Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » 'Spięcie' - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego…
2021-11-16, 11:53 Autor: Piotr Cywiński, Michał Rachoń

"Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia

Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy o Marszu Niepodległości, sytuacja na wschodniej granicy oraz o rosnącej inflacji.
Redaktor Michał Rachoń w pierwszej części programu zapytał Roberta Bąkiewicza, prezesa stowarzyszenia „Marsz Niepodległości” o podsumowanie tegorocznego wydarzenia.

- To ogromny sukces środowisk patriotycznych i niepodległościowych. To też nawet pewien manifest patriotycznej części polskiego społeczeństwa, która w sytuacji zagrożenia zewnętrznego, że niepodległość nie jest na sprzedaż - mówił Robert Bąkiewicz, prezes stowarzyszenia „Marsz Niepodległości”.

- Niewątpliwie to klęska piątej kolumny, wszystkich tych, którzy życzyli polskim patriotom, a może i Polsce, źle. Pan Trzaskowski zażarcie walczył przez ostatni miesiąc z marszem, próbował nie doprowadzić do jego realizacji, eskalował napięcie, które byłoby korzystne dla środowisk zagranicznych i różnych sił, które chcą destabilizacji państwa polskiego. Trzaskowski przegrał tę batalię – mówił Bąkiewicz.

Kolejnym gościem programu był prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog i nauczyciel akademicki. Redaktor Piotr Cywiński pytał czy prawdopodobny jest wybuch wojny? A taką opinię wygłosił szef sztabu brytyjskich sił zbrojnych Nick Carter.

- Niewątpliwie jest coraz bardziej prawdopodobny. Pamiętajmy, że toczy się wojna rosyjsko-ukraińska. Mamy sytuację, że wzdłuż wschodniej flanki NATO trwa hybrydowa agresja przy użyciu migrantów jako narzędziu presji, ale mamy też do czynienia z koncentracją wojsk rosyjskich wokół Ukrainy. Fakt spychania migrantów wzdłuż kordonu polskiego ku granicom Ukrainy z kolei oznacza związanie części służb mundurowych ukraińskich do zabezpieczenia tej granicy - mówił profesor.

- Dodatkowo są zmiany wewnętrzne na Białorusi, czyli ta konsolidacja rosyjskiej kontroli nad tym krajem powoduje, że Ukraina także musi brać pod uwagę kierunek północny, mimo geograficznej bariery, czyli bagien Prypeci. Zależy jak tę wojnę zdefiniujemy, czy wojna między NATO a Rosją i Białorusią, czy wojna między Rosją z Ukrainą w nowym wydaniu – mówił gość programu „Spięcie”.

- Wybór był prosty, albo dopuszczamy do dwucyfrowego bezrobocia, takiego parę milionów ludzi straciłoby pracę, albo trzeba było zacisnąć zęby, wytrzymaliśmy to i wchodzimy w fazę ożywienia - powiedziała o programach interwencyjnych ratujących miejsca pracy finansowanych przez NBP prof. Grażyna Ancyparowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej.

- Impulsem inflacyjnym było niedostosowanie podaży do popytu. Uważam, że przeprowadzanie w tym momencie reform bardzo głębokich i radykalnych podatkowych, które przesuną popyt w kierunku towarów codziennego użytku będzie dodatkowym impulsem inflacyjnym. Co można zrobić. Podnosić stopy procentowe, żeby hamować to, ale to jest bardzo bolesne, powiedziała prof. Ancyparowicz.

- Prognozy, które mamy wskazują na to, że jeśli wynagrodzenie będą rosły szybciej, niż dynamika wydajności pracy, presja inflacyjne będzie rosła szybciej. Stąd posunięcia RPP zmierzające w kierunku ograniczenia popytu na kredyt. Gorsze są zewnętrzne czynniki inflacyjne, bo tam są wzrosty kilkudziesięcioprocentowe żywności rok do roku. Tego polityką pieniężną nie da się skorygować.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »