Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Dr. hab Tomasz Ciesielczuk o konferencji w prószkowskiej…
2021-07-28, 09:12 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr. hab Tomasz Ciesielczuk o konferencji w prószkowskiej Pomologii - miejscu rekordowego pomiaru temperatury sprzed wieku

Dr. hab Tomasz Ciesielczuk o konferencji w prószkowskiej Pomologii - miejscu rekordowego pomiaru temperatury sprzed wieku
- To temperatura bardzo wysoka, mierzona w cieniu - powiedział w Porannej Loży Radiowej prof. UO dr hab. inż. Tomasz Ciesielczuk, mówiąc o rekordowym pomiarze (40,2 st. C) z 29 lipca 1921 roku dokonanym w Prószkowie. Jutro (20.07) w setną rocznicę tego pomiaru na prószkowskiej Pomologii Uniwersytet Opolski organizuje uroczyste uruchomienie nowej stacji pomiarów meteorologicznych w ramach projektu „Budowa Międzynarodowego Centrum Badań i Rozwoju na rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego”.
Pomiar dokonany sto lat temu to oficjalny rekord Polski, do dzisiaj nie pobity.

- Nowa stacja meteo będzie instalowana dzisiaj (28.08), a jutro będzie uruchomiona. Jest automatyczna, przekazuje do komputera dane zebrane na danym terenie - wyjaśnił gość programu. - Dzięki tym danym możemy przygotować prognozy i budować modele pozwalające przewidzieć pogodę w dłuższym okresie.

W Prószkowskiej Pomologii będzie zorganizowana także konferencja naukowa.

- Ma zwrócić uwagę na istotność badań meteo dla rolnictwa i producentów żywności.
Prof. UO Tomasz Ciesielczuk podkreślał także, że w czerwcu tego roku średnia temperatur była wyższa niż w poprzednich latach, ale to nie jedyna zmiana klimatu, jaką obserwujemy.
Topnieją lodowce w wyniku globalnego ocieplenia, jeżeli globalna temperatura wzrośnie jeszcze o pół stopnia nastąpią zmiany, których nie będzie można zatrzymać.

- Oznacza to koniec egzystencji na tej planecie. Klimat, który stworzymy zabije 90% ludzkości. Może to nastąpić w pokoleniu naszych dzieci i wnuków. Dziecko, które rodzi się dzisiaj, będzie musiało w wieku 70 lat żyć, w temperaturze o 4 st. wyższej.

Zobacz także

2021-09-24, godz. 20:37 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie wokół kopalni i elektrowni Turów i szczepieniach wśród młodych Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kacper Czubaszek z Młodej Lewicy i Kacper Kunstler z Młodej Prawicy. » więcej 2021-09-24, godz. 13:53 Europoseł PiS Anna Zalewska o pakiecie "Fit for 55", wyborach w Niemczech, sprawie kopalni i elektrowni Turów Gościem Południowej Loży była dziś europoseł LiS Anna Zalewska, z którą rozmawialiśmy o pakiecie klimatycznym "Fit for 55", wyborach w Niemczech i sprawie… » więcej 2021-09-24, godz. 08:53 Małgorzata Oleksiewicz z WFOŚiGW w Opolu o Czystym Powietrzu i Mojej Wodzie - Ponad 3700 wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze" wpłynęło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu… » więcej 2021-09-23, godz. 17:02 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" o wypaleniu zawodowym jako chorobie Wypalenie zawodowe od 1 stycznia przyszłego roku będzie uznawane za chorobę, co oznacza, że osoby mające objawy wypalenia zawodowego będą mogły od nowego… » więcej 2021-09-23, godz. 12:52 "Prosto z Sejmu" Magdalena Ogórek i Anna Zalewska - Sposób wydania decyzji ws. Turowa, jednoosobowy, arogancki, bez przeczytania bardzo szerokiej argumentacji jest dowodem na to, że w Brukseli nikogo nie obchodzi… » więcej 2021-09-22, godz. 11:51 Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej o trwającym proteście pracowników ochrony zdrowia - Z ostatnich wiadomości jakie mam, wśród farmaceutów jest rozłam - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Jolanta Smerkowska-Mokrzycka prezes Okręgowej… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Zbigniew Kubalańca i Maksymilian Polis o III Opolskim Kongresie Młodzieży Gośćmi Popołudniowej Loży Radiowej byli dziś Maksymilian Polis, przewodniczący Forum Młodzieży Województwa Opolskiego oraz Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Henryk Lakwa, starosta opolski o przystąpieniu do Aglomeracji Opolskiej, e-geodezji i szkole podstawowej - Zawsze lepiej, jak jest się członkiem danego stowarzyszenia, bo ma się wpływ na to co się dzieje - powiedział w Południowej Loży Radiowej Henryk Lakwa… » więcej 2021-09-22, godz. 09:51 Monika Bartel z Urzędu Statystycznego o Nocy Spisowej i dobiegającym końca Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - 25 września w sobotę w całej Polsce organizujemy Noc Spisową. Urząd Statystyczny będzie otwarty od godziny 8. do 24. dla wszystkich, którzy zostawiali… » więcej 2021-09-21, godz. 15:35 Michał Nowak o decyzji TSUE by nałożyć karę na Polskę za kopalnię Turów, wzmocnieniu klubu PiS i nowym stowarzyszeniu… - Przenieśmy tę sprawę na nasze podwórko. Jak by to wyglądało gdyby nagle TSUE powiedziało, że musimy zamknąć Elektrownie Opole? Co by to oznaczało?… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »