Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole. Popołudniówka Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Zbigniew Kubalańca o podwyżkach diet radnych i…
2021-11-30, 09:30 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zbigniew Kubalańca o podwyżkach diet radnych i marszałka, kopciuchach i konflikcie z prezydentem Opola

Zbigniew Kubalańca o podwyżkach diet radnych i marszałka, kopciuchach i konflikcie z prezydentem Opola
- Diety radnych wzrosną znacząco zgodnie z nowym rozporządzeniem. Najwięcej wzrośnie wynagrodzenie przewodniczącego sejmiku, do 4290 złotych a teraz wynosi około 2700 zł. Dieta radnego szeregowego wzrośnie z 1600 zł do około 2600 lub 2700 zł - powiedział wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca.
Na dzisiejszej sesji sejmiku województwa radni będą głosować nad podwyżkami swoich diet i nad podwyżką wynagrodzenia marszałka województwa. Jest to dostosowanie wynagrodzeń do przyjętej w sierpniu ustawy o podwyżkach wynagrodzeń dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.
Radni zagłosują także nad podwyżką wynagrodzenia marszałka województwa opolskiego. Razem z dodatkami wyniesie ona nieco ponad 20 tys zł.

Sejmik województwa zajmie się także uchwałą o zakazującą używania tak zwanych kopciuchów, czyli pieców starej generacji emitującej duże zanieczyszczenia.

Zbigniew Kubalańca odniósł się także do sytuacji, jaka zaistniała w ubiegły czwartek na sesji rady miasta Opola. Radni Platformy Obywatelskiej nie poparli podwyżek cen biletów MZK Opole. Prezydent Opola wycofał się w związku z tym z uzgodnionej wcześniej darowizny działki pod budowę nowego biurowca urzędu marszałkowskiego.
- To mocno obniża wiarygodność współpracy między miastem a samorządem województwa opolskiego. Pan prezydent sam zaproponował, abyśmy swoją nową siedzibę ulokowali właśnie w tym miejscu (red. Centrum Usług Publicznych), ale zmienił zdanie nie z pobudek merytorycznych, tylko politycznych. Nie spodobało mu się jak radni PO zagłosowali. Radni miejscy Platformy Obywatelskiej zawsze głosują przeciwko podwyżkom - mówił Zbigniew Kubalańca.
Zaznaczył, że nie było umowy: działka dla urzędu marszałkowskiego w zamian za poparcie podwyżek.

- Prezydent użył swego rodzaju szantażu: "jeżeli podwyżek nie popieracie, to ja wycofuję swoją uchwałę". My wczoraj mieliśmy uchwałę zarządu województwa przekazującą dodatkowe finansowanie w wysokości 2 mln zł dla przedszkola na Malince. My myślimy nie przez pryzmat interesu politycznego, ale dobra mieszkańców. Przez ostatnie 2 lata przekazaliśmy ponad 80 mln dla miasta Opola - podkreślił wicemarszałek.
W internetowej części rozmowy zaznaczył, że urząd marszałkowski będzie szukał innej lokalizacji pod budowę nowego biurowca.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »