Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Janusz Kowalski o chęci pozbawienia mniejszości…
2021-10-25, 15:24 Autor: Joanna Matlak

Janusz Kowalski o chęci pozbawienia mniejszości niemieckiej pieniędzy, inicjatywie dot. dworca PKP w Opolu i polexicie

Janusz Kowalski o chęci pozbawienia mniejszości niemieckiej pieniędzy, inicjatywie dot. dworca PKP w Opolu i polexicie
- Przygotowuję poprawkę, aby wykreślić wszystkie pieniądze, które są przeznaczane dla mniejszości niemieckiej w Polsce. Chce by przeznaczono je na naukę języka polskiego w Niemczech – powiedział w parlamentarnej odsłonie Loży Radiowej Janusz Kowalski, opolski poseł Solidarnej Polski.
- Rozpoczynają się prace budżetowe i będę zbierał poparcie w polskim Sejmie. Inaczej z Republiką Federalną Niemiec nie można rozmawiać jak tylko z pozycji symetrii. Jestem przekonany, że taki ruch w postaci odebrania mniejszości niemieckiej pieniędzy, spowoduje, że Niemcy siądą po 30 latach do rozmów. Nie możemy jako państwo polskie akceptować takie stanu rzeczy, że Niemcy łamią prawa mniejszości polskiej i Polaków w bezczelny sposób - mówił poseł Kowalski.

- Niemcy 30 lat nie finansują nauki języka polskiego, ba, nie zwrócili Związkowi Polaków w Niemczech nieruchomości i tu musi być twarde działania. Niestety mniejszość niemiecka nie wsparła mojego postulatu, by nowe metody wsparcia mniejszości narodowych w Polsce były przykładem dla wspierania mniejszości polskiej w Niemczech. Mniejszość Niemiecka milczała - mówił gość Radia Opole.

Na dzisiejszej konferencji prasowej w Opolu poseł ogłosił, że chciałby aby patronem dworca PKP w Opolu był Związek Polaków w Niemczech. - W 2022 obchodzimy stulecie istnienia tej ważnej dla tożsamości narodowej organizacji. Pamiętajmy, że z tego dworca we wrześniu 1939 roku aresztowani działacze Związku Polaków w Niemczech byli wywożeni do obozów koncentracyjnych. Jestem przekonany, że taka inicjatywa wszystkich połączy – powiedział Janusz Kowalski.

W programie rozmawialiśmy też o pieniądzach z Polskiego Ładu, które trafią do opolskich samorzadów, ale i o polexicie.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »