- Niestety. Jeszcze wczoraj rozmawiałem na ten temat z Panem marszałkiem i rzeczywistość jest taka, że nie ma kadr i jest problem z utrzymaniem szpitala w dotychczasowym zakresie - powiedział Rafał Bartek przewodniczący sejmiku województwa. Zaznaczył, że jeśli znajdą się lekarze, którzy będą chcieli podjąć pracę w tym szpitalu i możliwe będzie ponowne uruchomienie oddziału zmiana statutu w drugą stronę będzie możliwa.
Radni województwa zajmą się także zmianami w Wieloletniej Prognozie Finansowej województwa.
- Pandemia spowodowała, że pewne projekty nie zostały zrealizowane w pełni stąd zmniejszenie dochodów województwa w tym roku o 16 mln zł.
W latach 2022 -2030 będą jednak zwiększone dochody regionu o 41 mln zł. w związku ze wsparciem samorządów przez ustawy Polskiego Ładu.
Sejmik ma przyjąć także rezolucje z okazji 30. Rocznicy podpisania porozumienia pomiędzy Rzeczpospolitą Polską i Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W rezolucji zapisano apel o rzetelną realizację przez rządy obu krajów zapisów polsko-niemieckiego Okrągłego Stołu z 12 czerwca 2011.
- Wszystkie kluby radnych pozytywnie zaopiniowały treść rezolucji, co mnie bardzo cieszy, więc mam nadzieję, że dzisiaj nie będzie problemu z poparciem tej rezolucji - zaznaczył przewodniczący sejmiku.
W internetowej części rozmowy poruszyliśmy temat wyborów do Bundestagu wygranych przez socjaldemokratów (SPD).
- Krąży taka opinia, że to Zieloni i Liberałowie zdecydują o tym, kto będzie kanclerzem. Zarówno chadecy i socjaldemokraci mogą utworzyć rząd, zależy, kto pierwszy pozyska Zielonych i Liberałów. W pierwszej kolejności rozmowy podejmie zwycięskie SPD - uważa Rafał Bartek, który jest liderem Mniejszości Niemieckiej w województwie opolskim.
Gość Radia Opole zaznacza, że bardzo wątpliwym jest scenariusz koalicji między dwoma ugrupowaniami z największym poparciem czyli CDU/CSU z SPD.
Powiedział także, że nie ma jeszcze informacji o tym jak w ostatnich wyborach do Bundestagu głosowała Mniejszość Niemiecka w Polsce.