Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Bartosz Maziarz, ekspert ds. bezpieczeństwa o…
2021-11-10, 15:47 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Bartosz Maziarz, ekspert ds. bezpieczeństwa o sytuacji na granicy z Białorusią

Dr Bartosz Maziarz
- Nie jestem zaskoczony słowami premiera Morawieckiego. Musimy oswajać się z tą sytuacją, że wzmożone siły wojskowe, policji i straży granicznej, jeszcze przez wiele miesięcy będą obecne na granicy polsko-białoruskiej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej dr Bartosz Maziarz z Uniwersytetu Opolskiego, ekspert ds. bezpieczeństwa. Skomentował w ten sposób słowa Mateusza Morawieckiego, który powiedział, że rząd szykuje się na długie miesiące obecności wojska na granicy.
Gość Radia Opole dodał, że bardzo cieszą go informacje o zaangażowaniu Unii Europejskiej ponieważ rozwiązanie tego kryzysu jest możliwe dzięki solidarności Unii i NATO.

- Musimy pokazać reżimowi Łukaszenki i Rosji, że Europa jest zjednoczona. Solidarność europejska to jedyny klucz - powiedział dr Bartosz Maziarz. - Na naszej granicy powinni pojawić się funkcjonariusze graniczni innych państw Unii w celu wsparcia naszych służb. Nie chodzi o to, że nasze służby sobie nie poradzą z utrzymaniem granicy. Są przygotowane i granice utrzymają. Powody są polityczne. Chodzi tutaj o wydźwięk w sferze międzynarodowej, że Unia Europejska solidarnie broni wschodniej granicy. To musi być podparte bardzo mocnymi sankcjami w stosunku do Białorusi - mówił dr Maziarz.

Gość Radia Opole powiedział, że kryzys na granicy może rozwinąć się w każdą stronę.
- Obawiam się o incydenty, które mogą być sprowokowane przez siły Białorusi, a wtedy konsekwencje mogą być bardzo poważne - powiedział.

Zwrócił także uwagę, że niestety bardzo dobrze działa dezinformacja ze strony Białorusi i rosyjskich służb. Wykorzystują one swoje materiały medialne do szerzenia fakenewsów. Europejskie agencje przez brak do materiałów foto i video zaczęły używać materiałów białoruskich. - To sytuacja dla nas bardzo niekorzystna, dlatego konieczne jest otworzenie dostępu do granicy dla dziennikarz akredytowanych - powiedział.

Pytany o to, czy w działaniu Łukaszenki i Putina są bardziej dalekosiężne plany powiedział:
- Jednym ze scenariuszy, który się przewija jest doprowadzenie do incydentu, który da powód do instalacji wojskowej bazy rosyjskiej na terenie Białorusi. To zmieniłoby sytuację polityczno-militarną w naszym rejonie świata i wpłynęło na państwa bałtyckie i Ukrainę. Ukraina zostałaby wzięta w kleszcze. Było by ryzyko zaatakowania Ukrainy od północy i od wschodu. Zmienia to sytuację na wschodniej flance NATO i ulega zmianie rozkład sił w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii. Trudno dzisiaj mówić co dalej, ponieważ sytuacja jest bardzo dynamiczna, czego wynikiem jest wizyta szefa Rady Europejskiej w Polsce, która jest bardzo, bardzo pozytywnym elementem tej sytuacji.

Gość Radia Opole podkreślił także bardzo ciężką pracę funkcjonariuszy wojska, policji i straży granicznej.
- Polskie służby są przygotowane i co do tego nie ma żadnej wątpliwości, musi jednak wybrzmieć, że unijna pomoc jest ważna w celu wykazania solidarności europejskiej.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »