Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku i lider MN…
2021-09-28, 08:57 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku i lider MN w województwie o pracach sejmiku, rezolucji ws. traktatów polsko-niemieckich i wyborach do Bundestagu

Rafał Bartek o wyborach w Niemczech
Likwidacja oddziału psychiatrii dla dorosłych "C" w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Opolu staje się faktem. Na dzisiejszej (28.09) sesji sejmiku radni mają zatwierdzić zmianę statutu szpitala. W nowym statucie nie ma oddziału "C" jest za to Zakład Opiekuńczo Leczniczy.
- Niestety. Jeszcze wczoraj rozmawiałem na ten temat z Panem marszałkiem i rzeczywistość jest taka, że nie ma kadr i jest problem z utrzymaniem szpitala w dotychczasowym zakresie - powiedział Rafał Bartek przewodniczący sejmiku województwa. Zaznaczył, że jeśli znajdą się lekarze, którzy będą chcieli podjąć pracę w tym szpitalu i możliwe będzie ponowne uruchomienie oddziału zmiana statutu w drugą stronę będzie możliwa.

Radni województwa zajmą się także zmianami w Wieloletniej Prognozie Finansowej województwa.

- Pandemia spowodowała, że pewne projekty nie zostały zrealizowane w pełni stąd zmniejszenie dochodów województwa w tym roku o 16 mln zł.

W latach 2022 -2030 będą jednak zwiększone dochody regionu o 41 mln zł. w związku ze wsparciem samorządów przez ustawy Polskiego Ładu.

Sejmik ma przyjąć także rezolucje z okazji 30. Rocznicy podpisania porozumienia pomiędzy Rzeczpospolitą Polską i Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W rezolucji zapisano apel o rzetelną realizację przez rządy obu krajów zapisów polsko-niemieckiego Okrągłego Stołu z 12 czerwca 2011.

- Wszystkie kluby radnych pozytywnie zaopiniowały treść rezolucji, co mnie bardzo cieszy, więc mam nadzieję, że dzisiaj nie będzie problemu z poparciem tej rezolucji - zaznaczył przewodniczący sejmiku.

W internetowej części rozmowy poruszyliśmy temat wyborów do Bundestagu wygranych przez socjaldemokratów (SPD).

- Krąży taka opinia, że to Zieloni i Liberałowie zdecydują o tym, kto będzie kanclerzem. Zarówno chadecy i socjaldemokraci mogą utworzyć rząd, zależy, kto pierwszy pozyska Zielonych i Liberałów. W pierwszej kolejności rozmowy podejmie zwycięskie SPD - uważa Rafał Bartek, który jest liderem Mniejszości Niemieckiej w województwie opolskim.

Gość Radia Opole zaznacza, że bardzo wątpliwym jest scenariusz koalicji między dwoma ugrupowaniami z największym poparciem czyli CDU/CSU z SPD.
Powiedział także, że nie ma jeszcze informacji o tym jak w ostatnich wyborach do Bundestagu głosowała Mniejszość Niemiecka w Polsce.

Zobacz także

2021-10-26, godz. 13:24 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Joanna Matlak i Piotr Gociek To obfita w wydarzenia polityczne końcówka października. W ubiegłym tygodniu odbyła się debata i dyskusja wokół praworządności w Polsce, europosłowie… » więcej 2021-10-26, godz. 09:35 Violetta Porowska o 107 inwestycjach, które będą realizowane na terenie Opolszczyzny w ramach pierwszej edycji Polskiego… - Na stole jest pół miliarda złotych dla całej Opolszczyzny. Można powiedzieć, że prawie wszystkie samorządy dostały dofinansowanie, czyli bezzwrotne… » więcej 2021-10-25, godz. 16:57 Mieczysław Wojtaszek o radzie ds. polityki senioralnej i programach dla seniorów, które mogą realizować samorządy - Przy wojewodzie powołano dziś 14 osób ds. polityki senioralnej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki… » więcej 2021-10-25, godz. 15:17 Lidia Ułanowska o deinstytucjonalizacji usług dla seniorów - Jak najwięcej usług dla seniorów powinno być w środowisku. To czas deinstytucjonalizacji usług – powiedziała w Popołudniowej Loży Lidia Ułanowska… » więcej 2021-10-25, godz. 16:42 Sławomir Kłosowski o 0,5 mld złotych na inwestycje dla opolskich samorządów z Polskiego Ładu - Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie to, że wnioski przygotowane przez samorządowców były na naprawdę wysokim poziomie – powiedział w Popołudniowej… » więcej 2021-10-25, godz. 15:24 Janusz Kowalski o chęci pozbawienia mniejszości niemieckiej pieniędzy, inicjatywie dot. dworca PKP w Opolu i polexi… - Przygotowuję poprawkę, aby wykreślić wszystkie pieniądze, które są przeznaczane dla mniejszości niemieckiej w Polsce. Chce by przeznaczono je na naukę… » więcej 2021-10-25, godz. 08:35 Zbigniew Kubalańca, nowy szef PO w Opolu o sobotnich wyborach w partii, a także o nadchodzącej, wtorkowej sesji sejmiku… - Satysfakcja dla mnie, że nie było żadnej osoby, która by głosowała przeciw - powiedział w Porannej Loży Radiowej Zbigniew Kubalańca, nowy przewodniczący… » więcej 2021-10-22, godz. 14:07 Młodzieżowa Loża Radiowa o debacie w Parlamencie Europejskim o Polsce i o tym, że senat nie zajmie się wnioskiem prokuratury… Gośćmi dzisiejszej Młodzieżowej Loży Radiowej byli: Mateusz Sałek (Solidarna Polska), Jan Zimoch (Stowarzyszenie Od Nowa Marcina Ociepy), Kacper Jungowski… » więcej 2021-10-22, godz. 11:16 Dr Stanisław Niewiński o dekadzie rządów Xi Jinpinga w Chinach, wyhamowaniu chińskiej gospodarki i nowym wyścigu… - Xi Jinping rządzi w Chinach już prawie dekadę, w przyszłym roku „stuknie” mu 10 lat i wszystko wskazuje, że na dekadzie się może nie zakończyć -… » więcej 2021-10-22, godz. 09:01 Piotr Bromber, wiceminister zdrowia o wizycie na Wydziale Lekarskim UO, pracach zespołu trójstronnego i pandemii - Powstanie Wydziału lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim to jedna z istotniejszych rzeczy, która się wydarzyła w ostatnim czasie, jeżeli chodzi o ochronę… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »