Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Poseł Witold Zembaczyński o podwyżkach dla parlamentarzystów…
2021-08-02, 12:51 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Poseł Witold Zembaczyński o podwyżkach dla parlamentarzystów, stanowiskach Rady Krajowej Nowoczesnej i pakiecie mobilności

Witold Zembaczyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Witold Zembaczyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Nie jestem zadowolony z podwyżek, jestem wręcz zaskoczony, bo pominięto parlament w tej drodze - powiedział w Południowej Loży Radiowej poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński. Rozmawialiśmy o podwyżkach dla parlamentarzystów wprowadzonych rozporządzeniem przez prezydenta Andrzeja Dudę.
- To po to, żeby ogarnąć topniejącą Zjednoczoną Prawicę. Podwyżki mają zastąpić, krnąbrnym posłom PiS-u frukty, które czerpią ze spółek skarbu państwa. Uważam i taki projekt ustawy złożyłem w poprzedniej kadencji, że wynagrodzenie posłów powinno być uzależnione od średniej krajowej - zaznaczył poseł Zembaczyński w cyklu "Parlamentarny Poniedziałek".

Rozmawialiśmy także o stanowiskach Rady Krajowej Nowoczesnej przyjętych kilka dni temu. Jedno z nich dotyczyło koncesji dla stacji TVN.
- Jesteśmy twardymi zwolennikami wolności mediów w Polsce i pluralizmu mediów. Zlikwidowanie jedynej niezależnej stacji, jaką jest TVN jest zbrodnią. Jakim prawem Kaczyński chce zarządzać Państwa pilotem w domy? Pytał gość Radia Opole.

Pytany o uchylenie immunitetu prezesowi NiK Marianowi Banasiowi powiedział:
- Marian Banaś to trochę nawrócony PiS-owiec. Jest takim świadkiem koronnym w pisowskiej rzeczywistości. Trzeba go chronić, bo ma odwagę, żeby kontrolować aparat państwa i pokazywać, w jaki sposób to wszystko naprawić. Jestem przeciwnikiem odbierania mu immunitetu, powinien być dalej prezesem NiK bo robi dobrą robotę - podkreślił Witold Zembaczyński.

Rada Krajowa Nowoczesnej, przyjęła stanowisko wzywające rząd do podjęcia działań prowadzących do wstąpienia Polski do strefy euro.

- Uważamy, że zmienił się klimat i nastawienie społeczne w stosunku do tej waluty. Wejście do strefy euro jest gwarantem bezpieczeństwa ekonomicznego, jak w sferze militarnej wejście do NATO - powiedział poseł Zembaczyński. Dodał, że sposób konstruowania budżetu kraju, inflacja i niskie stopy procentowe mogą skutkować kryzysem ekonomicznym. Jego zdaniem można to zniwelować przyjęciem waluty europejskiej.

Kolejne stanowisko Nowoczesnej dotyczy szczepień przeciwko covid-19. - Jestem zwolennikiem obowiązkowych szczepień począwszy od takich grup zawodowych jak: nauczyciele, urzędnicy, pracownicy sektora medycznego i dla księży.
Poseł Nowoczesnej uważa, że rząd sobie ze szczepieniami i antyszczepionkowcami nie poradzi, bo karmił społeczeństwo teoriami spiskowymi. - Dlatego teraz tak łatwo te teorie spiskowe antyszczepionkowców krążą w przestrzeni. Państwo powinno wykazać swoją skuteczność i zablokować cały ten antyszczepionkowy zakłamany przekaz w mediach społecznościowych.

Poseł Zembaczyński zajmuje się pakietem mobilności i świadczeniem rozłąkowym dla kierowców z branży transportowej. Niekorzystne przepisy unijne dla polskich firm transportowych mają być wdrożone do lutego przyszłego roku.

- To temat ważny z punktu widzenia Opolszczyzny, która jest potęgą transportową. Staram się wprowadzić "rozłąkwoe" czyli nieopodatkowane świadczenie dla kierowców za rozłąkę z rodziną. Ma to zniwelować rosnące koszty dla polskich firm transportowych związanych z wprowadzeniem w UE pakietu mobilności.

Druga sprawa to wprowadzenie dla kierowców busów, kar czasu pracy. - To byłoby odpowiedzią dla przepracowanych kierowców i ochroną pasażerów tych pojazdów - wyjaśnił.

Zobacz także

2021-09-24, godz. 13:53 Europoseł PiS Anna Zalewska o pakiecie "Fit for 55", wyborach w Niemczech, sprawie kopalni i elektrowni Turów Gościem Południowej Loży była dziś europoseł LiS Anna Zalewska, z którą rozmawialiśmy o pakiecie klimatycznym "Fit for 55", wyborach w Niemczech i sprawie… » więcej 2021-09-24, godz. 08:53 Małgorzata Oleksiewicz z WFOŚiGW w Opolu o Czystym Powietrzu i Mojej Wodzie - Ponad 3700 wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze" wpłynęło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu… » więcej 2021-09-23, godz. 17:02 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" o wypaleniu zawodowym jako chorobie Wypalenie zawodowe od 1 stycznia przyszłego roku będzie uznawane za chorobę, co oznacza, że osoby mające objawy wypalenia zawodowego będą mogły od nowego… » więcej 2021-09-23, godz. 12:52 "Prosto z Sejmu" Magdalena Ogórek i Anna Zalewska - Sposób wydania decyzji ws. Turowa, jednoosobowy, arogancki, bez przeczytania bardzo szerokiej argumentacji jest dowodem na to, że w Brukseli nikogo nie obchodzi… » więcej 2021-09-22, godz. 11:51 Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej o trwającym proteście pracowników ochrony zdrowia - Z ostatnich wiadomości jakie mam, wśród farmaceutów jest rozłam - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Jolanta Smerkowska-Mokrzycka prezes Okręgowej… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Zbigniew Kubalańca i Maksymilian Polis o III Opolskim Kongresie Młodzieży Gośćmi Popołudniowej Loży Radiowej byli dziś Maksymilian Polis, przewodniczący Forum Młodzieży Województwa Opolskiego oraz Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Henryk Lakwa, starosta opolski o przystąpieniu do Aglomeracji Opolskiej, e-geodezji i szkole podstawowej - Zawsze lepiej, jak jest się członkiem danego stowarzyszenia, bo ma się wpływ na to co się dzieje - powiedział w Południowej Loży Radiowej Henryk Lakwa… » więcej 2021-09-22, godz. 09:51 Monika Bartel z Urzędu Statystycznego o Nocy Spisowej i dobiegającym końca Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - 25 września w sobotę w całej Polsce organizujemy Noc Spisową. Urząd Statystyczny będzie otwarty od godziny 8. do 24. dla wszystkich, którzy zostawiali… » więcej 2021-09-21, godz. 15:35 Michał Nowak o decyzji TSUE by nałożyć karę na Polskę za kopalnię Turów, wzmocnieniu klubu PiS i nowym stowarzyszeniu… - Przenieśmy tę sprawę na nasze podwórko. Jak by to wyglądało gdyby nagle TSUE powiedziało, że musimy zamknąć Elektrownie Opole? Co by to oznaczało?… » więcej 2021-09-21, godz. 15:02 "Co tam Panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc O różnych obliczach tzw. "efektu Tuska" oraz o zwrocie PO w stronę polskiej prowincji, rozmawiamy w samo południe, we wtorkowej Loży w Radiu Opole. Był także… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »