Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty…
2021-10-27, 08:59 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii

Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii
- Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział w Porannej Loży Radiowej Aleksander Iszczuk, naczelnik Wydziału Oświaty UM Opola.
Wydział przygotował "Informację w sprawie stanu opolskiej oświaty w czasie pandemii", na jutrzejszą (28.10) sesję rady miasta. - Nagle społecznie odkryliśmy, że jeden komputer w domu to za mało, bo rodzice muszą pracować, rodzeństwo też ma naukę zdalną, szkoły udostępniały swój sprzęt i tak było do końca roku szkolnego 2019/2020. Trzeci okres od września 2020 już byliśmy lepiej zorganizowani, ujednoliciliśmy przekaz, kadra była wyposażona w sprzęt i umiejętności - wyjaśnił naczelnik Iszczuk.

Nauka zdalna wywołała wiele problemów natury psychicznej wśród uczniów i w ich rodzinach.
- Zostały wzmocnione służby psychologiczne i pedagogiczne, jeśli chodzi o ilość godzin i etatów - zaznaczył gość Radia Opole.

Pandemia ujawniła także tzw "IT gap" czyli przepaść między uczniami z rodzin dobrze sytuowanych, a tymi, którzy nie mieli warunków do uczenia się w domu za pomocą różnego rodzaju komunikatorów.

- To coś, co obserwujemy także w normalnym funkcjonowaniu szkoły. Uczeń nowocześnie wyposażony, który ma dostęp nowych technologii, literatury jeśli z tego skorzysta jest lepiej przygotowany, niż uczeń, który tego dostępu nie ma i go nie szuka. Jeden uczeń miał komfort pracy i pokój jak studio gdzie spokojnie mógł się uczyć, inny musiał dzielić pokój z trójką rodzeństwa, bo takie są warunki lokalowe - wyjaśnił Aleksander Iszczuk.
W internetowej części rozmowy poruszyliśmy zagadnienie problemów, jakim musieli sprostać nauczyciele.

Pandemia i nauka zdalna pokazała, że wielu nauczycieli nie miała kompetencji IT, ale szybko i z dużym zaangażowaniem je nadrabiała.

- Szkolenia trwają cały czas. Narzędzia wykorzystywane w czasie zamknięcia szkół będą przez nas nadal używane - zapowiedział Aleksander Iszczuk. - Są sytuacje, w których należałoby skorzystać, na przykład chory, długo nieobecny uczeń, spotkanie rady pedagogicznej kiedy treści są łatwe do przekazania i nie wymagają dyskusji - wyliczał naczelnik Iszczuk.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »