Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski o podwyżkach…
2021-08-03, 08:56 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski o podwyżkach dla polityków i samorządowców, oraz o szczepieniach w powiecie

Konrad Gęsiarz- Poranna Loża Radiowa
- To jeszcze daleka droga tym bardziej, że widzimy, co dzieje się w sejmie. Został złożony projekt ustawy blokującej podwyżki dla posłów i senatorów - powiedział w Porannej Loży Radiowej Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski. Rozmawialiśmy o podwyżkach dla polityków i samorządowców. Do sejmu wpłynął projekt ustawy, która pozwoliłaby podnieść wynagrodzenia wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i starostów do 20 tys. zł miesięcznie.
- Uważam, że jakieś regulacje powinny być wprowadzone. Trzeba jednak dodać, że oprócz ustawy jest jeszcze rozporządzenie wykonawcze, które musiałoby być zmienione - podkreślił.
Obecnie rozporządzenie mówi, że wynagrodzenie włodarza gminy czy powiatu uzależnione jest od liczby ludności.

- Związek Miast Polskich i Związek Powiatów Polskich wyliczył, że jeszcze kilka lat temu samorządowcy zarabiali ponad czterokrotność średniej krajowej, dzisiaj jest to dwukrotność. Za małe też jest zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na wielkość gminy czy powiatu. Prezydent dużego miasta może zarobić około 11 tys. brutto, a jak na Wrocław, Warszawę, Poznań czy Kraków nie jest to wygórowana pensja. Są też spółki gminne, tam prezes - ze względu na przepisy - zarabia tyle samo, lub więcej niż burmistrz, czy prezydent - wyjaśniał starosta Gęsiarz.

Dodał, że wysokość wynagrodzenia włodarza gminy lub powiatu musi być jeszcze przegłosowana przez radę.

Zdaniem gościa Porannej Loży Radiowej jeśli chodzi o ministrów i wiceministrów, którzy nie są z Warszawy i żyją "na dwa domy" to ich wynagrodzenie jest obecnie niewspółmierne do pracy, jaką muszą wykonywać.

Rozmawialiśmy także o szczepieniach. W powiecie namysłowskim w pełni zaszczepionych jest 42% mieszkańców.
- Nie do końca jestem zadowolony z tego wyniku. Mógłby być lepszy. Dążymy do 70 procent. Przed nami jeszcze praca informacyjna, edukacyjna, żebyśmy dzięki szczepieniom mogli pandemię opanować - zaznaczył Konrad Gęsiarz.

Zobacz także

2021-09-24, godz. 13:53 Europoseł PiS Anna Zalewska o pakiecie "Fit for 55", wyborach w Niemczech, sprawie kopalni i elektrowni Turów Gościem Południowej Loży była dziś europoseł LiS Anna Zalewska, z którą rozmawialiśmy o pakiecie klimatycznym "Fit for 55", wyborach w Niemczech i sprawie… » więcej 2021-09-24, godz. 08:53 Małgorzata Oleksiewicz z WFOŚiGW w Opolu o Czystym Powietrzu i Mojej Wodzie - Ponad 3700 wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze" wpłynęło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu… » więcej 2021-09-23, godz. 17:02 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" o wypaleniu zawodowym jako chorobie Wypalenie zawodowe od 1 stycznia przyszłego roku będzie uznawane za chorobę, co oznacza, że osoby mające objawy wypalenia zawodowego będą mogły od nowego… » więcej 2021-09-23, godz. 12:52 "Prosto z Sejmu" Magdalena Ogórek i Anna Zalewska - Sposób wydania decyzji ws. Turowa, jednoosobowy, arogancki, bez przeczytania bardzo szerokiej argumentacji jest dowodem na to, że w Brukseli nikogo nie obchodzi… » więcej 2021-09-22, godz. 11:51 Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej o trwającym proteście pracowników ochrony zdrowia - Z ostatnich wiadomości jakie mam, wśród farmaceutów jest rozłam - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Jolanta Smerkowska-Mokrzycka prezes Okręgowej… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Zbigniew Kubalańca i Maksymilian Polis o III Opolskim Kongresie Młodzieży Gośćmi Popołudniowej Loży Radiowej byli dziś Maksymilian Polis, przewodniczący Forum Młodzieży Województwa Opolskiego oraz Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Henryk Lakwa, starosta opolski o przystąpieniu do Aglomeracji Opolskiej, e-geodezji i szkole podstawowej - Zawsze lepiej, jak jest się członkiem danego stowarzyszenia, bo ma się wpływ na to co się dzieje - powiedział w Południowej Loży Radiowej Henryk Lakwa… » więcej 2021-09-22, godz. 09:51 Monika Bartel z Urzędu Statystycznego o Nocy Spisowej i dobiegającym końca Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - 25 września w sobotę w całej Polsce organizujemy Noc Spisową. Urząd Statystyczny będzie otwarty od godziny 8. do 24. dla wszystkich, którzy zostawiali… » więcej 2021-09-21, godz. 15:35 Michał Nowak o decyzji TSUE by nałożyć karę na Polskę za kopalnię Turów, wzmocnieniu klubu PiS i nowym stowarzyszeniu… - Przenieśmy tę sprawę na nasze podwórko. Jak by to wyglądało gdyby nagle TSUE powiedziało, że musimy zamknąć Elektrownie Opole? Co by to oznaczało?… » więcej 2021-09-21, godz. 15:02 "Co tam Panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc O różnych obliczach tzw. "efektu Tuska" oraz o zwrocie PO w stronę polskiej prowincji, rozmawiamy w samo południe, we wtorkowej Loży w Radiu Opole. Był także… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »