Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o wprowadzeniu…
2021-07-26, 17:59 Autor: Jan Poniatyszyn

Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień nauczycieli przeciw COVID-19 oraz o prudnickich obchodach nawiązujących do beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego

Katarzyna Czochara [fot. Paula Hołubowicz]
Katarzyna Czochara [fot. Paula Hołubowicz]
Obawy związane z kolejną falą epidemii COVID-19 powodują, że pojawiają się głosy o konieczności wprowadzania obligatoryjnych szczepień dla grup zawodowych, które najbardziej narażone są na zakażenia, a z drugiej strony mogą być pasem transmisyjnym niebezpiecznego wirusa. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że „coraz więcej państw w Unii Europejskiej stosuje zasadę, że służba zdrowia musi się zaszczepić”. Jeszcze dalej idą politycy partii Zieloni. Domagają się wprowadzenia w Polsce obowiązku szczepień przeciw COVID-19.
Czy przymusowymi szczepieniami powinni być objęci nauczyciele? Zapytaliśmy o to Katarzynę Czocharę, posłankę PiS, która uczyła w szkole: - Szczepienia są bardzo ważnym elementem walki z pandemią. Do tego tematu wszyscy powinniśmy podejść z ogromną troską i nie patrzeć na swoje prywatne poglądy związane ze szczepieniami. Zwłaszcza dotyczy to zawodów, które mają kontakt z wieloma osobami. Takim zawodem wymagającym odpowiedzialności jest właśnie zawód nauczyciela, czy lekarza. Te osoby powinny poddać się szczepieniu, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia i przeciwdziałać kolejnej fali pandemii.

Z opolską parlamentarzystką rozmawialiśmy też o zbliżającej się beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia więziony był przez komunistyczne władze w prudnickim klasztorze Franciszkanów. Posłanka PiS od wielu lat angażuje się w propagowanie nauczania i upamiętnienie postaci tego wybitnego duchownego. Działania z tym związane prowadzi we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Wsi Moszczanka.

- Planujemy wiele różnych wydarzeń. Tym najważniejszym, kulminacyjnym będzie koncert Piotra Rubika. Napisał on muzykę do okolicznościowego oratorium. Autorem libretta jest Zbigniew Książek. Miałam już okazję odsłuchać przygotowane utwory. Będzie to przepiękny, wyjątkowy koncert przedstawiający życie kardynała Wyszyńskiego. Prapremierowe wykonanie oratorium odbędzie się 28 sierpnia w Prudniku. Oprócz tego planujemy jeszcze szczególną akcję na terenie Opolszczyzny. Chcielibyśmy dotrzeć do każdej miejscowości. Wzorujemy się na tym, co robiło prudnickie gimnazjum im. kardynała Wyszyńskiego, gdzie byłam nauczycielem. Wtedy to prowadzona była akcja nasadzenia „Buków Kardynalskich” w szkołach, których patronem był prymas Stefan Wyszyński. Dzisiaj chcemy posadzić te drzewa w każdej miejscowości naszego regionu. Będzie to miało wymiar symboliczny. Chcemy mocniej zakorzenić te wszystkie wartości i to czym żył kardynał. Z drugiej strony byłoby to symboliczne wotum dla jego beatyfikacji. Z mojej inicjatywy radni Prudnika podjęli uchwałę, aby patronem miasta był Stefan Wyszyński. Stanie się to we wrześniu i z tego bardzo się cieszę – mówiła Katarzyna Czochara.

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej odbędzie się 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Zobacz także

2021-09-24, godz. 13:53 Europoseł PiS Anna Zalewska o pakiecie "Fit for 55", wyborach w Niemczech, sprawie kopalni i elektrowni Turów Gościem Południowej Loży była dziś europoseł LiS Anna Zalewska, z którą rozmawialiśmy o pakiecie klimatycznym "Fit for 55", wyborach w Niemczech i sprawie… » więcej 2021-09-24, godz. 08:53 Małgorzata Oleksiewicz z WFOŚiGW w Opolu o Czystym Powietrzu i Mojej Wodzie - Ponad 3700 wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze" wpłynęło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu… » więcej 2021-09-23, godz. 17:02 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" o wypaleniu zawodowym jako chorobie Wypalenie zawodowe od 1 stycznia przyszłego roku będzie uznawane za chorobę, co oznacza, że osoby mające objawy wypalenia zawodowego będą mogły od nowego… » więcej 2021-09-23, godz. 12:52 "Prosto z Sejmu" Magdalena Ogórek i Anna Zalewska - Sposób wydania decyzji ws. Turowa, jednoosobowy, arogancki, bez przeczytania bardzo szerokiej argumentacji jest dowodem na to, że w Brukseli nikogo nie obchodzi… » więcej 2021-09-22, godz. 11:51 Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej o trwającym proteście pracowników ochrony zdrowia - Z ostatnich wiadomości jakie mam, wśród farmaceutów jest rozłam - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Jolanta Smerkowska-Mokrzycka prezes Okręgowej… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Zbigniew Kubalańca i Maksymilian Polis o III Opolskim Kongresie Młodzieży Gośćmi Popołudniowej Loży Radiowej byli dziś Maksymilian Polis, przewodniczący Forum Młodzieży Województwa Opolskiego oraz Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Henryk Lakwa, starosta opolski o przystąpieniu do Aglomeracji Opolskiej, e-geodezji i szkole podstawowej - Zawsze lepiej, jak jest się członkiem danego stowarzyszenia, bo ma się wpływ na to co się dzieje - powiedział w Południowej Loży Radiowej Henryk Lakwa… » więcej 2021-09-22, godz. 09:51 Monika Bartel z Urzędu Statystycznego o Nocy Spisowej i dobiegającym końca Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - 25 września w sobotę w całej Polsce organizujemy Noc Spisową. Urząd Statystyczny będzie otwarty od godziny 8. do 24. dla wszystkich, którzy zostawiali… » więcej 2021-09-21, godz. 15:35 Michał Nowak o decyzji TSUE by nałożyć karę na Polskę za kopalnię Turów, wzmocnieniu klubu PiS i nowym stowarzyszeniu… - Przenieśmy tę sprawę na nasze podwórko. Jak by to wyglądało gdyby nagle TSUE powiedziało, że musimy zamknąć Elektrownie Opole? Co by to oznaczało?… » więcej 2021-09-21, godz. 15:02 "Co tam Panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc O różnych obliczach tzw. "efektu Tuska" oraz o zwrocie PO w stronę polskiej prowincji, rozmawiamy w samo południe, we wtorkowej Loży w Radiu Opole. Był także… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »