Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole. Popołudniówka Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały…
2021-12-13, 17:22 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego

Jan Tomalik [fot. Paweł Stauffer]
Jan Tomalik [fot. Paweł Stauffer]
- Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane taśmy z muzyką, więc włączyłem muzykę - opowiada Jan Tomalik, który w nocy z 12 na 13 grudnia pełnił dyżur techniczny w Radiu Opole.
Przyjechał ówczesny prezes radia, nie wiedział dlaczego kazali mu przyjechać. Powiedział "Jeszcze nigdy nie widziałem tak oświtetlonego miasta. Można igłę znaleźć. Prezes poszedł do swojego gabinetu. Za chwile przyszedł "opiekun" radia z ramienia SB - opowiada Jan Tomalik, pracownik radia, który był w siedzibie rozgłości w noc wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

- Człowiek z SB poprosił, żeby zadzwonić do adiostacji, żeby spytac co słychać. Spytałem, powiedział, że OK, programy zniknęły, ale muzyka gra, Za kilka minut ta sama prośba, znowu dzwonię, ta sama rozmowa, za chwilę znowu przychodzi i prosi, żebym zadzwonił.
Dzwonię i słyszę "panie, daj mi pan spokój".

- "O już, są - powiedział człowiek z bezpieki" - wspominał Jan Tomalik. Okazało się, że wojskowi nie potrafili znaleźć nadajnika, a w ten sposób SB-k sprawdzał, czy znaleźli.

- Nikt jeszcze wtedy nie wiedział, że to początek stanu wojennego, dopiero rano Jaruzelski przemawiał. Muzyczka, którą puściłem grała do rana, później przepiąłem z "jedynki" program, żeby leciał u nas. Tak było przez pół dnia, potem wszystkie odbiorniki zostały wyłączone. Jak się okazało byliśmy jedyną rozgłośnią w Polsce w nocy i do południa 13. grudnia nasze odbiorniki chodziły i coś tam grało.

Później dostaliśmy przepustki, w radiu dyżurowały 2 osoby, przed radiem stali żołnierze.
Powoli, systematycznie były przywracane programy nasze lokalne, na końcu.
Aresztowano kilku dziennikarzy i szefa techniki i kierownika.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »