Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Ryszard Wilczyński: Polityka energetyczna państwa…
2022-10-03, 17:10 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Ryszard Wilczyński: Polityka energetyczna państwa nie istnienie. To gaszenie pożaru. Elektorat marznie

Ryszard Wilczyński: Polityka energetyczna państwa nie istnienie. To gaszenie pożaru. Elektorat marznie
Ryszard Wilczyński, poseł Platformy Obywatelskiej o:
- sytuacji energetycznej kraju
- Baltic Pipe
- przyszłorocznym budżecie państwa i zadłużeniu kraju
- Rozjechaliśmy się, polityka energetyczna państwa nie istnienie. To gaszenie pożaru. Elektorat marznie, w szczególności elektorat PiSu. Mówię to bez satysfakcji. 70% gospodarstw domowych na wsi, to gospodarstwa, które grzeją się węglem - powiedział w Otwartym Mikrofonie Ryszard Wilczyński poseł Platformy Obywatelskiej. Skomentował w ten sposób przyjęte w ubiegłym tygodniu przez sejm przepisy zamrażające ceny energii, pomagające przedsiębiorcom w związku z cenami prądu i gazu oraz dopuszczające wegiel brunatny do użytku w gospodarstwach domowych.

- Statki rzekomo płyną, ale płyną z czymś, co nie nadaje do spalenia w gospodarstwach domowych, do tego nakładają się gigantyczne ceny energii, samorządy robią przetargi i okazuje się, że jest o 700, 900 % więcej, to samo jest z przedsiębiorcami. To wszystko mówi o tym, że ceny energii za chwilę eksplodują i trzeba gasić pożar. On jest gaszony segmentowo - uważa gość Radia Opole.

Skomentowała także ostatnie dane dotyczące inflacji, która wynosi 17.2%
- Pieniądze, które mogłyby coś realnie zmieniać, czyli z KPO do Polski nie dotrą, bo PiS podjął decyzję "nie weźmiemy tych pieniędzy". 40% z tych ponad 100 mld złotych miały być na transformację energetyczną, a więc bardzo cenne. W sytuacji, kiedy gospodarka zaczyna zwalniać, to takie pieniądze ożywiłyby gospodarkę i byłyby bezpieczne, bo nie wpływałby na inflację - uważa poseł Wilczyński.

O uszkodzeniu rurociągów NS1 i NS2 powiedział:
- Fakt nadzwyczaj niepokojący. Ta manifestacja siły i bezczelności, że wszystko możemy - ze strony Rosji, bo należy założyć, że to była Rosja, bo tylko ona na tym korzysta - może nam dać do zrozumienia "uważajcie Europo, bo tak samo potraktujemy wasze gazociągi". Baltic Pipe także idzie po dnie Bałtyku, jest wspólnym przedsięwzięciem Polski i Danii, który ma dać 10 mld metrów sześciennych. Teraz się dowiadujemy, że na razie mamy 2,6 mld m. sześć. Nie zostały podpisane kontrakty na brakującą ilość gazu.

W tym tygodniu odbędzie się kolejne posiedzenie sejmu.
- Jest bardzo ważny element, zajmie cały piątek, projekt budżetu na przyszły rok. Wiemy, że budżet to teraz fasada. Wydajemy około 250-300 mld poza budżetem. PiS rozmontował regułę wydatkową, która ogranicza możliwość zbyt dużego zadłużania się państwa, więc hulaj dusza piekła nie ma, drukarki pieniędzy pracują pełną parą, mamy 1,5 biliona długu publicznego, to około 40 tys. na każdego obywatela - wyliczał poseł opozycji.

Zobacz także

2022-11-26, godz. 11:15 Dariusz Sobków o szkole XXI wieku i mediacjach rówieśniczych Dariusz Sobków dyrektor Zespołu Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie, zwanego potocznie Prószkowską Pomologią o tym jak zainteresować nauką, jak… » więcej 2022-11-25, godz. 17:45 Alicja Gawinek o wolontariacie pracowniczym W Otwartym Mikrofonie w piątki poruszamy temat wolontariatu. Tym razem Alicja Gawinek, Prezes, Dyrektor biura Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych… » więcej 2022-11-25, godz. 17:00 "Polityczny obraz tygodnia". Magdalena Ogórek komentuje najważniejsze wydarzenia W "Politycznym obrazie tygodnia" Magdalena Ogórek skomentowała najważniejsze wydarzenia minionych dni. » więcej 2022-11-24, godz. 17:15 Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa. Radiowa debata o rynku pracy Dane dotyczące wynagrodzeń, cen i gospodarki opublikowane przez GUS wskazują, że nie jest tak dobrze, jak było kiedyś. Czy widać to już na opolskim rynku… » więcej 2022-11-23, godz. 18:30 Wiktoria Mielniczek: Dla młodych polityka, to brudna gra. Ja chcę to odwrócić - Opole było jednym z najlepszych, najbardziej aktywnych - powiedziała w Otwartym Mikrofonie Wiktoria Mielniczek z Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministerstwie… » więcej 2022-11-23, godz. 17:00 Zbigniew Kubalańca o zmianie w sejmiku śląskim, WBP i kulturze na Opolszczyźnie - To wielki policzek jeśli chodzi o PiS i Jarosława Kaczyńskiego. Bo jednego dnia był Kaczyński w Katowicach i mówił, jak to PiS wygra wybory, a drugiego… » więcej 2022-11-22, godz. 17:15 "Co tam Panie w polityce". Wydarzenia komentują Piotr Gociek i Piotr Semka. Posłuchaj! W programie Radia Opole Piotr Gociek i Piotr Semka skomentowali mianowanie byłego ambasadora Ukrainy w Berlinie na stanowisko wiceszefa MSZ Ukrainy. Rozmawiali… » więcej 2022-11-21, godz. 17:01 Ryszard Wilczyński o wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego, finansowaniu in vitro i skardze do Komisji Etyki Poselski… Gościem Otwartego Mikrofonu był poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński. W programie komentował wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego, który w… » więcej 2022-11-21, godz. 17:30 Violetta Porowska o wizycie Jarosława Kaczyńskiego w Kędzierzynie-Koźlu, demokracji i przyszłorocznych wyborach W "Otwartym Mikrofonie" gościem była poseł i przewodnicząca Prawa i Sprawiedliwości w okręgu 53 Violetta Porowska. » więcej 2022-11-18, godz. 17:00 Magdalena Ogórek w politycznym podsumowaniu tygodnia Temat związany z eksplozją rakiety tuż przy granicy Polski z Ukrainą zdominował podsumowanie tygodnia red. Magdaleny Ogórek. - To tragedia przede wszystkim… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »