Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o wprowadzeniu…
2021-07-26, 17:59 Autor: Jan Poniatyszyn

Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień nauczycieli przeciw COVID-19 oraz o prudnickich obchodach nawiązujących do beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego

Katarzyna Czochara [fot. Paula Hołubowicz]
Katarzyna Czochara [fot. Paula Hołubowicz]
Obawy związane z kolejną falą epidemii COVID-19 powodują, że pojawiają się głosy o konieczności wprowadzania obligatoryjnych szczepień dla grup zawodowych, które najbardziej narażone są na zakażenia, a z drugiej strony mogą być pasem transmisyjnym niebezpiecznego wirusa. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że „coraz więcej państw w Unii Europejskiej stosuje zasadę, że służba zdrowia musi się zaszczepić”. Jeszcze dalej idą politycy partii Zieloni. Domagają się wprowadzenia w Polsce obowiązku szczepień przeciw COVID-19.
Czy przymusowymi szczepieniami powinni być objęci nauczyciele? Zapytaliśmy o to Katarzynę Czocharę, posłankę PiS, która uczyła w szkole: - Szczepienia są bardzo ważnym elementem walki z pandemią. Do tego tematu wszyscy powinniśmy podejść z ogromną troską i nie patrzeć na swoje prywatne poglądy związane ze szczepieniami. Zwłaszcza dotyczy to zawodów, które mają kontakt z wieloma osobami. Takim zawodem wymagającym odpowiedzialności jest właśnie zawód nauczyciela, czy lekarza. Te osoby powinny poddać się szczepieniu, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia i przeciwdziałać kolejnej fali pandemii.

Z opolską parlamentarzystką rozmawialiśmy też o zbliżającej się beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia więziony był przez komunistyczne władze w prudnickim klasztorze Franciszkanów. Posłanka PiS od wielu lat angażuje się w propagowanie nauczania i upamiętnienie postaci tego wybitnego duchownego. Działania z tym związane prowadzi we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Wsi Moszczanka.

- Planujemy wiele różnych wydarzeń. Tym najważniejszym, kulminacyjnym będzie koncert Piotra Rubika. Napisał on muzykę do okolicznościowego oratorium. Autorem libretta jest Zbigniew Książek. Miałam już okazję odsłuchać przygotowane utwory. Będzie to przepiękny, wyjątkowy koncert przedstawiający życie kardynała Wyszyńskiego. Prapremierowe wykonanie oratorium odbędzie się 28 sierpnia w Prudniku. Oprócz tego planujemy jeszcze szczególną akcję na terenie Opolszczyzny. Chcielibyśmy dotrzeć do każdej miejscowości. Wzorujemy się na tym, co robiło prudnickie gimnazjum im. kardynała Wyszyńskiego, gdzie byłam nauczycielem. Wtedy to prowadzona była akcja nasadzenia „Buków Kardynalskich” w szkołach, których patronem był prymas Stefan Wyszyński. Dzisiaj chcemy posadzić te drzewa w każdej miejscowości naszego regionu. Będzie to miało wymiar symboliczny. Chcemy mocniej zakorzenić te wszystkie wartości i to czym żył kardynał. Z drugiej strony byłoby to symboliczne wotum dla jego beatyfikacji. Z mojej inicjatywy radni Prudnika podjęli uchwałę, aby patronem miasta był Stefan Wyszyński. Stanie się to we wrześniu i z tego bardzo się cieszę – mówiła Katarzyna Czochara.

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej odbędzie się 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Zobacz także

2021-09-21, godz. 09:12 Ditmar Kurzał z opolskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego o przełączaniu numeru 998 na 112 - Dla obywatela to żadna zmiana, zgłoszenia dalej będą obsługiwane tyle że przez operatorów numerów alarmowych. Takie zgłoszenie zostanie odebrane, przekazane… » więcej 2021-09-20, godz. 17:05 Katarzyna Czochara o patronie Prudnika kardynale Wyszyńskim, dyskusji o polexicie i UE, sobotniej akcji "W zdrowym ciele… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś poseł PiS Katarzyna Czochara. Jednym z tematów rozmowy było oficjalne nadanie patronatu kard. Wyszyńskiego… » więcej 2021-09-20, godz. 13:05 Paweł Kukiz o ustawie antykorupcyjnej, zmianie ordynacji wyborczej i sędziach pokoju - Jestem zadowolony, że po 30-tu latach pojawia się ustawa, która powinna obowiązywać od początku transformacji ustrojowej. Z kształtu ustawy jestem też… » więcej 2021-09-20, godz. 08:37 Łukasz Sowada o stowarzyszeniu "Tak dla Opolskiego" i nowej radnej Opola - Do tej porty dogrywaliśmy formalności związane z powołaniem stowarzyszenia, w maju ono formalnie zaistniało - powiedział Łukasz Sowada wiceprezes Stowarzyszenia… » więcej 2021-09-17, godz. 14:42 Młodzieżówki o niskim odsetku zaszczepionych uczniów oraz o zrównoważonym transporcie Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Dwie klasy jednego z opolskich liceów trafiły na kwarantannę. Na kwarantannę trafiła także jedna klasa opolskiej… » więcej 2021-09-17, godz. 14:05 Grzegorz Adamczyk o uszczelnieniu zakazu handlu w niedzielę, emeryturze stażowej i stanowiskach opolskiej Solidarności… - Mam nadzieje, że na tym posiedzeniu sejmu dojdzie do głosowania i uzyskamy wymaganą większość - powiedział w Południowej Loży Radiowej Grzegorz Adamczyk… » więcej 2021-09-17, godz. 09:32 Rafał Pydych o tym na jakim etapie są inwestycje z "Programu 100 obwodnic" - Najbardziej zaawansowana jest w tej chwili obwodnica Brzegu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Pydych, dyrektor GDDKiA w Opolu. Naszego gościa pytaliśmy… » więcej 2021-09-16, godz. 16:51 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" w Loży Radiowej. O płacy minimalnej w 2022 roku i niektórych zmianach podatkowych… 3010 zł brutto i 19,70 zł za godzinę - tak ma wyglądać płaca minimalna w 2022 roku. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące minimalnej pensji… » więcej 2021-09-16, godz. 12:40 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem KO Tomaszem Kostusiem Gościem Magdaleny Ogórek był dziś poseł Tomasz Kostuś z Koalicji Obywatelskiej. Tematami rozmowy były unijne wartości, dyskusje o polexicie i kwestie związane… » więcej 2021-09-16, godz. 08:48 Piotr Dancewicz, dyrektor biura Aglomeracji Opolskiej o nowej strategii, mobilności i pomocy ZIT-om - Istotne dla nas są tematy związane ze świadomym gospodarowaniem środowiskiem, adaptacja do zmian klimatu i przygotowanie na sytuacje nadzwyczajne, zintegrowany… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »