Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o żeglowności…
2021-10-08, 08:57 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o żeglowności Odry, psychiatrii i działaniach w związku z kolejną falą pandemii

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o żeglowności Odry, psychiatrii i działaniach w związku z kolejną falą pandemii
- Zostały nam jeszcze dwie śluzy: przy ujściu Nysy Kłodzkiej i w Opolu przy moście spacerowym na wyspę Bolko. Mamy zapowiedź z Wód Polskich i Ministerstwa Infrastruktury, że prawie 200 mln zł już zostało przeznaczone na ich remont. Będą zrealizowane prawdopodobnie w przyszłym roku i droga wodna między Opolem a Gliwicami będzie dostępna do powszechnego użytku - powiedział wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.
Gość Porannej Loży Radiowej podsumował prace na rzece Odrze związane z dostosowaniem jej do III klasy żeglowności.

- Trzymamy kciuki za to, żeby odcinek od Wrocławia do Szczecina był żeglowny, bo to duża możliwość dana Czechom. Oni chcieliby uczestniczyć w spławianiu towarów z Ostrawy do Szczecina a to możliwość zarobkowania dla państwa Polskiego. Zainteresowaliśmy tym pana ministra Gróbarczyka i liczymy na to, że będziemy się spotykać w zespole roboczym z województwem dolnośląskim, lubuskim i dolnośląskim, abyśmy wspólnymi siłami doprowadzili do przyśpieszenia prac nad żeglownością Odry.

Rozmawialiśmy także o psychiatrii. Wojewoda odniósł się do wczorajszej (7.10) konferencji prasowej wicemarszałek województwa Zuzanny Donath-Kasiury, na której mówiono o rządowym dokumencie według którego w kraju ma być zlikwidowanych ponad 5 tys. łóżek psychiatrycznych.

- To coś co mnie nie przestaje zadziwiać. Jeśli ktokolwiek chce mi wytłumaczyć, że bezpieczniejsza dla mieszkańców regionu jest mniejsza liczba łóżek, niż większa, to ja będą oponował - stwierdził wojewoda Kłosowski.
- Zastanawiam się z którego fragmentu dokumentu te informacje i dane pani marszałek wzięła. Zakłada on dofinansowanie łóżek szpitalnych i zwiększenie troski o pacjenta.

W internetowej części rozmowy gość Radia Opole powiedział, że to było żonglowanie liczbami, tak aby je dopasować do decyzji o likwidacji oddziału psychiatrycznego w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Opolu. - Bardzo ryzykowna, karkołomna teza i tłumaczenie. Według rządowego dokumentu liczba łóżek przy szpitalach wielospecjalistycznych zwiększa się do 8 tysięcy, a zmniejsza się przy szpitalach jednoimiennych, to jeśli od 8 tys odejmie się 5 tys. to zostaje nam do stworzenia 3 tysiące łóżek w kraju. A w Opolu likwiduje się cały oddział, to jest niezrozumiałe dla nikogo - powiedział wojewoda.

Wczoraj wojewoda podjął decyzję o zwiększeniu o 10 liczby łóżek respiratowowych w związku z rozwojem czwartej fali pandemii.
- W tej chwili nie mamy pełnej obsady pierwszych dziesięciu łóżek, ale musimy mieć zwór bezpieczeństwa na wypadek skokowego wzrostu liczby zakażeń. Przygotowujemy się do rozszerzenia działalności szpitala tymczasowego o kolejny moduł. On jest zorganizowany w modułach 28-mio łóżkowych. W miarę potrzeby będziemy uruchamiać kolejne moduły.

Zobacz także

2021-10-11, godz. 17:20 Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt gminy Dąbrowa o srebrnej nagrodzie w Europejskim Konkursie Odnowy Wsi ARGE i rozwoju… - Zachwyceni byli zrównoważonym rozwojem i perfekcyjnym dialogiem z mieszkańcami. Wizytujący naszą gminę chcieli zobaczyć, jak gmina się rozwija, a my… » więcej 2021-10-11, godz. 11:12 Rajmund Miller o manifestacjach poparcia dla obecności Polski w UE, zmianach w kształceniu lekarzy, wyborach wewnętrznych… - Nie ma niezgodności zapisów unijnych z zapisami polskiej konstytucji. Wchodząc do UE podpisaliśmy zobowiązanie, że będziemy przestrzegać prawa unijnego… » więcej 2021-10-11, godz. 09:41 Piotr Woźniak, regionalny lider frakcji SLD w Nowej Lewicy, o sobotnim kongresie, planach i programie partii i wyborach… - Będziemy starali się przekonać wyborców i być bliżej ludzi. Chciałem bardzo, i wielokrotnie to mówiłem i Robertowi Biedroniowi i Włodzimierzowi Czarzastemu… » więcej 2021-10-08, godz. 17:36 Młodzieżowa Loża Radiowa o wyrokach TSUE, rekonstrukcji rządu i zmianie zwrotek w hymnie Gośćmi Młodzieżowej Loży był dziś Franciszek Posacki (Młodzi Demokraci), Tobiasz Gużda (Młoda Prawica), Amadeusz Hofman (Lewica) i Mariusz Jańczuk (PL… » więcej 2021-10-08, godz. 13:24 Rafał Parvi o podwyżce stóp procentowych i rekordowej inflacji Wczoraj decyzją Rady Polityki Pieniężnej podniesiono stopy procentowe z 0,1% do 0,5%. Czy ta podwyżka zaskakuje? - Trochę mnie zaskoczyła, ale nie na plus… » więcej 2021-10-07, godz. 12:02 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci - wspólna sprawa". Debata o awarii Facebooka i jej skutkach dla gospodarki oraz kryzysie… Awaria Facebooka miała miejsce w poniedziałek po godzinie 17.00. Kilkanaście tysięcy osób zgłosiło problemy techniczne; strona główna Facebooka nie aktualizowała… » więcej 2021-10-07, godz. 09:56 Ppor. Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej w Prosto z Sejmu. Rozmawia Magdalena Ogórek - Funkcjonariuszom Straży Granicznej jest przykro, kiedy widzą taką fale hejtu, zwłaszcza, że trafia on także w ich rodziny - powiedziała w rozmowie z Magdaleną… » więcej 2021-10-07, godz. 09:01 Prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej o rekrutacji, planach inwestycyjnych i sukcesach naukowych - W tym roku zrekrutowaliśmy o 15 procent studentów mniej niż w roku ubiegłym - przyznał w Porannej Loży Radiowej rektor Politechniki Opolskiej prof. Marcin… » więcej 2021-10-06, godz. 12:33 Janusz Oszytko z opolskiego IPN-u o czynie braci Kowalczyków, od którego mija już 50 lat - Wartość zniszczeń była ogromna, ale był to zamach na budynek, na aulę, nie na ludzi - mówił w Popołudniowej Loży Radiowej Janusz Oszytko, starszy kustosz… » więcej
1617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »