Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Piotr Woźniak, przewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie…
2021-06-14, 18:32 Autor: Jan Poniatyszyn

Piotr Woźniak, przewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie, o znaczeniu dla sceny politycznej przedterminowych wyborów prezydenta Rzeszowa

Piotr Woźniak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Woźniak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Popierany przez parlamentarną opozycję Konrad Fijołek wygrał przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa. W niedzielę uzyskał ponad 56 procent głosów. Przegrali z nim kandydaci prawicy reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość, Solidarną Polskę oraz Konfederację.
Przez najbliższe dwa lata nie ma w kalendarzu wyborczym ogólnopolskiego głosowania. Jakie jest znaczenie rzeszowskich wyborów, czy w opozycji są powody do euforii?

- Euforia nie powinna tutaj zaćmiewać wizji Polski jaką opozycja powinna mieć w roku 2023, kiedy odbędą się wybory parlamentarne. Natomiast jest to pewien sygnał. Rzeszów jest stolicą Podkarpacia, czyli bastionu PiS. Pamiętajmy, że kilkanaście miesięcy temu prezydent Andrzej Duda wygrał z Rafałem Trzaskowskim w Rzeszowie. Tutaj ta tendencja się odwraca. Przedstawiciele PiS przegrali w niemalże wszystkich, niedzielnych wyborach uzupełniających na wójtów i burmistrzów. Jest to pierwsza taka sytuacja od wielu miesięcy - komentował Piotr Woźniak, przewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie.

Konrad Fijołek popierany był m.in. przez Lewicę. Tadeusz Ferenc, poprzedni prezydent Rzeszowa rządził miastem ponad 18 lat. Należał do SLD. Jednak jako swojego następcę wskazał Marcina Warchoła związanego z Solidarną Polską. Dlaczego Lewica nie zdecydowała się w Rzeszowie wystawić własnego kandydata?

- W polityce liczą się emocje i konsekwencja. Dodatkiem do tego jest arytmetyka. Żeby realizować swoje pomysły, program to trzeba wygrywać wybory. Konrad Fijołek związany był przed laty z Lewicą. Pozostałe formacje opozycji i lokalne komitety poparły tego kandydata z prostej przyczyny, bo jedność łączy. Prezydent elekt powiedział, że nie wygrała żadna partia, partyjniactwo, partyjne myślenie, ale jedność. Tą tezę lansuję od wielu lat. Wielu polityków na szczeblu centralnym nie zauważało jej do tej pory. Rzeszów staje się takim prologiem do tego, żeby na dwa lata przed wyborami usiąść do stołu i ustalić priorytety, płaszczyznę programową, a potem do wyborów iść jednym blokiem. Wówczas jest możliwa wygrana z PiS. Po kilku przegranych wyborach zrozumiał to swego czasu Jarosław Kaczyński. W 2013 roku wybory uzupełniające wygrał przedstawiciel tej formacji w Elblągu. To był pierwszy sygnał, że przestaje być mocna hegemonia Platformy Obywatelskiej. 2015 rok przyniósł zmiany. Podobną sytuację dostrzegam dzisiaj. Pod jednym warunkiem, że opozycja zachowa się tak roztropnie, racjonalnie i sprytnie, jak Jarosław Kaczyński na przełomie roku 2014-15, gdy scementował środowisko Gowina, Ziobry oraz PiS i stworzył wówczas jedną listę wyborczą. Dało to zwycięstwo PiS. Można mieć swoje poglądy, ideały, ale można je realizować tylko i wyłącznie, gdy się rządzi. W opozycji nie da się realizować programu partii. Jest to pierwszy krok do przygotowania jednego bloku wyborczego – analizował Piotr Woźniak.

W 20 miastach i gminach odbyły się w minioną niedzielę przedterminowe wybory wójtów i burmistrzów. Często największe poparcie społeczne otrzymali kandydaci niezależni. Nasz rozmówca przyznał, że jest to symptom odchodzenia elektoratu od popierania partyjnych kandydatów w wyborach samorządowych. Jego zdaniem gminy, powiaty i samorządy województw powinny być maksymalnie odpolitycznione.

W nawiązaniu do piłkarskiego Euro 2021 i Ligi Narodów w piłce siatkowej mówiliśmy także o finasowaniu lokalnego sportu przez samorządy lokalne.

Zobacz także

2021-08-02, godz. 12:51 Poseł Witold Zembaczyński o podwyżkach dla parlamentarzystów, stanowiskach Rady Krajowej Nowoczesnej i pakiecie mo… - Nie jestem zadowolony z podwyżek, jestem wręcz zaskoczony, bo pominięto parlament w tej drodze - powiedział w Południowej Loży Radiowej poseł Nowoczesnej… » więcej 2021-08-02, godz. 08:53 Andrzej Rak, wicedyrektor WORD w Opolu o surowszych karach za łamanie przepisów drogowych i zmianach w kształceniu … - Na ten moment jest to jedyne rozwiązanie, które w krótkim czasie pozwoliłoby na poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach - powiedział w Porannej Loży… » więcej 2021-07-30, godz. 18:56 Janusz Kokurowski, Lider Grupy Odnowa Wsi Mochów, o ciekawych zbiorach Izby Tradycji w tej miejscowości Wiele jest miejsc na Opolszczyźnie, których nie znajdziemy w popularnych przewodnikach turystycznych, a warte są odwiedzenia. Ciekawą miejscowością jest… » więcej 2021-07-30, godz. 12:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o podejściu młodych do szczepień Naszych gości pytaliśmy jaki mają stosunek do szczepień przeciwko COVID-19, czy sami promują szczepienia i skąd czerpią wiedzę na temat pandemii koronawirusa… » więcej 2021-07-30, godz. 08:59 Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski o sierpniowych akcjach szczepionkowych i uroczystościach związanych z 77 rocznicą… - Liczę na to, że w czasie mszy świętych księża będą zachęcali swoich parafian do tego, żeby zajrzeli do tego namiotu i żeby się zaszczepili. Tylko… » więcej 2021-07-29, godz. 15:41 Potencjalnym i realnym zagrożeniom dla realizacji Polskiego Ładu poświęcona była radiowa debata „Pracodawcy - związkowcy… Rosną ceny usług, materiałów budowlanych, energii i paliw. W takich realiach wprowadzany będzie Polski Ład. Duże oczekiwania wobec rządowego Programu Inwestycji… » więcej 2021-07-29, godz. 13:10 Violetta Porowska i Tomasz Kostuś o ruchu antyszczepionkowym, bezpieczeństwie podczas pandemii oraz projekcie "lex T… - Ruch antyszczepionkowy na świecie i w Polsce przekazuje informację nieprawdziwą, że nie trzeba się szczepić. To zasmucająca informacja pokazująca zmianę… » więcej 2021-07-29, godz. 09:08 Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola o trwających i przyszłych inwestycjach drogowych - Prace postępują bardzo szybko, bo ten odcinek był przygotowany do tego, żeby go skończyć - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Małgorzata Stelnicka… » więcej 2021-07-27, godz. 19:23 Spięcie- Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia Dziś przyjrzeliśmy się wydarzeniom międzynarodowym, których działania są widoczne również w Polsce. » więcej 2021-07-28, godz. 18:39 Radosław Roszkowski, starosta prudnicki oraz Adam Szlęzak, prezes spółki Optima Medycyna, o dramatycznie malejącej… Działalność Punktu Szczepień Powszechnych podsumowano w Prudniku. Pesymistyczne są dane starostwa i służb medycznych. Wyraźnie w tym powiecie spadło zainteresowanie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »