Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Potencjalnym i realnym zagrożeniom dla realizacji…
2021-07-29, 15:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Potencjalnym i realnym zagrożeniom dla realizacji Polskiego Ładu poświęcona była radiowa debata „Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa”

Grzegorz Kuliś, Jerzy Szteliga, Piotr Pancześnik, Artur Żurakowski
Grzegorz Kuliś, Jerzy Szteliga, Piotr Pancześnik, Artur Żurakowski
Rosną ceny usług, materiałów budowlanych, energii i paliw. W takich realiach wprowadzany będzie Polski Ład. Duże oczekiwania wobec rządowego Programu Inwestycji Strategicznych mają samorządy lokalne. Być może plany te ograniczy rynkowa rzeczywistość. Zderza się ona z problemami kadrowymi gmin i powiatów. Zmiana pokoleniowa powoduje, że w administracji zaczyna być odczuwalny deficyt urzędników posiadających odpowiednie uprawnienia i doświadczenie zawodowe. Przyczyną tego są mało konkurencyjne zarobki. O tym wszystkim dyskutowaliśmy w radiowej debacie „Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa”.
Drożenie materiałów budowlanych jest efektem koncentracji kapitału w branży stalowej, petrochemicznej (produkcja styropianu). Do tego dochodzi konflikt celny USA z Kanadą dotyczący handlu drewnem budowlanym. Globalizacja światowej gospodarki powoduje też windowanie cen tych produktów w Polsce. Do tego w naszym kraju rosną koszty pracy. Firmy odczuwają brak wykwalifikowanych pracowników. Jednocześnie pojawi się duża podaż dofinasowania z funduszy unijnych i państwowych. Pieniądze te dedykowane są też samorządom lokalnym. O związanych z tym perspektywach i zagrożeniach mówili uczestnicy radiowej debaty.
Radiowa debata "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" prowadzi Jan Poniatyszyn cz. 1
Radiowa debata "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" prowadzi Jan Poniatyszyn cz. 2

Zobacz także

2021-09-27, godz. 09:18 Renata Cygan, wicedyrektor WUP o rynku pracownika, dotacjach na założenie firmy i pracy sezonowej - Rynek pracownika mamy już od dłuższego czasu, nawet pandemia tego nie zmieniła - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego… » więcej 2021-09-24, godz. 20:37 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie wokół kopalni i elektrowni Turów i szczepieniach wśród młodych Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kacper Czubaszek z Młodej Lewicy i Kacper Kunstler z Młodej Prawicy. » więcej 2021-09-24, godz. 13:53 Europoseł PiS Anna Zalewska o pakiecie "Fit for 55", wyborach w Niemczech, sprawie kopalni i elektrowni Turów Gościem Południowej Loży była dziś europoseł LiS Anna Zalewska, z którą rozmawialiśmy o pakiecie klimatycznym "Fit for 55", wyborach w Niemczech i sprawie… » więcej 2021-09-24, godz. 08:53 Małgorzata Oleksiewicz z WFOŚiGW w Opolu o Czystym Powietrzu i Mojej Wodzie - Ponad 3700 wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze" wpłynęło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu… » więcej 2021-09-23, godz. 17:02 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" o wypaleniu zawodowym jako chorobie Wypalenie zawodowe od 1 stycznia przyszłego roku będzie uznawane za chorobę, co oznacza, że osoby mające objawy wypalenia zawodowego będą mogły od nowego… » więcej 2021-09-23, godz. 12:52 "Prosto z Sejmu" Magdalena Ogórek i Anna Zalewska - Sposób wydania decyzji ws. Turowa, jednoosobowy, arogancki, bez przeczytania bardzo szerokiej argumentacji jest dowodem na to, że w Brukseli nikogo nie obchodzi… » więcej 2021-09-22, godz. 11:51 Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej o trwającym proteście pracowników ochrony zdrowia - Z ostatnich wiadomości jakie mam, wśród farmaceutów jest rozłam - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Jolanta Smerkowska-Mokrzycka prezes Okręgowej… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Zbigniew Kubalańca i Maksymilian Polis o III Opolskim Kongresie Młodzieży Gośćmi Popołudniowej Loży Radiowej byli dziś Maksymilian Polis, przewodniczący Forum Młodzieży Województwa Opolskiego oraz Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Henryk Lakwa, starosta opolski o przystąpieniu do Aglomeracji Opolskiej, e-geodezji i szkole podstawowej - Zawsze lepiej, jak jest się członkiem danego stowarzyszenia, bo ma się wpływ na to co się dzieje - powiedział w Południowej Loży Radiowej Henryk Lakwa… » więcej 2021-09-22, godz. 09:51 Monika Bartel z Urzędu Statystycznego o Nocy Spisowej i dobiegającym końca Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - 25 września w sobotę w całej Polsce organizujemy Noc Spisową. Urząd Statystyczny będzie otwarty od godziny 8. do 24. dla wszystkich, którzy zostawiali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »