Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o nieprzekazaniu…
2021-12-01, 09:05 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o nieprzekazaniu działki urzędowi marszałkowskiemu pod budowę biurowca, a także o inwestycjach w mieście

Arkadiusz Wiśniewski
- Chciałem pomóc samorządowi województwa, jako miasto chcieliśmy wspomóc działania, które podejmują przekazując darowiznę wysokości 2,5 mln złotych. Pryz okazji ostatniej sesji okazało się, ze trudno jest się porozumieć w zakresie tego jak utrzymać miasto - powiedział w Porannej Loży Radiowej prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.
Rozmawialiśmy o jego decyzji z ubiegłego czwartku, kiedy to wycofał projekt uchwały o darowiźnie na rzecz urzędu marszałkowskiego działki, na której miał stanąć nowy budynek urzędu. Jak zaznaczał wczoraj (30.11) w Radiu Opole wicemarszałek Zbigniew Kubalańca, to prezydent Opola zaproponował wcześniej, że nieruchomość przekaże nieodpłatnie.
Decyzja została zmieniona, po tym jak radni Platformy Obywatelskiej nie poparli podwyżek cen biletów MZK.

- Nie jestem populistą, nie mogę udawać, że stać nas na wszystko - powiedział prezydent Wiśniewski. Podkreślił także, że komunikacja miejska została mocno dofinansowana w ostatnich czasach, drożeje paliwo i wynagrodzenia kierowców. Dlatego podwyżki cen biletów było konieczne, ale i tak są jednymi z najniższych w Polsce.

- Powinniśmy pomagać sobie i razem walczyć o to, żeby Polska była bardziej samorządna. Działania radnych PO na ostatniej sesji były wbrew temu, bo oni zagłosowali przeciwko racjonalnym działaniom, które podejmujemy. Chcą utrudnić, pogorszyć sytuację finansową miasta, czyli wpisać się w działania PiS. Ręka w rękę zagłosowali z radnymi PiS. Jak Polska długa i szeroka Platforma wszędzie podnosi opłaty, również w Opolu radni PO głosowali za podwyżkami w zeszłym roku. Jest to śmieszne i niepoważne, ściemnianie wyborców, bo nawet w urzędzie marszałkowskim różne opłaty są podnoszone - mówił Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Gość Radia Opole odniósł się także do wypowiedzi wicemarszałka Kubalańcy, który przypomniał na antenie, że urząd marszałkowski dotuje miasto. W ciągu ostatnich lat przekazał 80 mln zł, "dokłada" też do inwestycji, kiedy pieniędzy miastu brakuje.

- Nie dokładają ze swoich, tylko z pieniędzy unijnych, Opole startuje w konkursach, a miasto miało dać ze swoich. Zbigniew Kubalańca zapomina, że Opole jest częścią województwa, płacą podatki na rzecz województwa i żadnej łaski nie robią, przepraszam, że tak to nazywam, bo oczywiście każda życzliwość względem mnie interesuje. Pieniądze unijne trafiają do Opola, co mnie bardzo cieszy i za co bardzo dziękuję, ale nie mogę stać się niewolnikiem całej sytuacji i przychodzić jak klient do radnych PO.

W internetowej części rozmowy prezydent Wiśniewski zaznaczył, że jest otwarty, myśli o mieszkańcach nie o partyjnej polityce.
- Apeluję o jedność, o zgodę, o to, żeby się nie zaskakiwać konferencjami prasowymi 15 min. przed sesją. Wierzę, że kolejne miesiące upłyną nam jednak w zgodzie

Rozmawialiśmy także o inwestycjach i wydarzeniach w mieście.
Dzisiaj (1.12) otwarty zostaje most Groszowy, zwany powszechnie "Zielonym mostkiem" przez mieszkańców.
- W sobotę (4.12) rozpoczyna się jarmark świąteczny, jednak już od piątku będzie można oglądać domki z bajkami. To taka nowość dla najmłodszych mieszkańców. Chcieliśmy dać trochę radości młodym mieszkańcom. Będzie także diabelski młyn, zjeżdżalnie i inne atrakcje.
Miasto przygotowuje także aplikację Opole Plus, w której będzie można kupić bilet to miejskich jednostek kultury i sporu, do autobusu, zapłacimy za parkowanie i zapiszemy się do miejskiej przychodni zdrowia.
- Tak rozbudowanej aplikacji żadne miasto jeszcze nie ma - powiedział prezydent Wiśniewski i dodał, że dofinansowana jest z pieniędzy unijnych przekazanych przez urząd marszałkowski.

Dobiega końca przebudowa skrzyżowania przy dworcu Opole Wschodnie. Kiedy będzie gotowe zmieni to sposób poruszania po mieście. - W najbliższych miesiącach proszę się uzbroić w cierpliwość. Trzeba będzie się chwilkę do tego przyzwyczajać - powiedział prezydent Opola.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »