Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach…
2021-12-15, 09:26 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących szczepionek

Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących szczepionek
Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych.

- Chcemy tą inicjatywą walczyć z fake newsami jakie pojawiają się przy okazji pandemii. Będziemy mówili zarówno o skutkach ubocznych jak i dobrodziejstwach wynikających ze szczepień - mówiła w Porannej Loży Radiowej dr Danuta Witkowska z Instytutu Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego.
- Przedstawimy w jasny i przystępny sposób fakty dotyczące koronawirusa i szczepionek. Przedstawimy też ryzyko i skutki przejścia choroby covid-19 i ryzyko związane ze szczepieniem. To właściwie nawet nie ryzyko, jeśli chodzi o szczepienie. Dotykają nas głównie gorączka i ból głowy, które są oznaką, że nasz organizm przygotowuje się do walki z chorobą, tworzy przeciwciała. Poważniejsze skutki uboczne pojawiają się rzadziej, niż w przypadku podstawowych leków jakie mamy w apteczce, na przykład przeciwbólowych.

Dr. Witkowska podkreśliła, że szczepionki przeciwko covid-19 dostępne w Polsce są najbardziej przebadanymi szczepionkami, jakie do tej pory były dopuszczone do użycia.

- Prace nad szczepionką mRNA trwały od ponad 20. lat. Pierwsza epidemia spowodowana koronawirusem wybuchła w 2003 roku, wtedy prace ruszyły - powiedziała dr Witkowska.

Gość Radia Opole prowadzi badania koronawirusów dofinansowane Narodowego Centrum Nauki w ramach projektu OPUS-19.

- Dotyczą one oddziaływania białka "S", kluczowego w koronawirusie z receptorem naszego organizmu, czyli też białkiem, które jest na powierzchni narządów wewnętrznych, głownie płuc. Chcę porównać oddziaływanie obecnego wariantu wirusa z wirusem Sars z 2003 roku z tym samym receptorem naszego organizmu. Mutacji wirusa jest niestety jest coraz więcej.

Na wykładzie otwartym dr Witkowska i Dr Agnieszka Rombel-Bryzek, która również wykład poprowadzi opowiedzą o tym dlaczego wirus mutuje i co zrobić, żeby te mutacje zatrzymać.

Pytana o szczepionki przeciwko covid dla dzieci od 5 roku życia powiedziała, że została ona przetestowana na dziesiątkach tysięcy dzieci i nie było poważnych skutków ubocznych, wśród nastolatków zdarzały się nieliczne przypadki.

Wykład on-line rozpocznie się o godzinie 18.00, link do wykładu pojawi się chwilę wcześniej na stronie głównej Uniwersytetu Opolskiego. Potrwa około 30-40 minut, a później będzie można zadawać pytania na czacie.

W internetowej części rozmowy dr Witkowska wytłumaczyła, że szczepionki mRNA produkowane z materiału genetycznego są bezpieczne.

- To materiał genetyczny, który nie wbudowuje się w organizm, to wycinek z którego wirus nie powstanie. Powoduje tylko, że nasz organizm odczytuje z tego informację i produkuje przeciwciała. One zostają zapamiętane w układzie immunologicznym i kiedy wirus wnika do organizmu, organizm go rozpoznaje i natychmiast rozpoczyna walkę. Kiedy ktoś jest niezaszczepiony układ immunologiczny nie wie, co się dzieje. U zaszczepionych jest przygotowany do walki - wyjaśniła.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »