Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Stanisław Niewiński o napięciu na linii Chiny-Tajwan…
2022-08-11, 17:08 Autor: Joanna Matlak

Stanisław Niewiński o napięciu na linii Chiny-Tajwan i z czego ono wynika

Dr Stanisław Niewiński o konflikcie między Tajwanem a Chinami
Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu, który wyjaśnił, o co chodzi w coraz bardziej napiętej sytuacji na linii Chiny - Tajwan.
- Z jednej strony Chiny uważają Tajwan za swoją "zbuntowaną" prowincję. Celem wszystkich przywódców komunistycznych Chin od 1949 roku, od powstania ChRL jest próba przywrócenia kontroli nad tą wyspą. Z drugiej strony Tajwan i jego mieszkańcy, znaczna część elity wyspy chce swoją niezależność od Chin utrzymać. I tu ma wsparcie USA, swojego sojusznika i to powoduje konflikt - powiedział dr Niewiński.

- Pod koniec lat 80. na Tajwanie rozpoczął się okres demokratyzacji. Na Tajwanie mamy do czynienia z kształtowaniem się odmiennej tożsamości narodowej. Ona wypływa z "chińskości", ale jest jednak bardziej niezależna - podkreślił nasz gość.

Zaznaczmy, że Tajwan nie jest uznawany jako państwo przez większość świata. - W Europie Tajwan jest uznawany przez Watykan i też pytanie jak długo. Ale sprawa jest zagmatwana, bo Tajwan nie jest formalnie uznawany, ale zdecydowana większość świata ma na swoim terenie coś co się nazywa biurem kulturalno-ekonomicznym Tajwanu. W praktyce pełnią rolę ambasad, choć tak się nie nazywają, w Polsce też to istnieje - mówił dr Niewiński.

- To jest państwo niewielkie, ale bardzo bogate zaawansowane technologicznie i utrzymuje kontakty z całym światem, choć to się odbywa na innych zasadach niż przez ambasady i konsulaty - mówił nasz gość.

Zobacz także

2022-10-06, godz. 17:00 O konsekwencjach wysokiej inflacji i roli przedsiębiorców w gospodarce w debatcie Pracodawcy - Związkowcy. Wspólna… Czy czeka nas fala protestów pracowników domagających się podwyżek pensji, bo mocno wzrosły ich koszty życia? A może na ulicę wyjdą też przedsiębiorcy?… » więcej 2022-10-05, godz. 17:00 Opolski kurator oświaty o groźbie zimnych kaloryferów w szkołach - Zadaniem samorządu jest dbanie o to, by szkoły były przygotowane. Wiadomo, że jest taki okres jak zima i trzeba się do niej przygotować. Nie ma sygnałów… » więcej 2022-10-05, godz. 17:00 Prezydent Wiśniewski o sytuacji budżetowej samorządów W tym wypadku państwo, a właściwie parlament, zadziałało tak, że obniżyło podatki, które dotyczą samorządów, a te które dotyczą państwa już nie… » więcej 2022-10-04, godz. 17:03 O rozwoju sytuacji na Ukrainie, próbie odwołania premiera Morawickiego oraz przyszłości byłego prezesa TVP Jacka Kurskiego… Jak podkreślał Piotr Semka, ukraińska ofensywa trwa nadal i Rosjanie wydają się bezradni. Ukraińcy zaczęli wypieranie wroga z okręgu Chersońskiego. Zdaniem… » więcej 2022-10-03, godz. 17:08 Paweł Kukiz: Jeśli miałoby dojść do wspólnego startu w ramach Zjednoczonej Prawicy, to podkreślam na zasadach k… Paweł Kukiz, poseł z Opolszczyzny o: - zawieszeniu głosowania z PiS - warunkach jakie musi spełnić Zjednoczona Prawica, aby wspólnie wystartować w wyborach… » więcej 2022-10-03, godz. 17:10 Ryszard Wilczyński: Polityka energetyczna państwa nie istnienie. To gaszenie pożaru. Elektorat marznie Ryszard Wilczyński, poseł Platformy Obywatelskiej o: - sytuacji energetycznej kraju - Baltic Pipe - przyszłorocznym budżecie państwa i zadłużeniu kr… » więcej 2022-09-30, godz. 12:11 Prof. Alicja Głębocka o zdrowiu psychicznym najmłodszych, roli szkoły i rodziców i zestresowanym społeczeństwie Posłuchaj rozmowy z prof. Alicją Głębocką z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu o tym co wpływa na zdrowie psychiczne najmłodszych, o tym jak pandemia na… » więcej 2022-09-30, godz. 14:55 "Polityczny obraz tygodnia" w Radiu Opole. Magdalena Ogórek komentuje otwarcie Baltic Pipe, reakcje w UE na kryzys energetycznych… Posłuchaj najnowszego odcinka programu w którym Magdalena Ogórek komentuje otwarcie Baltic Pipe, reakcje w UE na kryzys energetycznych, słowach Radosława… » więcej 2022-09-29, godz. 12:23 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o podatku od nadmiarowych zysków i propozycji zmian w handlu w nie… Zaczęliśmy od tematu dotyczącego pomysłu wprowadzenia podatku od nadmiarowych zysków, ale wicepremier Jacek Sasin mówi już o opodatkowaniu marż dużych… » więcej 2022-09-29, godz. 12:22 "Co tam panie w polityce" w Radiu Opole. Piotr Gociek komentuje najważniejsze wydarzenia polityczne Tym razem w programie redaktor Piotr Gociek komentował: - częściową mobilizację w Rosji - otwarcie Baltic Pipe - zmiany polityczne we Włoszech, czyli… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »