Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Bartosz Maziarz, ekspert ds. bezpieczeństwa o…
2021-11-10, 15:47 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Bartosz Maziarz, ekspert ds. bezpieczeństwa o sytuacji na granicy z Białorusią

Dr Bartosz Maziarz
- Nie jestem zaskoczony słowami premiera Morawieckiego. Musimy oswajać się z tą sytuacją, że wzmożone siły wojskowe, policji i straży granicznej, jeszcze przez wiele miesięcy będą obecne na granicy polsko-białoruskiej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej dr Bartosz Maziarz z Uniwersytetu Opolskiego, ekspert ds. bezpieczeństwa. Skomentował w ten sposób słowa Mateusza Morawieckiego, który powiedział, że rząd szykuje się na długie miesiące obecności wojska na granicy.
Gość Radia Opole dodał, że bardzo cieszą go informacje o zaangażowaniu Unii Europejskiej ponieważ rozwiązanie tego kryzysu jest możliwe dzięki solidarności Unii i NATO.

- Musimy pokazać reżimowi Łukaszenki i Rosji, że Europa jest zjednoczona. Solidarność europejska to jedyny klucz - powiedział dr Bartosz Maziarz. - Na naszej granicy powinni pojawić się funkcjonariusze graniczni innych państw Unii w celu wsparcia naszych służb. Nie chodzi o to, że nasze służby sobie nie poradzą z utrzymaniem granicy. Są przygotowane i granice utrzymają. Powody są polityczne. Chodzi tutaj o wydźwięk w sferze międzynarodowej, że Unia Europejska solidarnie broni wschodniej granicy. To musi być podparte bardzo mocnymi sankcjami w stosunku do Białorusi - mówił dr Maziarz.

Gość Radia Opole powiedział, że kryzys na granicy może rozwinąć się w każdą stronę.
- Obawiam się o incydenty, które mogą być sprowokowane przez siły Białorusi, a wtedy konsekwencje mogą być bardzo poważne - powiedział.

Zwrócił także uwagę, że niestety bardzo dobrze działa dezinformacja ze strony Białorusi i rosyjskich służb. Wykorzystują one swoje materiały medialne do szerzenia fakenewsów. Europejskie agencje przez brak do materiałów foto i video zaczęły używać materiałów białoruskich. - To sytuacja dla nas bardzo niekorzystna, dlatego konieczne jest otworzenie dostępu do granicy dla dziennikarz akredytowanych - powiedział.

Pytany o to, czy w działaniu Łukaszenki i Putina są bardziej dalekosiężne plany powiedział:
- Jednym ze scenariuszy, który się przewija jest doprowadzenie do incydentu, który da powód do instalacji wojskowej bazy rosyjskiej na terenie Białorusi. To zmieniłoby sytuację polityczno-militarną w naszym rejonie świata i wpłynęło na państwa bałtyckie i Ukrainę. Ukraina zostałaby wzięta w kleszcze. Było by ryzyko zaatakowania Ukrainy od północy i od wschodu. Zmienia to sytuację na wschodniej flance NATO i ulega zmianie rozkład sił w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii. Trudno dzisiaj mówić co dalej, ponieważ sytuacja jest bardzo dynamiczna, czego wynikiem jest wizyta szefa Rady Europejskiej w Polsce, która jest bardzo, bardzo pozytywnym elementem tej sytuacji.

Gość Radia Opole podkreślił także bardzo ciężką pracę funkcjonariuszy wojska, policji i straży granicznej.
- Polskie służby są przygotowane i co do tego nie ma żadnej wątpliwości, musi jednak wybrzmieć, że unijna pomoc jest ważna w celu wykazania solidarności europejskiej.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »