Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Poseł Witold Zembaczyński o podwyżkach dla parlamentarzystów…
2021-08-02, 12:51 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Poseł Witold Zembaczyński o podwyżkach dla parlamentarzystów, stanowiskach Rady Krajowej Nowoczesnej i pakiecie mobilności

Witold Zembaczyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Witold Zembaczyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Nie jestem zadowolony z podwyżek, jestem wręcz zaskoczony, bo pominięto parlament w tej drodze - powiedział w Południowej Loży Radiowej poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński. Rozmawialiśmy o podwyżkach dla parlamentarzystów wprowadzonych rozporządzeniem przez prezydenta Andrzeja Dudę.
- To po to, żeby ogarnąć topniejącą Zjednoczoną Prawicę. Podwyżki mają zastąpić, krnąbrnym posłom PiS-u frukty, które czerpią ze spółek skarbu państwa. Uważam i taki projekt ustawy złożyłem w poprzedniej kadencji, że wynagrodzenie posłów powinno być uzależnione od średniej krajowej - zaznaczył poseł Zembaczyński w cyklu "Parlamentarny Poniedziałek".

Rozmawialiśmy także o stanowiskach Rady Krajowej Nowoczesnej przyjętych kilka dni temu. Jedno z nich dotyczyło koncesji dla stacji TVN.
- Jesteśmy twardymi zwolennikami wolności mediów w Polsce i pluralizmu mediów. Zlikwidowanie jedynej niezależnej stacji, jaką jest TVN jest zbrodnią. Jakim prawem Kaczyński chce zarządzać Państwa pilotem w domy? Pytał gość Radia Opole.

Pytany o uchylenie immunitetu prezesowi NiK Marianowi Banasiowi powiedział:
- Marian Banaś to trochę nawrócony PiS-owiec. Jest takim świadkiem koronnym w pisowskiej rzeczywistości. Trzeba go chronić, bo ma odwagę, żeby kontrolować aparat państwa i pokazywać, w jaki sposób to wszystko naprawić. Jestem przeciwnikiem odbierania mu immunitetu, powinien być dalej prezesem NiK bo robi dobrą robotę - podkreślił Witold Zembaczyński.

Rada Krajowa Nowoczesnej, przyjęła stanowisko wzywające rząd do podjęcia działań prowadzących do wstąpienia Polski do strefy euro.

- Uważamy, że zmienił się klimat i nastawienie społeczne w stosunku do tej waluty. Wejście do strefy euro jest gwarantem bezpieczeństwa ekonomicznego, jak w sferze militarnej wejście do NATO - powiedział poseł Zembaczyński. Dodał, że sposób konstruowania budżetu kraju, inflacja i niskie stopy procentowe mogą skutkować kryzysem ekonomicznym. Jego zdaniem można to zniwelować przyjęciem waluty europejskiej.

Kolejne stanowisko Nowoczesnej dotyczy szczepień przeciwko covid-19. - Jestem zwolennikiem obowiązkowych szczepień począwszy od takich grup zawodowych jak: nauczyciele, urzędnicy, pracownicy sektora medycznego i dla księży.
Poseł Nowoczesnej uważa, że rząd sobie ze szczepieniami i antyszczepionkowcami nie poradzi, bo karmił społeczeństwo teoriami spiskowymi. - Dlatego teraz tak łatwo te teorie spiskowe antyszczepionkowców krążą w przestrzeni. Państwo powinno wykazać swoją skuteczność i zablokować cały ten antyszczepionkowy zakłamany przekaz w mediach społecznościowych.

Poseł Zembaczyński zajmuje się pakietem mobilności i świadczeniem rozłąkowym dla kierowców z branży transportowej. Niekorzystne przepisy unijne dla polskich firm transportowych mają być wdrożone do lutego przyszłego roku.

- To temat ważny z punktu widzenia Opolszczyzny, która jest potęgą transportową. Staram się wprowadzić "rozłąkwoe" czyli nieopodatkowane świadczenie dla kierowców za rozłąkę z rodziną. Ma to zniwelować rosnące koszty dla polskich firm transportowych związanych z wprowadzeniem w UE pakietu mobilności.

Druga sprawa to wprowadzenie dla kierowców busów, kar czasu pracy. - To byłoby odpowiedzią dla przepracowanych kierowców i ochroną pasażerów tych pojazdów - wyjaśnił.

Zobacz także

2021-09-20, godz. 08:37 Łukasz Sowada o stowarzyszeniu "Tak dla Opolskiego" i nowej radnej Opola - Do tej porty dogrywaliśmy formalności związane z powołaniem stowarzyszenia, w maju ono formalnie zaistniało - powiedział Łukasz Sowada wiceprezes Stowarzyszenia… » więcej 2021-09-17, godz. 14:42 Młodzieżówki o niskim odsetku zaszczepionych uczniów oraz o zrównoważonym transporcie Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Dwie klasy jednego z opolskich liceów trafiły na kwarantannę. Na kwarantannę trafiła także jedna klasa opolskiej… » więcej 2021-09-17, godz. 14:05 Grzegorz Adamczyk o uszczelnieniu zakazu handlu w niedzielę, emeryturze stażowej i stanowiskach opolskiej Solidarności… - Mam nadzieje, że na tym posiedzeniu sejmu dojdzie do głosowania i uzyskamy wymaganą większość - powiedział w Południowej Loży Radiowej Grzegorz Adamczyk… » więcej 2021-09-17, godz. 09:32 Rafał Pydych o tym na jakim etapie są inwestycje z "Programu 100 obwodnic" - Najbardziej zaawansowana jest w tej chwili obwodnica Brzegu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Pydych, dyrektor GDDKiA w Opolu. Naszego gościa pytaliśmy… » więcej 2021-09-16, godz. 16:51 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" w Loży Radiowej. O płacy minimalnej w 2022 roku i niektórych zmianach podatkowych… 3010 zł brutto i 19,70 zł za godzinę - tak ma wyglądać płaca minimalna w 2022 roku. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące minimalnej pensji… » więcej 2021-09-16, godz. 12:40 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem KO Tomaszem Kostusiem Gościem Magdaleny Ogórek był dziś poseł Tomasz Kostuś z Koalicji Obywatelskiej. Tematami rozmowy były unijne wartości, dyskusje o polexicie i kwestie związane… » więcej 2021-09-16, godz. 08:48 Piotr Dancewicz, dyrektor biura Aglomeracji Opolskiej o nowej strategii, mobilności i pomocy ZIT-om - Istotne dla nas są tematy związane ze świadomym gospodarowaniem środowiskiem, adaptacja do zmian klimatu i przygotowanie na sytuacje nadzwyczajne, zintegrowany… » więcej 2021-09-15, godz. 14:15 Barbara Kamińska o głosowaniu w Europejskim Budżecie Obywatelskim i tworzącym się planie współpracy samorządu województwa… - To jest pomysł nie tyle na skalę województwa czy kraju, ale Europy - mówiła w Popołudniowej Loży Radiowej Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i… » więcej 2021-09-15, godz. 13:59 Hubert Ibrom burmistrz Ujazdu o rozwoju mieszkalnictwa w gminie, słabym zainteresowaniu szczepieniami w szkołach i walce… - Około 40 % osób w naszej gminie jest zaszczepionych. Staramy się przekonywać do tego, bo to jedyny sposób powrotu do normalności, ale to przynosi różne… » więcej 2021-09-15, godz. 09:14 Marek Tomków, wieceprezes NRA o szczepieniach w aptekach, omijaniu ust. "apteka dla aptekarza", szczepionce przeciwko… - Dynamicznie rośnie liczba osób szczepionych przeciwko COVID 19 w aptekach - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »