Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Zbigniew Kubalańca o podwyżkach diet radnych i…
2021-11-30, 09:30 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zbigniew Kubalańca o podwyżkach diet radnych i marszałka, kopciuchach i konflikcie z prezydentem Opola

Zbigniew Kubalańca o podwyżkach diet radnych i marszałka, kopciuchach i konflikcie z prezydentem Opola
- Diety radnych wzrosną znacząco zgodnie z nowym rozporządzeniem. Najwięcej wzrośnie wynagrodzenie przewodniczącego sejmiku, do 4290 złotych a teraz wynosi około 2700 zł. Dieta radnego szeregowego wzrośnie z 1600 zł do około 2600 lub 2700 zł - powiedział wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca.
Na dzisiejszej sesji sejmiku województwa radni będą głosować nad podwyżkami swoich diet i nad podwyżką wynagrodzenia marszałka województwa. Jest to dostosowanie wynagrodzeń do przyjętej w sierpniu ustawy o podwyżkach wynagrodzeń dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.
Radni zagłosują także nad podwyżką wynagrodzenia marszałka województwa opolskiego. Razem z dodatkami wyniesie ona nieco ponad 20 tys zł.

Sejmik województwa zajmie się także uchwałą o zakazującą używania tak zwanych kopciuchów, czyli pieców starej generacji emitującej duże zanieczyszczenia.

Zbigniew Kubalańca odniósł się także do sytuacji, jaka zaistniała w ubiegły czwartek na sesji rady miasta Opola. Radni Platformy Obywatelskiej nie poparli podwyżek cen biletów MZK Opole. Prezydent Opola wycofał się w związku z tym z uzgodnionej wcześniej darowizny działki pod budowę nowego biurowca urzędu marszałkowskiego.
- To mocno obniża wiarygodność współpracy między miastem a samorządem województwa opolskiego. Pan prezydent sam zaproponował, abyśmy swoją nową siedzibę ulokowali właśnie w tym miejscu (red. Centrum Usług Publicznych), ale zmienił zdanie nie z pobudek merytorycznych, tylko politycznych. Nie spodobało mu się jak radni PO zagłosowali. Radni miejscy Platformy Obywatelskiej zawsze głosują przeciwko podwyżkom - mówił Zbigniew Kubalańca.
Zaznaczył, że nie było umowy: działka dla urzędu marszałkowskiego w zamian za poparcie podwyżek.

- Prezydent użył swego rodzaju szantażu: "jeżeli podwyżek nie popieracie, to ja wycofuję swoją uchwałę". My wczoraj mieliśmy uchwałę zarządu województwa przekazującą dodatkowe finansowanie w wysokości 2 mln zł dla przedszkola na Malince. My myślimy nie przez pryzmat interesu politycznego, ale dobra mieszkańców. Przez ostatnie 2 lata przekazaliśmy ponad 80 mln dla miasta Opola - podkreślił wicemarszałek.
W internetowej części rozmowy zaznaczył, że urząd marszałkowski będzie szukał innej lokalizacji pod budowę nowego biurowca.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »