Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » 'Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa' w Loży…
2021-09-16, 16:51 Autor: Joanna Matlak

"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" w Loży Radiowej. O płacy minimalnej w 2022 roku i niektórych zmianach podatkowych zawartych w Polskim Ładzie

"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" w Loży Radiowej. O płacy minimalnej w 2022 roku i niektórych zmianach podatkowych zawartych w Polskim Ładzie
3010 zł brutto i 19,70 zł za godzinę - tak ma wyglądać płaca minimalna w 2022 roku. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące minimalnej pensji. Natomiast rozpoczyna się procedowanie legislacyjne zmian podatkowych zawartych w Polskim Ładzie. To m.in. wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych. O tym rozmawialiśmy w dzisiejszym programie z Piotrem Pancześnikiem z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej.
- Płaca minimalna wynika wprost z algorytmu wyliczania więc zaskoczenia nie ma. Zaskoczeni mogą być związkowcy, zwłaszcza z OPZZ, którzy wnioskowali o wyższą podwyżkę płacy minimalnej – mówił nasz gość i przyznał, że sam nie był kiedyś jej zwolennikiem.

- Uważałem, że stanowi ona barierę wejścia na rynek młodych ludzi, gdzie zysk z ich pracy byłby za mały i nie opłacałoby się ich zatrudniać. Ale podwyżki płacy spodziewaliśmy się, można było to sobie wkalkulować w swoje plany biznesowe.

- Jesteśmy w przededniu rewolucji podatkowej. To będzie diametrialna zmiana systemu podatkowego – mówił o Polskim Ładzie Piotr Pancześnik. – To nie jest drobny krok. To wielki skok, chociażby kwota wolna od podatku 30 tys. złotych.

– Kluczowe jest jednak to jak będzie wyglądał nasz rynek pracy w 2022 roku, bo jest dużo niewiadomych. Sam proces legislacyjny, który dotyczy tych wszystkich zmian w obszarze podatkowym będzie też wynikał z gry politycznej – dodał.

Nasz gość zwrócił uwagę, na coś czego wcześniej nie było, czyli ulgę dla Polaków powracających z emigracji. Będzie ona polegała na 50proc. uldze od PIT. - Jeśli doszłyby jeszcze do tego dodatkowe zachęty dla zawodów deficytowych, programistów czy lekarzy, to moglibyśmy uzyskać dodatni efekt, bo wartość ich kompetencji przewyższa utratę tej części PIT-u - stwierdził Pancześnik.

Zobacz także

2021-10-26, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na… W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości)… » więcej 2021-10-26, godz. 13:24 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Joanna Matlak i Piotr Gociek To obfita w wydarzenia polityczne końcówka października. W ubiegłym tygodniu odbyła się debata i dyskusja wokół praworządności w Polsce, europosłowie… » więcej 2021-10-26, godz. 09:35 Violetta Porowska o 107 inwestycjach, które będą realizowane na terenie Opolszczyzny w ramach pierwszej edycji Polskiego… - Na stole jest pół miliarda złotych dla całej Opolszczyzny. Można powiedzieć, że prawie wszystkie samorządy dostały dofinansowanie, czyli bezzwrotne… » więcej 2021-10-25, godz. 16:57 Mieczysław Wojtaszek o radzie ds. polityki senioralnej i programach dla seniorów, które mogą realizować samorządy - Przy wojewodzie powołano dziś 14 osób ds. polityki senioralnej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki… » więcej 2021-10-25, godz. 15:17 Lidia Ułanowska o deinstytucjonalizacji usług dla seniorów - Jak najwięcej usług dla seniorów powinno być w środowisku. To czas deinstytucjonalizacji usług – powiedziała w Popołudniowej Loży Lidia Ułanowska… » więcej 2021-10-25, godz. 16:42 Sławomir Kłosowski o 0,5 mld złotych na inwestycje dla opolskich samorządów z Polskiego Ładu - Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie to, że wnioski przygotowane przez samorządowców były na naprawdę wysokim poziomie – powiedział w Popołudniowej… » więcej 2021-10-25, godz. 15:24 Janusz Kowalski o chęci pozbawienia mniejszości niemieckiej pieniędzy, inicjatywie dot. dworca PKP w Opolu i polexi… - Przygotowuję poprawkę, aby wykreślić wszystkie pieniądze, które są przeznaczane dla mniejszości niemieckiej w Polsce. Chce by przeznaczono je na naukę… » więcej 2021-10-25, godz. 08:35 Zbigniew Kubalańca, nowy szef PO w Opolu o sobotnich wyborach w partii, a także o nadchodzącej, wtorkowej sesji sejmiku… - Satysfakcja dla mnie, że nie było żadnej osoby, która by głosowała przeciw - powiedział w Porannej Loży Radiowej Zbigniew Kubalańca, nowy przewodniczący… » więcej 2021-10-22, godz. 14:07 Młodzieżowa Loża Radiowa o debacie w Parlamencie Europejskim o Polsce i o tym, że senat nie zajmie się wnioskiem prokuratury… Gośćmi dzisiejszej Młodzieżowej Loży Radiowej byli: Mateusz Sałek (Solidarna Polska), Jan Zimoch (Stowarzyszenie Od Nowa Marcina Ociepy), Kacper Jungowski… » więcej 2021-10-22, godz. 11:16 Dr Stanisław Niewiński o dekadzie rządów Xi Jinpinga w Chinach, wyhamowaniu chińskiej gospodarki i nowym wyścigu… - Xi Jinping rządzi w Chinach już prawie dekadę, w przyszłym roku „stuknie” mu 10 lat i wszystko wskazuje, że na dekadzie się może nie zakończyć -… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »