Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Bartosz Maziarz o badaniach dotyczących regionalnej…
2021-11-02, 17:24 Autor:

Dr Bartosz Maziarz o badaniach dotyczących regionalnej polityki bezpieczeństwa i profilaktyki antyterrorystycznej

- Regionalna polityka bezpieczeństwa to słabo zbadana sfera w naszym kraju i wiele podmiotów nie jest świadomych tego, że wchodzą w skład tej polityki - powiedział dr Bartosz Maziarz, który bada sferę regionalnej polityki bezpieczeństwa i profilaktyki antyterrorystycznej.
- Regionalna polityka bezpieczeństwa istnieje, tylko nie jest realizowana systemowo. Istnieje w oparciu o zapisy ustawowe realizowane przez samorządy na różnym szczeblu, organy administracji centralnej, służby. Każdy realizuje to na własnym szczeblu, a musi składać się to w system, chodzi o to, żeby naczynia się dobrze ze sobą komunikowały - wyjaśnił dr Maziarz.

- W większości przypadków regionalna polityka bezpieczeństwa, dla statystycznego obywatela obejmuje np. powódź, klęskę żywiołową, ale w przypadku innych zagrożeń, które mogą się pojawić odpowiednich zapisów nie ma i brakuje koordynacji.
Te zagrożenia to na przykład zagrożenia hybrydowe, cyfrowe a te są jednym z największych wyzwań i dla państwa i obywatela.
- Tylko dobra współpraca między regionami a władzami centralnymi zwiększa nam bezpieczeństwo. Nie można powiedzieć, że gwarantuje, ale zwiększa je - zaznaczył gość Radia Opole.

- Jest o wiele większe ryzyko dokonania zamachu terrorystycznego, przez środowiska skrajne, z naszego kraju, niż zagrożenie zewnętrzne. Można się na to przygotować przede wszystkim edukacją. Można ludzi uczulić na to, co może się stać i jak zachować się w takiej sytuacji.

Profilaktyka antyterrorystyczna, to wypracowane wzorce zachowań, głównie przez FBI.
- Jedna z podstawowych zasad to: uciekaj, ukryj się, walcz. Może być ona rozszerzana.
W USA szkolenia, z tego jak się zachować w sytuacji ataku prowadzone są nawet w przedszkolach. Nauczycielki potrafią ewakuować dzieciaczki zapewniając im też komfort psychiczny.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »