Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii…
2021-11-04, 11:12 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci i braku pediatrów

Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci i braku pediatrów
- Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown, większość z nas była w domu, dzieci nie chorowały i nie było oddziaływania na układ immunologiczny, następnie zniesiono ograniczenia, to powodowało wzrost zachorowań w wakacje, kiedy układ immunologiczny dzieci zwykle odpoczywa i teraz mamy bardzo duży rzut związany z pogodą i kontaktami międzyludzkimi - wyjaśnił pediatra.
Zachorowania dzieci na zapalenie płuc i oskrzelików są spowodowane wirusem RSV. Nie ma na niego szczepionki, nie ma lekarstwa. Najmłodsze dzieci muszą być leczone w szpitalach.

- Przebieg może być ciężki, szczególnie małe niemowlęta trafiają do oddziału intensywnej terapii bo to stan zagrażający niewydolności oddechowej. Zdarzało się w czasie moich dyżurów, że nie mieliśmy miejsca dla chorego dziecka i szukaliśmy w innych jednostkach. Mamy wyjątkowy kryzys bo w większości oddziałów miejsc nie ma a dostępność do lekarza POZ też jest utrudniona - podkreślał konsultant wojewódzki.

Wyjaśnił on, że od lat liczba pediatrów spada, wiąże się to z wieloletnimi zaniedbaniami w tym zakresie. - Wybitnie starzeje nam się środowisko pediatrów. Nie kładło się nacisku na szkolenie nowych, wręcz utrudniano dostęp do tej specjalizacji bo nigdzie pediatria nie jest rentowna. Często NFZ wytyka, że w wakacje te oddziały pediatryczne nic nie robią, bo dzieci latem mniej chorują - mówił gość Radia Opole. Zaznaczył przy tym, że potrzebna jest zmiana organizacji pracy, poprzez zadbanie o to, żeby na oddziałach pediatrycznych były usługi diagnostyczne, to latem nie było by "przestoju" na oddziału.

Konsultant wojewódzki ds. pediatrii zwracał uwagę na wiek pediatrów na Opolszczyźnie.
- Cztery piąte pediatrów jest powyżej 51 roku życia, czyli w ciągu 10 lat mogą być poza systemem. Pozostali nie zabezpieczy opieki zdrowotnej dla dzieci. Na 135 lekarzy dziecięcych w regionie 28-rech jest w przedziale wiekowym 30-40 lat.

Dr Mijas powiedział, że trudna sytuacja jest na oddziałach pediatrii w Kluczborku i Krapkowicach. - Dostałem sygnał z Krapkowic, że jest ryzyko zamknięcia oddziału. Pediatrię zamknięto ostatnio w Oleśnie z powodów kadrowych. Nie mogę się zgodzić ze stanowiskiem opolskiego NFZ-u, że inne oddziały pediatryczne "załatwią sprawę". Oddziały nie są z gumy, trzeba natychmiast się spotkać i umożliwić istniejącym oddziałom stworzenie dodatkowych łóżek. Jeżeli tego nie zrobimy może to spowodować nieprzyjmowanie pacjentów na oddział a za to, według przepisów odpowiadają lekarze, a nie decydenci, którzy są za to odpowiedzialni - powiedział dr Mijas.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »