- sytuacji energetycznej kraju
- Baltic Pipe
- przyszłorocznym budżecie państwa i zadłużeniu kraju
- Rozjechaliśmy się, polityka energetyczna państwa nie istnienie. To gaszenie pożaru. Elektorat marznie, w szczególności elektorat PiSu. Mówię to bez satysfakcji. 70% gospodarstw domowych na wsi, to gospodarstwa, które grzeją się węglem - powiedział w Otwartym Mikrofonie Ryszard Wilczyński poseł Platformy Obywatelskiej. Skomentował w ten sposób przyjęte w ubiegłym tygodniu przez sejm przepisy zamrażające ceny energii, pomagające przedsiębiorcom w związku z cenami prądu i gazu oraz dopuszczające wegiel brunatny do użytku w gospodarstwach domowych.

- Statki rzekomo płyną, ale płyną z czymś, co nie nadaje do spalenia w gospodarstwach domowych, do tego nakładają się gigantyczne ceny energii, samorządy robią przetargi i okazuje się, że jest o 700, 900 % więcej, to samo jest z przedsiębiorcami. To wszystko mówi o tym, że ceny energii za chwilę eksplodują i trzeba gasić pożar. On jest gaszony segmentowo - uważa gość Radia Opole.

Skomentowała także ostatnie dane dotyczące inflacji, która wynosi 17.2%
- Pieniądze, które mogłyby coś realnie zmieniać, czyli z KPO do Polski nie dotrą, bo PiS podjął decyzję "nie weźmiemy tych pieniędzy". 40% z tych ponad 100 mld złotych miały być na transformację energetyczną, a więc bardzo cenne. W sytuacji, kiedy gospodarka zaczyna zwalniać, to takie pieniądze ożywiłyby gospodarkę i byłyby bezpieczne, bo nie wpływałby na inflację - uważa poseł Wilczyński.

O uszkodzeniu rurociągów NS1 i NS2 powiedział:
- Fakt nadzwyczaj niepokojący. Ta manifestacja siły i bezczelności, że wszystko możemy - ze strony Rosji, bo należy założyć, że to była Rosja, bo tylko ona na tym korzysta - może nam dać do zrozumienia "uważajcie Europo, bo tak samo potraktujemy wasze gazociągi". Baltic Pipe także idzie po dnie Bałtyku, jest wspólnym przedsięwzięciem Polski i Danii, który ma dać 10 mld metrów sześciennych. Teraz się dowiadujemy, że na razie mamy 2,6 mld m. sześć. Nie zostały podpisane kontrakty na brakującą ilość gazu.

W tym tygodniu odbędzie się kolejne posiedzenie sejmu.
- Jest bardzo ważny element, zajmie cały piątek, projekt budżetu na przyszły rok. Wiemy, że budżet to teraz fasada. Wydajemy około 250-300 mld poza budżetem. PiS rozmontował regułę wydatkową, która ogranicza możliwość zbyt dużego zadłużania się państwa, więc hulaj dusza piekła nie ma, drukarki pieniędzy pracują pełną parą, mamy 1,5 biliona długu publicznego, to około 40 tys. na każdego obywatela - wyliczał poseł opozycji.

Zobacz także

2023-01-02, godz. 19:00 Poseł Anna Zalewska o kompromisie w sprawie sądownictwa --Nie mamy pewności, że gdy pójdziemy na ustępstwa, dostaniemy środki z KPO przed wyborami. Ważne jednak, by pokazać, że to nie rząd blokuje wypłatę-… » więcej 2023-01-02, godz. 17:59 Poseł Ryszard Galla o wyborczych prognozach Oczekuję tego, żeby ten rok był po prostu lepszy! - mówi poseł Ryszard Galla, odpowiadając na pytanie czego oczekuje po nowym roku. na pewno jest wiele do… » więcej 2022-12-30, godz. 16:45 Alicja Gawinek z Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych o wolontariacie międzypokoleniowym W naszym cyklu rozmów o wolontariacie spotkaliśmy się ponownie z Alicją Gawinek, prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Poruszyliśmy… » więcej 2022-12-30, godz. 17:20 Hubert Ibrom o certyfikacie UNESCO za tradycję układania dywanów kwietnych i budżecie Ujazdu na przyszły rok Gościem Radia Opole był dziś Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu, który dziś w Warszawie odbiera certyfikat UNESCO za tradycję układania dywanów kwietnych na… » więcej 2022-12-30, godz. 17:10 Magdalena Ogórek komentuje najważniejsze wydarzenia tego roku w polityce Tym razem nie "Polityczny obraz tygodnia", ale "Polityczny obraz roku 2022" - tak wyglądała dzisiejszaaudycja Magdaleny Ogórek w Radiu Opole. Redaktor Ogórek… » więcej 2022-12-29, godz. 16:00 Debata o innowacjach w gospodarce Czy innowacje napędzają opolską gospodarkę? Jak można je skutecznie wspierać. Jaki jest zakres i forma tego wsparcia środkami pochodzącymi z Unii Europejskiej?… » więcej 2022-12-28, godz. 16:00 Poseł Katarzyna Czochara: rok 2022 rokiem pełnym wyzwań -To był trudny rok po wieloma względami. Myślę, że dla każdego z nas. Kiedy wydawało nam się, że mamy za sobą jeden z większych problemów, czyli pandemię… » więcej 2022-12-28, godz. 17:05 Piotr Gociek podsumowuje mijający rok 2022. "Co tam panie w polityce", tym razem także o nauce i kulturze Polityka globalna i krajowa, świat nauki i techniki, a także kultura i sport - redaktor Piotr Gociek przygotował dla Państwa podsumowanie najważniejszych… » więcej 2022-12-27, godz. 17:03 "Spięcie" - gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli: Witold Rotkiewicz, Grażyna Ancyparowicz i… Zaproszenie do ostatniego w tym roku wydania magazynu Spięcie przyjęli: Witold Rotkiewicz, Grażyna Ancyparowicz i Paweł Tomaszek, a wśród tematów przygotowanych… » więcej 2022-12-23, godz. 18:00 Urszula Posmyk o tym, jak się nie dać grypie i jej nie bagatelizować Mamy do czynienia z dużym wzrostem zakażeń wirusem grypy, zarówno w kraju, jak i w regionie, a okazuje się, że zahamowanie tego wzrostu jest tylko w naszych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »