Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o hamulcowych Funduszu…
2021-05-10, 13:34 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o hamulcowych Funduszu Odbudowy, paszportach covidowych i uwolnieniu patentów na szczepionki przeciwko covid

Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o hamulcowych Funduszu Odbudowy, paszportach covidowych i uwolnieniu patentów na szczepionki przeciwko covid
- Z zaskoczeniem przyjmuje wystąpienie Pana marszałka Grodzkiego, bo przecież jego przyjaciel polityczny, Donald Tusk jest przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej, siły politycznej, która domaga się szybkiej ratyfikacji Funduszu Odbudowy - powiedziała w Południowej Loży Radiowej Anna Zalewska, eurodeputowana PiS z okręgu opolsko-dolnośląskiego. Skomentowała w ten sposób wywiad dla Rzeczpospolitej, w którym marszałek senatu powiedział, że senat nie zajmie się na najbliższym posiedzeniu Funduszem Odbudowy, bo porządek obrad jest już zapełniony.
- Mam nadzieję, że Donald Tusk zadzwoni do Pana marszałka i uzmysłowi mu bezsensowność jego działania dlatego, że senat nie może nic już zmienić - dodała.

Oprócz Polski Funduszu odbudowy nie ratyfikowało jeszcze 7 krajów Holandia, Węgry, Austria, Estonia, Rumunia, Irlandia, Finlandia. - Holandia jest w ogóle przeciwko funduszowi bo nie chce się zadłużać, ale zagrożenia tutaj nie widzę. Jest kłopot z Finlandią, ale wszyscy decydujący i wpływający wykonują telefony do Finlandii. Tam zapadła decyzja, że trzeba większością 2/3 wypowiedzieć się na ten temat, ale już są informacje, że opozycja wstrzyma się od głosu i Finlandia fundusz ratyfikuje - powiedziała europoseł Zalewska.

Zaznaczyła, że pieniądze z Funduszu Odbudowy będą wydawane w całej Polsce podobnie. Będzie to pokazane w Nowym Ładzie. Już wiadomo, że obszary jakie będą wsparte to zdrowie i edukacja, cyfrowość, elektromobilność.

Poruszyłyśmy także zagadnienie paszportów covidowych. Prawdopodobnie mogą wejść w życie 1 czerwca.
- To decyzja należąca do każdego kraju unii Europejskiej. Są kontrowersjie dotyczące tego paszportu bo został poszerzony o zaświadczenie o przebyciu choroby i posiadania przeciwciał, a także o zaświadczenie o wyniku testu na covid - zwróciła uwagę europoseł Anna Zalewska. - Jeśli czegoś takiego wymagamy, to powinno być to darmowe i dostępne. Testy są drogie a ze szczepionkami różnie bywa. Paszport to przykrywka tego, że UE ze szczepieniami sobie nie radzi. W UE zaszczepiono pierwszą dawką 28% obywateli a do zbiorowej odporności musi być to 70 procent - podkreśliła.

Zobacz także

2021-06-23, godz. 09:28 Lek. med Weronika Juruć i Edyta Hanszke-Lodzińska z USK o akcji dezinformacyjnej antyszczepionkowców i akcji szczepień… - Akcja nie ma żadnych podstaw medycznych, merytorycznych. Jest przede wszystkim podejściem emocjonalnym. Ma po prostu wzbudzić strach i niepokój - powiedziała… » więcej 2021-06-22, godz. 17:14 Robert Węgrzyn z PO oraz Martyna Nakonieczny z PiS, radni opolskiego sejmiku, o absolutorium i wotum zaufania dla zarządu… Czerwiec to jeden z najważniejszych miesięcy w samorządowym kalendarzu. Wówczas radni podejmują uchwałę o absolutorium dla sprawujących władzę wykonawczą… » więcej 2021-06-22, godz. 14:02 "Co tam Panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Były lider PO Grzegorz Schetyna został wczoraj (21.06) pełniącym obowiązki szefa regionu dolnośląskiego Platformy i tym samym wraca do Zarządu Krajowego… » więcej 2021-06-22, godz. 08:55 Magdalena Matyjaszek o bogatym programie Dni Opola połączonym w tym roku z Nocą Kultury - W związku z tym że rok temu nie mogliśmy zorganizować święta miasta, w tym roku postanowiliśmy żeby świętować przez cały tydzień, żeby mieszkańcy… » więcej 2021-06-21, godz. 17:46 Jacek Monkiewicz, starosta brzeski i Maria Klimowicz, kierownik OPS w Białej, o funkcjonowaniu Domów Pomocy Społecznej… O sytuacji DPS dyskutowano podczas Konwentu Starostów Województwa Opolskiego w Kamieniu Śląskim. DPS podlegają powiatom. Jak się okazuje są w nich wolne… » więcej 2021-06-21, godz. 13:13 Ryszard Wilczyński o powrocie Donalda Tuska do polityki, cybernetycznych atakach na skrzynki mailowe polityków, piątej… - Nie byłbym przeciw – mówił w Południowej Loży Radiowej Ryszard Wilczyński, poseł Koalicji Obywatelskiej, pytany o powrót Donalda Tuska do polskiej… » więcej 2021-06-21, godz. 09:13 Jerzy Czerwiński, senator PiS o kolejnej nieudanej próbie wyboru RPO, innym możliwym scenariuszu i sankcjach nakładanych… - Znowu objawiła się totalność opozycji, która rządzi w senacie, chociaż są nowe elementy - powiedział Jerzy Czerwiński senator Prawa i Sprawiedliwości… » więcej 2021-06-18, godz. 17:48 Marek Śmiech, wójt Walc, Adam Raczyński, wójt Pakosławic i Piotr Bujak, burmistrz Głogówka, o współpracy z Czechami… Obradowało walne zebranie członków Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pradziad. Należy do niego kilkadziesiąt samorządów lokalnych z Opolszczyzny… » więcej 2021-06-18, godz. 14:19 Przedstawiciele młodzieżówek partyjnych dyskutują o demografii W Południowej Loży Radiowej kontynuujemy temat demografii. Jest nas coraz mniej i jeśli nic się nie zmieni populacja Polski w 2050 roku spadnie do 34 mln ludzi… » więcej 2021-06-18, godz. 09:54 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o rządowej Strategii Demograficznej 2040 - Po 1989 roku rozpoczął się spadek liczby rodzonych dzieci w Polsce. Kilka lat temu, zanim wszedł program 500+ i inne programy prospołeczne i prorodzinne… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »