Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach…
2021-12-15, 09:26 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących szczepionek

Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących szczepionek
Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych.

- Chcemy tą inicjatywą walczyć z fake newsami jakie pojawiają się przy okazji pandemii. Będziemy mówili zarówno o skutkach ubocznych jak i dobrodziejstwach wynikających ze szczepień - mówiła w Porannej Loży Radiowej dr Danuta Witkowska z Instytutu Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego.
- Przedstawimy w jasny i przystępny sposób fakty dotyczące koronawirusa i szczepionek. Przedstawimy też ryzyko i skutki przejścia choroby covid-19 i ryzyko związane ze szczepieniem. To właściwie nawet nie ryzyko, jeśli chodzi o szczepienie. Dotykają nas głównie gorączka i ból głowy, które są oznaką, że nasz organizm przygotowuje się do walki z chorobą, tworzy przeciwciała. Poważniejsze skutki uboczne pojawiają się rzadziej, niż w przypadku podstawowych leków jakie mamy w apteczce, na przykład przeciwbólowych.

Dr. Witkowska podkreśliła, że szczepionki przeciwko covid-19 dostępne w Polsce są najbardziej przebadanymi szczepionkami, jakie do tej pory były dopuszczone do użycia.

- Prace nad szczepionką mRNA trwały od ponad 20. lat. Pierwsza epidemia spowodowana koronawirusem wybuchła w 2003 roku, wtedy prace ruszyły - powiedziała dr Witkowska.

Gość Radia Opole prowadzi badania koronawirusów dofinansowane Narodowego Centrum Nauki w ramach projektu OPUS-19.

- Dotyczą one oddziaływania białka "S", kluczowego w koronawirusie z receptorem naszego organizmu, czyli też białkiem, które jest na powierzchni narządów wewnętrznych, głownie płuc. Chcę porównać oddziaływanie obecnego wariantu wirusa z wirusem Sars z 2003 roku z tym samym receptorem naszego organizmu. Mutacji wirusa jest niestety jest coraz więcej.

Na wykładzie otwartym dr Witkowska i Dr Agnieszka Rombel-Bryzek, która również wykład poprowadzi opowiedzą o tym dlaczego wirus mutuje i co zrobić, żeby te mutacje zatrzymać.

Pytana o szczepionki przeciwko covid dla dzieci od 5 roku życia powiedziała, że została ona przetestowana na dziesiątkach tysięcy dzieci i nie było poważnych skutków ubocznych, wśród nastolatków zdarzały się nieliczne przypadki.

Wykład on-line rozpocznie się o godzinie 18.00, link do wykładu pojawi się chwilę wcześniej na stronie głównej Uniwersytetu Opolskiego. Potrwa około 30-40 minut, a później będzie można zadawać pytania na czacie.

W internetowej części rozmowy dr Witkowska wytłumaczyła, że szczepionki mRNA produkowane z materiału genetycznego są bezpieczne.

- To materiał genetyczny, który nie wbudowuje się w organizm, to wycinek z którego wirus nie powstanie. Powoduje tylko, że nasz organizm odczytuje z tego informację i produkuje przeciwciała. One zostają zapamiętane w układzie immunologicznym i kiedy wirus wnika do organizmu, organizm go rozpoznaje i natychmiast rozpoczyna walkę. Kiedy ktoś jest niezaszczepiony układ immunologiczny nie wie, co się dzieje. U zaszczepionych jest przygotowany do walki - wyjaśniła.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »