Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Ryszard Wilczyński: Polityka energetyczna państwa…
2022-10-03, 17:10 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Ryszard Wilczyński: Polityka energetyczna państwa nie istnienie. To gaszenie pożaru. Elektorat marznie

Ryszard Wilczyński: Polityka energetyczna państwa nie istnienie. To gaszenie pożaru. Elektorat marznie
Ryszard Wilczyński, poseł Platformy Obywatelskiej o:
- sytuacji energetycznej kraju
- Baltic Pipe
- przyszłorocznym budżecie państwa i zadłużeniu kraju
- Rozjechaliśmy się, polityka energetyczna państwa nie istnienie. To gaszenie pożaru. Elektorat marznie, w szczególności elektorat PiSu. Mówię to bez satysfakcji. 70% gospodarstw domowych na wsi, to gospodarstwa, które grzeją się węglem - powiedział w Otwartym Mikrofonie Ryszard Wilczyński poseł Platformy Obywatelskiej. Skomentował w ten sposób przyjęte w ubiegłym tygodniu przez sejm przepisy zamrażające ceny energii, pomagające przedsiębiorcom w związku z cenami prądu i gazu oraz dopuszczające wegiel brunatny do użytku w gospodarstwach domowych.

- Statki rzekomo płyną, ale płyną z czymś, co nie nadaje do spalenia w gospodarstwach domowych, do tego nakładają się gigantyczne ceny energii, samorządy robią przetargi i okazuje się, że jest o 700, 900 % więcej, to samo jest z przedsiębiorcami. To wszystko mówi o tym, że ceny energii za chwilę eksplodują i trzeba gasić pożar. On jest gaszony segmentowo - uważa gość Radia Opole.

Skomentowała także ostatnie dane dotyczące inflacji, która wynosi 17.2%
- Pieniądze, które mogłyby coś realnie zmieniać, czyli z KPO do Polski nie dotrą, bo PiS podjął decyzję "nie weźmiemy tych pieniędzy". 40% z tych ponad 100 mld złotych miały być na transformację energetyczną, a więc bardzo cenne. W sytuacji, kiedy gospodarka zaczyna zwalniać, to takie pieniądze ożywiłyby gospodarkę i byłyby bezpieczne, bo nie wpływałby na inflację - uważa poseł Wilczyński.

O uszkodzeniu rurociągów NS1 i NS2 powiedział:
- Fakt nadzwyczaj niepokojący. Ta manifestacja siły i bezczelności, że wszystko możemy - ze strony Rosji, bo należy założyć, że to była Rosja, bo tylko ona na tym korzysta - może nam dać do zrozumienia "uważajcie Europo, bo tak samo potraktujemy wasze gazociągi". Baltic Pipe także idzie po dnie Bałtyku, jest wspólnym przedsięwzięciem Polski i Danii, który ma dać 10 mld metrów sześciennych. Teraz się dowiadujemy, że na razie mamy 2,6 mld m. sześć. Nie zostały podpisane kontrakty na brakującą ilość gazu.

W tym tygodniu odbędzie się kolejne posiedzenie sejmu.
- Jest bardzo ważny element, zajmie cały piątek, projekt budżetu na przyszły rok. Wiemy, że budżet to teraz fasada. Wydajemy około 250-300 mld poza budżetem. PiS rozmontował regułę wydatkową, która ogranicza możliwość zbyt dużego zadłużania się państwa, więc hulaj dusza piekła nie ma, drukarki pieniędzy pracują pełną parą, mamy 1,5 biliona długu publicznego, to około 40 tys. na każdego obywatela - wyliczał poseł opozycji.

Zobacz także

2022-12-05, godz. 17:15 Ryszard Galla o głosowaniu 43:0, 7 próbach odwołania go ze stanowiska, ustawie o notariacie, której nie poparł W "Otwartym mikrofonie" w parlamentarny poniedziałek gościem był Ryszard Galla, poseł z Opolszczyzny reprezentujący Mniejszość Niemiecką. Rozmowa dotyczyła… » więcej 2022-12-02, godz. 17:00 Paweł Tanajno o klasie politycznej i liberaliźmie gospodarczym -Kłopot z mądrym zarządzaniem państwem to niemal kłopot permanentny i wynika z tego, że klasa polityczna została ukształtowana jeszcze w systemie PRL-owskim… » więcej 2022-12-02, godz. 17:15 Alicja Gawinek o e-wolontariacie -E-wolontariat jest już od jakiegoś czasu. Szczególnie, że z powodu wydarzeń związanych z pandemią przenieśliśmy wiele z naszego życia do Internetu… » więcej 2022-12-02, godz. 17:00 "Polityczny obraz tygodnia". Magdalena Ogórek komentuje najważniejsze wydarzenia Mundialowe emocje i awans Polaków do 1/8 finału Mistrzostw Świata, sprzedaż przez dom aukcyjny Grisebach akwareli Wassilego Kandinskiego, skradzionej w 1984… » więcej 2022-12-01, godz. 17:00 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" (01.12.2022) W Sejmie trwają prace nad nowelizacją Kodeksu pracy, która wprowadza na stałe regulacje dotyczące pracy zdalnej. Dotychczasowe przepisy miały charakter czasowy… » więcej 2022-11-30, godz. 17:30 Prof. Jarosław Mamala o 10-leciu Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu - Jest to przestrzeń, która wpisała się na dobre w krajobraz Opola, krajobraz przedsiębiorczości, współpracy z firmami. Z pewnością więc można mówić… » więcej 2022-11-30, godz. 17:00 "Co tam panie w polityce?" - komentarz red. Piotra Goćka - Sprawę propozycji Niemiec, przekazania Polsce rakiet Patriot, należy rozpatrywać na kilku płaszczyznach - uważa publicysta Piotr Gociek. W jego ocenie może… » więcej 2022-11-29, godz. 17:00 "Spięcie" - gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli: Marek Suski, Robert Kropiwnicki i Paweł … Poseł Marek Suski (PiS), Robert Kropiwnicki (PO) i Paweł Kukiz (Kukiz'15) byli gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia "Spięcie". » więcej 2022-11-28, godz. 17:15 Beata Kempa o postawie Węgier w negocjacjach z KE i rezolucji PE w sprawie mundialu - Jest różnica, jeśli chodzi o sprawę negocjacji Polski i Węgier z Brukselą. Podstawa tych negocjacji jest zupełnie inna. W przypadku Wiktora Orbana chodzi… » więcej 2022-11-28, godz. 17:10 Danuta Jazłowiecka o tym, czy opozycja jest "dogadana" - Startując z jedną listą demokratyczną, opozycyjną, jesteśmy w stanie zwyciężyć na tyle, by można było realizować nasze projekty. A to projekty szalenie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »