Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola…
2021-10-27, 17:05 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o jutrzejszych (28.10) obradach radnych

Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o jutrzejszych (28.10) obradach radnych
Pan prof. Słodczyk, to bardzo znana postać nauki rozpoznawana nie tylko w Opolu ale i w kraju i na arenie międzynarodowej. To także organizator konferencji "miasta XXI wieku", która w tym rok będzie miała 20-tą edycję - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola. Jutro (28.10) na sesji rady pojawi się uchwała o nadaniu prof. Słodczykowi odznaki "Za zasługi dla Miasta Opola", o co wnioskował do kapituły gość Radia Opole.
Radni zdecydują także o nadaniu tej odznaki pośmiertnie dr Tadeuszowi Detynie, socjologowi, który zmarł w marcu tego roku. Wniosek w tej sprawie złożyło Stowarzyszenie Wspólnota Polska.

- Wnioskodawcy podkreślali jego działalność poza naukową. Zwracali uwagę na chęć rozmowy z drugim człowiekiem i szeroką działalność na rzecz studentów i działalność na rzecz miasta - powiedział gość Radia Opole.

Radni zdecydują także o powołaniu spółki SIM Opole, w ramach rządowego projektu Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa.

- Zakłada on powołanie spółek, które miałyby realizować na terenie gminy budownictwo mieszkaniowe. Zbyt wielu szczegółów nie znamy, ma być to atrakcyjne dla gmin. Dla mnie ma to trochę skomplikowaną konstrukcję. Wydaje się, że jeżeli rząd chciałby wesprzeć budownictwo komunalne, to ma wiele narzędzi prostszych. Nie do końca czuję konieczności powołania spółki, która generuje koszty - stwierdził przewodniczący rady miasta. Zaznaczył jednak, że na chwilę obecną miasto nie ma nic do stracenia, dlatego zamierza do programu przystąpić.

Na jutrzejszej sesji odbędzie się także ślubowanie nowej radnej, Krystyny Dudy.
Nie wiadomo natomiast, czy pojawi się wniosek o odwołanie radnej Małgorzaty Wilkos z prezydium rady. Taki wniosek zapowiadał poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński, ale ponieważ nie leży to w kompetencji posłów, wniosek musieliby złożyć radni.

- Potrzeba siedmiu radnych, którzy taki wniosek podpiszą, nie ma też na razie tego wniosku, ale może on wpłynąć w czasie obrad - zaznaczył przewodniczący Sowada.

Czwartkowa sesja rady miasta to także nadanie nazw nowym ulicom. Będzie ul. Aksamitna, Niebieska, Kwarcowa i Kokosowa. Nazwy są inicjatywą mieszkańców tych przyszłych ulic. Będzie także powołany Komitet Rewitalizacji, który zajmie się opiniowaniem planu rewitalizacji miasta. Na czym ten plan polega?

Zobacz także

2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej 2021-12-03, godz. 09:22 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa o zaostrzeniu retoryki na linii NATO-Rosja - Mamy zaostrzoną retorykę, czy za tym pójdą jakieś czyny? Wydaje się, że Rosja potrzebowałaby o wiele więcej żołnierzy, niż 100 tys. żeby próbować… » więcej 2021-12-02, godz. 17:15 Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o tarczy antyinflacyjnej Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął rozwiązania tzw. tarczy inflacyjnej. O proponowanych rozwiązaniach dyskutowaliśmy w Radiu Opole w debacie "Pracodawcy-związkowcy… » więcej 2021-12-02, godz. 08:49 Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach, fałszywych zbiórkach charytatywnych i pomocy bezdomnym - Przedświąteczna gorączka już jest odczuwalna, szczególnie w dobie koronawirusa coraz chętniej i częściej kupujemy w sieci. Tam się przeniosło to zakupowe… » więcej 2021-12-01, godz. 17:11 Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie! Prof. Jerzy Sacha o operacji zastawki serca z użyciem hologramu pokazującego… - Można powiedzieć, że wykonaliśmy zabieg w rozszerzonej rzeczywistości. Kierowaliśmy się obrazowaniem holograficznym - powiedział w Popołudniowej Loży… » więcej 2021-12-01, godz. 13:28 Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu PiS w sejmiku o programie ochrony powietrza na lata 2021-2027 - Zapytałam wprost czy my mamy te kwoty czy to jest lista życzeń, to usłyszałam taką niepewną odpowiedź, więc pewne założenia są, natomiast to jest… » więcej 2021-12-01, godz. 13:27 Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia "Masz jaja, idź na badania" o akcji Movember i badaniach profilaktycznych męskich… - Do badań namawiają panów kobiety, za co trzeba im serdecznie podziękować - mówił w Południowej Loży Radiowej Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia… » więcej 2021-12-01, godz. 09:05 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o nieprzekazaniu działki urzędowi marszałkowskiemu pod budowę biurowca, a także… - Chciałem pomóc samorządowi województwa, jako miasto chcieliśmy wspomóc działania, które podejmują przekazując darowiznę wysokości 2,5 mln złotych… » więcej 2021-11-30, godz. 17:12 Spięcie magazyn publicystyczny Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Tym razem o tym, czy grożą nam konflikty zb… - W umowie koalicyjnej zapisano całkowite zrównanie praw par heteroseksualnych i jednopłciowych, będzie łatwiejszy dostęp do "trawki". Jeśli to ma uszczęśliwić… » więcej 2021-11-30, godz. 12:42 "Co tam Panie w polityce" - komentują Piotr Giociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, w każdy wtorek od godz. 12:15, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »