Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego…
2021-12-06, 11:11 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech

Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech
- Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim - mówił w Południowej Loży Radiowej Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej, który odnosił się do zapowiedzi zmniejszenia finansowania nauki języka niemieckiego dla Mniejszości Niemieckiej. Taką poprawkę chce złożyć Janusz Kowalski z Solidarnej Polski.
Przypomnijmy, poseł Kowalski poinformował w piątek, że w 2022 roku 39 mln z puli zarezerwowanej dotąd dla Mniejszości Niemieckiej, ma zostać przesunięte na finansowanie nauki języka polskiego w Niemczech dla tamtejszej Polonii. W 2023 roku ta pula wyniesie już 119 mln zł.

- My jesteśmy w dalszym ciągu procedowania budżetu na 2022 rok. Po drugie poprawki wcześniejsze złożone przez posła Kowalskiego i poseł Siarkowską zostały odrzucone przez komisję finansów, a te prawie 40 mln złotych, to poprawka, którą przewodniczący komisji wycofał. Więc mówiąc o stanie faktycznym, trzeba powiedzieć, że nie ma tych poprawek. Poseł wraz z kolegami z klubu może ją złożyć w drugim czytaniu i wtedy zobaczymy - mówił nasz gość.

Ryszard Galla stwierdził, że taka poprawka spowoduje wiele zamieszania. - Zabranie kwoty X, bo można mówić o maksymalnie 236 mln złotych czy tych 40 mln złotych, powoduje, że zabieramy subwencję oświatową samorządom w województwie opolskim. W uzasadnieniu poprawki poseł Kowalski dokonał zapisu, że z dniem 01.09.2022 nastąpi zmiana organizacji nauczania, polegająca na obniżeniu z 3 do 2 godzin nauczania niemieckiego jako języka ojczystego. Jeśli do tego dojdzie, wyrządzamy krzywdę dzieciom, rodzicom i nauczycielom germanistom. A przy tym nie zmieniamy tak naprawdę stanu prawnego! - mówił poseł Galla i dodał, że odjęcie tych pieniędzy spowoduje, że samorządy będą musiały z własnych dochodów dołożyć do oświaty "mniejszościowej".

Poseł Janusz Kowalski zapowiedział także, że złoży projekt ustawy, która miałaby znieść przywilej wyborczy dla Mniejszości Niemieckiej, która w wyborach parlamentarnych nie musi osiągać 5-procentowego progu wyborczego.

- Na pewno jest to przywilej. On dotyczy wszystkich mniejszości, natomiast w praktyce składa się, że tylko mniejszość niemiecka jest w stanie powołać komitet wyborczy wyborców, zorganizować środki na kampanię i prowadzić ją. Przy takiej polaryzacji trzeba dużo wysiłku, żeby startować w wyborach - mówił poseł MN.

- Oczywiście poseł Kowalski ma możliwość złożenia projektu ustaw, sam składam wiele projektów. Jest to pewne zadanie do wykonania, trudno powiedzieć czy osiągnie sukces. Ja będę zabiegał, aby ta sytuacja się nie zdarzyła.

Poseł Kowalski stwierdził także, że "to ostatnia kadencja Ryszarda Galli startującego z komitetu MN". Powiedział, też że jest przybudówką Platformy Obywatelskiej.

- Na szczęście nie poseł Kowalski będzie o tym decydował, bo to ja zdecyduje czy będę startował, po drugie wyborcy. Nie jestem żadną przybudówką, odkąd jestem w sejmie jestem posłem niezrzeszonym. Głosuje według swojej wiedzy, w interesie państwa polskiego. Swoją drogą, ciekawe czy gdybym głosował jak opcja rządząca, poseł Kowalski nadal by mnie atakował? - zastanawiał się Ryszard Galla.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »