Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji…
2021-11-22, 10:36 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju

Marcin Ociepa o sytuacji na granicy polsko-białoryuskiej
- Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki. Celem tej operacji jest destabilizacja Unii Europejskiej, NATO, testowanie państwa polskiego. Ta gra trwa. Nie można jej lekceważyć, bo nie dotyczy tylko Polski - powiedział w Porannej Loży Radiowej wiceminister obrony narodowej, poseł ziemi opolskiej, prezes stowarzyszenia OdNowa RP Marcin Ociepa.
- Zachęcam do tego, aby każdy z nas, obywateli, podszedł bardzo poważnie do tego tematu dlatego, że mamy społeczeństwa bardziej zmilitaryzowane, nastawione ekspansywnie przez swoich przywódców. Mówię o Rosji, Białorusi, ale nie tylko. I mamy Unię Europejską, której debata o bezpieczeństwie jest mniej istota niż inne kwestie. Czas się obudzić. Europa doświadczyła wojen i jedyną odpowiedzią dzisiaj, na powrót do czasu twardej rywalizacji międzynarodowej jest odstraszanie. Budowa własnego potencjału obronnego, jedność zachodu, solidarność między sojusznikami NATO. Nie ma innej recepty - podkreśla.

- Dużo UE interesuje się tym, co się dzieje na Indopacyfiku, w Afryce i oczywiście to jest bardzo ważne, to jest ta sama gra z tym, że Unia powinna najpierw bronić swoich granic - uważa wiceminister obrony narodowej. Mówię o UE tak gorzko, bo to wynika z natury Unii. Jesteśmy wspólnotą bardzo wielu państw i naturalnym jest, że dla Portugalczyków, Hiszpanów czy Francuzów, Wochów pierwszym punktem odniesienia jest basen Morza Śródziemnego. Ważne, żebyśmy się od siebie uczyli wrażliwości, my w Polsce na kwestie dotyczące Afryki, a nasi przyjaciele z bardziej z zachodu tego, co się dzieje na wschodzie.

Wiceminister obrony narodowej powiedział także o nowym modelu finansowania armii, podwyższaniu nakładów w ramach budżetu i za pomocą różnego rodzaju instrumentów pozwalających kredytować rozwój armii długoterminowo, bez obciążania budżetu państwa już dziś.

- Państwo polskie ma bardzo wiele wydatków i nie może być tak, że gwałtowny wzrost nakładów na armię będzie się odbywał kosztem np nakładów na służbę zdrowia. Ale on jest konieczny. Jestem gorącym zwolennikiem zwiększenia nakładów na armię. Także nie jest tajemnicą, że w umowie koalicyjnej OdNowa zapisała postulat podniesienia nakładów na armię o 100%. - podkreślał wiceminister Ociepa.

Przypomniał, że do 2015 roku, kiedy rządziła Platforma Obywatelska i PSL to likwidowano jednostki wojskowe, obniżano liczebność polskiej armii, spadła poniżej 100 tys.
- My armię odtwarzamy. Liczy już 140 tys. żołnierzy wojsko operacyjnych i Wojsk Obrony Terytorialnej. 18. Dywizja Zmechanizowana, zaangażowana obecnie na wschodzie nie istniała przed naszymi rządami.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »