Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Dr Stanisław Niewiński o Platformie Krymskiej i…
2021-08-24, 09:02 Autor: Joanna Matlak

Dr Stanisław Niewiński o Platformie Krymskiej i 30-leciu niepodległości Ukrainy

Dr Stanisław Niewiński o Platformie Krymskiej i 30-leciu niepodległości Ukrainy
- Przez 30 lat Ukraina szukała swojego miejsca w Europie, jak popatrzymy na kolejnych prezydentów to oni albo próbowali wiązać się z Rosją albo Zachodem. Teraz mamy zwrot ku Zachodowi ale czy to się zakończy powodzeniem? Trudno tu postawić „kropkę nad i” – mówił w Porannej Loży Radiowej dr Stanisław Niewiński, politolog i ekspert z Regionalnego Ośrodka debaty Międzynarodowej w Opolu.
Dziś Ukraina obchodzi 30-lecie swojej niepodległości, a wczoraj odbyła się po raz pierwszy tzw. Platforma Krymska, projekt zainicjowany przez prezydenta Ukrainy. Jego celem jest m.in. zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej na okupację Krymu. Na to spotkanie przybyli przedstawiciele prawie 50 krajów i organizacji międzynarodowych.

- Podczas Platformy Krymskiej ponad 40 oficjeli podpisało dokumenty potępiające okupację Krymu, ale musimy pamiętać, że okupacja jest potępiana od 7 lat i poza tym, że jest potępiana niewiele się zmieniło - ocenił gorzko nasz ekspert. Putin przyzwyczaił się że jest potępiany i o ile to nie godzi w jego interesy to mu to nie przeszkadza – stwierdził nasz gość.

- Przypomnieć o Krymie się udało, ale gdy mówimy o polityce i wydarzeniach międzynarodowych to zawsze pojawia się pytanie o szersze konsekwencje takich projektów, jak Platforma Krymska - mówił dr Niewiński.

- Nasze stosunki polsko-ukraińskie układają się raz lepiej raz gorzej, ale można powiedzieć i to dobra informacja, że jest to element naszej polskiej polityki zagranicznej, który pomimo poważnych niesnasek, które dzieją się w łonie naszego establishmentu, jest kontynuowany.

- Z punktu widzenia Ukrainy musimy pamiętać, że samo polskie wsparcie to za mało, jeśli Ukraina chciałaby zrobić poważniejszy krok ku integracji ze światem zachodnim to musi mieć wsparcie USA, Niemiec czy Francji z a tym bywa różnie - mówił nasz gość.

Zobacz także

2021-09-20, godz. 08:37 Łukasz Sowada o stowarzyszeniu "Tak dla Opolskiego" i nowej radnej Opola - Do tej porty dogrywaliśmy formalności związane z powołaniem stowarzyszenia, w maju ono formalnie zaistniało - powiedział Łukasz Sowada wiceprezes Stowarzyszenia… » więcej 2021-09-17, godz. 14:42 Młodzieżówki o niskim odsetku zaszczepionych uczniów oraz o zrównoważonym transporcie Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Dwie klasy jednego z opolskich liceów trafiły na kwarantannę. Na kwarantannę trafiła także jedna klasa opolskiej… » więcej 2021-09-17, godz. 14:05 Grzegorz Adamczyk o uszczelnieniu zakazu handlu w niedzielę, emeryturze stażowej i stanowiskach opolskiej Solidarności… - Mam nadzieje, że na tym posiedzeniu sejmu dojdzie do głosowania i uzyskamy wymaganą większość - powiedział w Południowej Loży Radiowej Grzegorz Adamczyk… » więcej 2021-09-17, godz. 09:32 Rafał Pydych o tym na jakim etapie są inwestycje z "Programu 100 obwodnic" - Najbardziej zaawansowana jest w tej chwili obwodnica Brzegu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Pydych, dyrektor GDDKiA w Opolu. Naszego gościa pytaliśmy… » więcej 2021-09-16, godz. 16:51 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" w Loży Radiowej. O płacy minimalnej w 2022 roku i niektórych zmianach podatkowych… 3010 zł brutto i 19,70 zł za godzinę - tak ma wyglądać płaca minimalna w 2022 roku. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące minimalnej pensji… » więcej 2021-09-16, godz. 12:40 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem KO Tomaszem Kostusiem Gościem Magdaleny Ogórek był dziś poseł Tomasz Kostuś z Koalicji Obywatelskiej. Tematami rozmowy były unijne wartości, dyskusje o polexicie i kwestie związane… » więcej 2021-09-16, godz. 08:48 Piotr Dancewicz, dyrektor biura Aglomeracji Opolskiej o nowej strategii, mobilności i pomocy ZIT-om - Istotne dla nas są tematy związane ze świadomym gospodarowaniem środowiskiem, adaptacja do zmian klimatu i przygotowanie na sytuacje nadzwyczajne, zintegrowany… » więcej 2021-09-15, godz. 14:15 Barbara Kamińska o głosowaniu w Europejskim Budżecie Obywatelskim i tworzącym się planie współpracy samorządu województwa… - To jest pomysł nie tyle na skalę województwa czy kraju, ale Europy - mówiła w Popołudniowej Loży Radiowej Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i… » więcej 2021-09-15, godz. 13:59 Hubert Ibrom burmistrz Ujazdu o rozwoju mieszkalnictwa w gminie, słabym zainteresowaniu szczepieniami w szkołach i walce… - Około 40 % osób w naszej gminie jest zaszczepionych. Staramy się przekonywać do tego, bo to jedyny sposób powrotu do normalności, ale to przynosi różne… » więcej 2021-09-15, godz. 09:14 Marek Tomków, wieceprezes NRA o szczepieniach w aptekach, omijaniu ust. "apteka dla aptekarza", szczepionce przeciwko… - Dynamicznie rośnie liczba osób szczepionych przeciwko COVID 19 w aptekach - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »