Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » 'Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa' w Loży…
2021-09-16, 16:51 Autor: Joanna Matlak

"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" w Loży Radiowej. O płacy minimalnej w 2022 roku i niektórych zmianach podatkowych zawartych w Polskim Ładzie

"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" w Loży Radiowej. O płacy minimalnej w 2022 roku i niektórych zmianach podatkowych zawartych w Polskim Ładzie
3010 zł brutto i 19,70 zł za godzinę - tak ma wyglądać płaca minimalna w 2022 roku. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące minimalnej pensji. Natomiast rozpoczyna się procedowanie legislacyjne zmian podatkowych zawartych w Polskim Ładzie. To m.in. wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych. O tym rozmawialiśmy w dzisiejszym programie z Piotrem Pancześnikiem z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej.
- Płaca minimalna wynika wprost z algorytmu wyliczania więc zaskoczenia nie ma. Zaskoczeni mogą być związkowcy, zwłaszcza z OPZZ, którzy wnioskowali o wyższą podwyżkę płacy minimalnej – mówił nasz gość i przyznał, że sam nie był kiedyś jej zwolennikiem.

- Uważałem, że stanowi ona barierę wejścia na rynek młodych ludzi, gdzie zysk z ich pracy byłby za mały i nie opłacałoby się ich zatrudniać. Ale podwyżki płacy spodziewaliśmy się, można było to sobie wkalkulować w swoje plany biznesowe.

- Jesteśmy w przededniu rewolucji podatkowej. To będzie diametrialna zmiana systemu podatkowego – mówił o Polskim Ładzie Piotr Pancześnik. – To nie jest drobny krok. To wielki skok, chociażby kwota wolna od podatku 30 tys. złotych.

– Kluczowe jest jednak to jak będzie wyglądał nasz rynek pracy w 2022 roku, bo jest dużo niewiadomych. Sam proces legislacyjny, który dotyczy tych wszystkich zmian w obszarze podatkowym będzie też wynikał z gry politycznej – dodał.

Nasz gość zwrócił uwagę, na coś czego wcześniej nie było, czyli ulgę dla Polaków powracających z emigracji. Będzie ona polegała na 50proc. uldze od PIT. - Jeśli doszłyby jeszcze do tego dodatkowe zachęty dla zawodów deficytowych, programistów czy lekarzy, to moglibyśmy uzyskać dodatni efekt, bo wartość ich kompetencji przewyższa utratę tej części PIT-u - stwierdził Pancześnik.

Zobacz także

2021-10-21, godz. 11:08 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z europoseł PiS Beatą Kempą o debacie w Parlamencie Europejskiej… Nie milkną komentarze wokół debaty w Parlamencie Europejskim o Polsce i słów premiera Mateusza Morawieckiego, który wystąpił wczoraj w Parlamencie Europejskim… » więcej 2021-10-21, godz. 09:27 Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, archeolog o możliwym miejscy bitwy pod Byczyną, badaniach w katedrze i planach kolejnych… - Badania inwazyjne, które będą prowadzone przy okazji odkrywania tej części drogi na pewno odkryją więcej szczegółów - powiedziała dr Magdalena Przysiężna-Pizarska… » więcej 2021-10-20, godz. 16:20 Violetta Porowska o debacie w Parlamencie Europejskim, debacie Donalda Tuska z Jarosławem Kaczyńskim i działalności… - Śledziłam tę debatę dość uważnie, myślę ze była ważna dla każdego Polaka, bo to historyczna chwila kiedy premier broni naszego kraju i przedstawia… » więcej 2021-10-20, godz. 13:41 Henryk Rudner, wiceprzewodniczący rady Strzelec Opolskich o dwujęzycznych tablicach, obwodnicy i podwyżkach podatk… - Czekamy na to od 6 lat. W lipcu 2015 roku była podjęta uchwała rady miasta, po konsultacjach społecznych - powiedział w Południowej Loży Radiowej Henryk… » więcej 2021-10-20, godz. 09:18 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski i były eurodeputowany o wczorajszej debacie w PE oraz rozwoju 4 fali pandemii w… - Byłem w Parlamencie Europejskim 4 lata, wiele mógłbym się spodziewać, ale to co się wydarzyło wczoraj przekracza moje wyobrażenie - powiedział w Porannej… » więcej 2021-10-19, godz. 17:34 Andrzej Kasiura o funduszach europejskich, kopciuchach i połączeniach autobusowych - Prawie miliard euro dla województwa opolskiego przypada z funduszy europejskich na lata 2021-2027 - powiedział burmistrz Krapkowic i prezes stowarzyszenia… » więcej 2021-10-19, godz. 14:05 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Jak co wtorek najświeższe informacje ze świata polityki, kultury i sportu w lekkim wydaniu. W swoim cyklu "Co Tam Panie w polityce?" komentują dla Państwa… » więcej 2021-10-19, godz. 08:58 Anna Zalewska, eurodeputowana o dzisiejszej (19.10) debacie w PE na temat praworządności w Polsce - Tytuł debaty jest narzucony przez grupę polityczną Socjalistów i Demokratów. Temat debaty wniosła przewodnicząca tej frakcji, która była na kongresie… » więcej 2021-10-18, godz. 14:00 Joanna Mucha z PL 2050 Szymona Hołowni o szykowaniu struktur na wybory i o tym, że nie żałuje opuszczenia PO - Polska polityka jak dżdżu potrzebuje ludzi, którzy pochodzą z "dołów", społeczników - mówiła w Popołudniowej Loży Radiowej poseł Joanna Mucha z… » więcej 2021-10-18, godz. 13:56 Paweł Kukiz o tym czy się koleguje z prezesem Kaczyńskim, współpracy z PiS i co sądzi o debacie Tusk - Kaczyński - Ja wiem czy te relacje można nazwać kolegowaniem się? Kolegowanie może się zamienić w kolesiostwo (śmiech) więc z takimi sformułowaniami ostrożnie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »