Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o hamulcowych Funduszu…
2021-05-10, 13:34 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o hamulcowych Funduszu Odbudowy, paszportach covidowych i uwolnieniu patentów na szczepionki przeciwko covid

Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o hamulcowych Funduszu Odbudowy, paszportach covidowych i uwolnieniu patentów na szczepionki przeciwko covid
- Z zaskoczeniem przyjmuje wystąpienie Pana marszałka Grodzkiego, bo przecież jego przyjaciel polityczny, Donald Tusk jest przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej, siły politycznej, która domaga się szybkiej ratyfikacji Funduszu Odbudowy - powiedziała w Południowej Loży Radiowej Anna Zalewska, eurodeputowana PiS z okręgu opolsko-dolnośląskiego. Skomentowała w ten sposób wywiad dla Rzeczpospolitej, w którym marszałek senatu powiedział, że senat nie zajmie się na najbliższym posiedzeniu Funduszem Odbudowy, bo porządek obrad jest już zapełniony.
- Mam nadzieję, że Donald Tusk zadzwoni do Pana marszałka i uzmysłowi mu bezsensowność jego działania dlatego, że senat nie może nic już zmienić - dodała.

Oprócz Polski Funduszu odbudowy nie ratyfikowało jeszcze 7 krajów Holandia, Węgry, Austria, Estonia, Rumunia, Irlandia, Finlandia. - Holandia jest w ogóle przeciwko funduszowi bo nie chce się zadłużać, ale zagrożenia tutaj nie widzę. Jest kłopot z Finlandią, ale wszyscy decydujący i wpływający wykonują telefony do Finlandii. Tam zapadła decyzja, że trzeba większością 2/3 wypowiedzieć się na ten temat, ale już są informacje, że opozycja wstrzyma się od głosu i Finlandia fundusz ratyfikuje - powiedziała europoseł Zalewska.

Zaznaczyła, że pieniądze z Funduszu Odbudowy będą wydawane w całej Polsce podobnie. Będzie to pokazane w Nowym Ładzie. Już wiadomo, że obszary jakie będą wsparte to zdrowie i edukacja, cyfrowość, elektromobilność.

Poruszyłyśmy także zagadnienie paszportów covidowych. Prawdopodobnie mogą wejść w życie 1 czerwca.
- To decyzja należąca do każdego kraju unii Europejskiej. Są kontrowersjie dotyczące tego paszportu bo został poszerzony o zaświadczenie o przebyciu choroby i posiadania przeciwciał, a także o zaświadczenie o wyniku testu na covid - zwróciła uwagę europoseł Anna Zalewska. - Jeśli czegoś takiego wymagamy, to powinno być to darmowe i dostępne. Testy są drogie a ze szczepionkami różnie bywa. Paszport to przykrywka tego, że UE ze szczepieniami sobie nie radzi. W UE zaszczepiono pierwszą dawką 28% obywateli a do zbiorowej odporności musi być to 70 procent - podkreśliła.

Zobacz także

2021-06-15, godz. 18:50 Iwona Jakubczak, Niepubliczne LO w Głuchołazach i Jacek Górski, dyrektor SP w Łące Prudnickiej, o wpływie pandemii… Absencja nauczycieli i uczniów spowodowana pandemią oraz zdalne nauczanie - to główne problemy, z którymi w minionych miesiącach borykała się oświata… » więcej 2021-06-15, godz. 10:22 Bogdan Tomaszek, radny sejmiku z klubu PiS ocenia połowę kadencji samorządu regionu - Pierwszy raz jestem radnym sejmiku i inaczej sobie wyobrażałem pracę w sejmiku i prace dla samorządu województwa opolskiego. Gdyby nawiązać do wczorajszych… » więcej 2021-06-15, godz. 09:54 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek Opolszczyzny o połowie trudnej kadencji naznaczonej pandemią - To ciężka, chyba najtrudniejsza kadencja, nie tylko dla samorządu województwa, ale i dla wszystkich samorządów, ze względu na pandemię - powiedział… » więcej 2021-06-14, godz. 18:32 Piotr Woźniak, przewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie, o znaczeniu dla sceny politycznej przedterminowych wyborów… Popierany przez parlamentarną opozycję Konrad Fijołek wygrał przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa. W niedzielę uzyskał ponad 56 procent głosów… » więcej 2021-06-14, godz. 12:46 Adam Szejnfeld i Jarosław Duda o spotkaniu z opolskimi przedsiębiorcami, wyborach w Rzeszowie i powrocie Tuska - Bardzo ważne, przynajmniej dla mnie, jest spotkanie z przedsiębiorcami. Będziemy omawiać sytuację ich sytuację gospodarczą i jestem zainteresowany ich… » więcej 2021-06-14, godz. 10:46 Poseł Violetta Porowska, lider PiS w regionie o zjeździe okręgowym partii, wyborach w Rzeszowie, oraz jutrzejszym posiedzeniu… - 33 delegatów z Opolszczyzny na kongres Prawa Sprawiedliwości jest z wyboru. Oprócz nich są jeszcze delegaci "z klucza" czyli funkcyjni, na przykład poseł… » więcej 2021-06-11, godz. 17:33 Michał Kalinowski o samorozwiązaniu Wiosny i tworzeniu Nowej Lewicy, powrocie Tuska i Białorusi Michał Kalinowski lider struktur Wiosny Roberta Biedronia o dzisiejszym zgromadzeniu partii, którego celem jest zatwierdzenie zlikwidowania partii i przejścia… » więcej 2021-06-11, godz. 17:32 Marcin Sagan o miejscach wypoczynkowych nad wodą w Opolu - Akwarium będzie zamknięte, ale Wodna Nuta będzie dostępna w sezonie letnim - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Marcin Sagan, naczelnik wydziału… » więcej 2021-06-11, godz. 15:17 Młodzieżowa Loża Radiowa o zapowiadanych zmianach w oświacie, czyli wzmocnieniu kuratorów i nowych lekturach Naszymi gośćmi w tym tygodniu byli: Wojciech Gnat (Forum Młodych PiS), Adam Gomoła (Polska 2050 Szymona Hołowni), Tomasz Wiciak (PSL) i Piotr Paszkiewicz… » więcej 2021-06-11, godz. 09:16 Rafał Bartek, przewodniczący TSKN o konferencji Polskiej Akademii Nauk, organizowanej w Opolu z okazji 30 rocznicy traktatów… - To szczególne wyróżnienie, że konferencja Polskiej Akademii Nauk odbywa się także w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek, przewodniczący… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »