Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » 'Spięcie' - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego…
2021-11-16, 11:53 Autor: Piotr Cywiński, Michał Rachoń

"Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia

Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy o Marszu Niepodległości, sytuacja na wschodniej granicy oraz o rosnącej inflacji.
Redaktor Michał Rachoń w pierwszej części programu zapytał Roberta Bąkiewicza, prezesa stowarzyszenia „Marsz Niepodległości” o podsumowanie tegorocznego wydarzenia.

- To ogromny sukces środowisk patriotycznych i niepodległościowych. To też nawet pewien manifest patriotycznej części polskiego społeczeństwa, która w sytuacji zagrożenia zewnętrznego, że niepodległość nie jest na sprzedaż - mówił Robert Bąkiewicz, prezes stowarzyszenia „Marsz Niepodległości”.

- Niewątpliwie to klęska piątej kolumny, wszystkich tych, którzy życzyli polskim patriotom, a może i Polsce, źle. Pan Trzaskowski zażarcie walczył przez ostatni miesiąc z marszem, próbował nie doprowadzić do jego realizacji, eskalował napięcie, które byłoby korzystne dla środowisk zagranicznych i różnych sił, które chcą destabilizacji państwa polskiego. Trzaskowski przegrał tę batalię – mówił Bąkiewicz.

Kolejnym gościem programu był prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog i nauczyciel akademicki. Redaktor Piotr Cywiński pytał czy prawdopodobny jest wybuch wojny? A taką opinię wygłosił szef sztabu brytyjskich sił zbrojnych Nick Carter.

- Niewątpliwie jest coraz bardziej prawdopodobny. Pamiętajmy, że toczy się wojna rosyjsko-ukraińska. Mamy sytuację, że wzdłuż wschodniej flanki NATO trwa hybrydowa agresja przy użyciu migrantów jako narzędziu presji, ale mamy też do czynienia z koncentracją wojsk rosyjskich wokół Ukrainy. Fakt spychania migrantów wzdłuż kordonu polskiego ku granicom Ukrainy z kolei oznacza związanie części służb mundurowych ukraińskich do zabezpieczenia tej granicy - mówił profesor.

- Dodatkowo są zmiany wewnętrzne na Białorusi, czyli ta konsolidacja rosyjskiej kontroli nad tym krajem powoduje, że Ukraina także musi brać pod uwagę kierunek północny, mimo geograficznej bariery, czyli bagien Prypeci. Zależy jak tę wojnę zdefiniujemy, czy wojna między NATO a Rosją i Białorusią, czy wojna między Rosją z Ukrainą w nowym wydaniu – mówił gość programu „Spięcie”.

- Wybór był prosty, albo dopuszczamy do dwucyfrowego bezrobocia, takiego parę milionów ludzi straciłoby pracę, albo trzeba było zacisnąć zęby, wytrzymaliśmy to i wchodzimy w fazę ożywienia - powiedziała o programach interwencyjnych ratujących miejsca pracy finansowanych przez NBP prof. Grażyna Ancyparowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej.

- Impulsem inflacyjnym było niedostosowanie podaży do popytu. Uważam, że przeprowadzanie w tym momencie reform bardzo głębokich i radykalnych podatkowych, które przesuną popyt w kierunku towarów codziennego użytku będzie dodatkowym impulsem inflacyjnym. Co można zrobić. Podnosić stopy procentowe, żeby hamować to, ale to jest bardzo bolesne, powiedziała prof. Ancyparowicz.

- Prognozy, które mamy wskazują na to, że jeśli wynagrodzenie będą rosły szybciej, niż dynamika wydajności pracy, presja inflacyjne będzie rosła szybciej. Stąd posunięcia RPP zmierzające w kierunku ograniczenia popytu na kredyt. Gorsze są zewnętrzne czynniki inflacyjne, bo tam są wzrosty kilkudziesięcioprocentowe żywności rok do roku. Tego polityką pieniężną nie da się skorygować.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »