Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku i lider MN…
2021-09-28, 08:57 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku i lider MN w województwie o pracach sejmiku, rezolucji ws. traktatów polsko-niemieckich i wyborach do Bundestagu

Rafał Bartek o wyborach w Niemczech
Likwidacja oddziału psychiatrii dla dorosłych "C" w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Opolu staje się faktem. Na dzisiejszej (28.09) sesji sejmiku radni mają zatwierdzić zmianę statutu szpitala. W nowym statucie nie ma oddziału "C" jest za to Zakład Opiekuńczo Leczniczy.
- Niestety. Jeszcze wczoraj rozmawiałem na ten temat z Panem marszałkiem i rzeczywistość jest taka, że nie ma kadr i jest problem z utrzymaniem szpitala w dotychczasowym zakresie - powiedział Rafał Bartek przewodniczący sejmiku województwa. Zaznaczył, że jeśli znajdą się lekarze, którzy będą chcieli podjąć pracę w tym szpitalu i możliwe będzie ponowne uruchomienie oddziału zmiana statutu w drugą stronę będzie możliwa.

Radni województwa zajmą się także zmianami w Wieloletniej Prognozie Finansowej województwa.

- Pandemia spowodowała, że pewne projekty nie zostały zrealizowane w pełni stąd zmniejszenie dochodów województwa w tym roku o 16 mln zł.

W latach 2022 -2030 będą jednak zwiększone dochody regionu o 41 mln zł. w związku ze wsparciem samorządów przez ustawy Polskiego Ładu.

Sejmik ma przyjąć także rezolucje z okazji 30. Rocznicy podpisania porozumienia pomiędzy Rzeczpospolitą Polską i Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W rezolucji zapisano apel o rzetelną realizację przez rządy obu krajów zapisów polsko-niemieckiego Okrągłego Stołu z 12 czerwca 2011.

- Wszystkie kluby radnych pozytywnie zaopiniowały treść rezolucji, co mnie bardzo cieszy, więc mam nadzieję, że dzisiaj nie będzie problemu z poparciem tej rezolucji - zaznaczył przewodniczący sejmiku.

W internetowej części rozmowy poruszyliśmy temat wyborów do Bundestagu wygranych przez socjaldemokratów (SPD).

- Krąży taka opinia, że to Zieloni i Liberałowie zdecydują o tym, kto będzie kanclerzem. Zarówno chadecy i socjaldemokraci mogą utworzyć rząd, zależy, kto pierwszy pozyska Zielonych i Liberałów. W pierwszej kolejności rozmowy podejmie zwycięskie SPD - uważa Rafał Bartek, który jest liderem Mniejszości Niemieckiej w województwie opolskim.

Gość Radia Opole zaznacza, że bardzo wątpliwym jest scenariusz koalicji między dwoma ugrupowaniami z największym poparciem czyli CDU/CSU z SPD.
Powiedział także, że nie ma jeszcze informacji o tym jak w ostatnich wyborach do Bundestagu głosowała Mniejszość Niemiecka w Polsce.

Zobacz także

2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej 2021-11-03, godz. 13:04 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa o nowym prezydium Rady Miasta, o nawiązaniu współpracy radnych opozycyjnych… - Ukształtowała się jakaś nowa większość, radni mają do tego prawo by przeprowadzać zmiany, ale ta kadencja w radzie miejskiej to prawdziwy rollercoaster… » więcej 2021-11-02, godz. 14:09 Marcin Ociepa wiceminister MON i prezes stowarzyszenia OdNowa RP o umowie koalicyjnej i wejściu do Zjednoczonej Prawi… - Nie planuję kandydować na urząd prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, natomiast kto będzie tym kandydatem, to proszę pozwolić, że jeszcze chwilę poczekamy… » więcej 2021-11-02, godz. 17:24 Dr Bartosz Maziarz o badaniach dotyczących regionalnej polityki bezpieczeństwa i profilaktyki antyterrorystycznej - Regionalna polityka bezpieczeństwa to słabo zbadana sfera w naszym kraju i wiele podmiotów nie jest świadomych tego, że wchodzą w skład tej polityki -… » więcej 2021-11-02, godz. 12:57 "Co tam Panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Polska polityka na półmetku obecnej kadencji sejmu i senatu. Średnie sondażowe, stan posiadania, możliwe koalicje. Zjednoczona Prawica to już blok czterech… » więcej 2021-11-02, godz. 09:29 Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o wniosku o zmniejszenie subwencji na naukę języka niemieckiego i zmianach… - Każdy z posłów ma prawo składać poprawki - powiedział w Porannej Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. Skomentował w ten sposób… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »