Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Tadeusz Piątkowski, kierownik Środowiskowego Domu…
2021-03-31, 17:32 Autor: Jan Poniatyszyn

Tadeusz Piątkowski, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku, o 25 latach działalności tej placówki dla niepełnosprawnych

Tadeusz Piątkowski [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tadeusz Piątkowski [zdj. Jan Poniatyszyn]
Środowiskowe Dom Samopomocy zaczęły powstawać od 1994 roku na mocy ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Placówki te działają w formie pobytu dziennego. Uczestnicy przebywają tam osiem godzin. Na Opolszczyźnie kolejny już ŚDS otwarto niedawno w Grodkowie.
Prudnicki ŚDS znajduje się w dawnym, poniemieckim kasynie wojskowym. Jest to obiekt zabytkowy.

- Nasz dom powstał na bazie działalności stowarzyszenia, które od 1992 roku w tym budynku prowadziło rehabilitację osób niepełnosprawnych. Na remonty, różne inwestycje wydaliśmy od 2008 roku blisko cztery miliony złotych. Tyle pochłonęło dostosowanie tego budynku do wymaganych ustawą i rozporządzeniem standardów. Powstanie tego obiektu datowane jest na rok 1903. Wszelkie zamiany muszą być uzgadniane z konserwatorem zabytków. Nawet ogrodzenie frontowe jest wpisane do rejestru zabytków. Udało nam się uzyskać zezwolenie m.in. na budowę windy. Ta duża inwestycja kosztowała 700 tysięcy złotych. Pieniądze na te remonty i dostosowanie obiektu pochodzą z ministerstwa. ŚDS są zadaniami rządowymi zlecanymi do prowadzenia gminom. Nasza palcówka od trzech lat posiada pełny standard. Dotyczy to wyposażenia, wymaganych pomieszczeń, usunięcia barier architektonicznych – powiedział Tadeusz Piątkowski, kierownik ŚDS w Prudniku.

Obecnie ŚDS w Prudniku pracuje w reżimie sanitarnym wynikającym z pandemii. Jego podopieczni ustrzegli się zachorowań na COVID-19. Przez pięć dni w tygodniu uczestnicą w różnych zajęciach uspołeczniających.

- Swoim zakresem działalności obejmujemy też sąsiednie gminy powiatów prudnickiego oraz nyskiego. Mamy 60 uczestników. To jest maksymalna liczba jaką dopuszcza rozporządzenie standaryzacyjne – dodał Tadeusz Piątkowski.

Do końca 2018 roku ŚDS miały czas na dostosowanie się do obowiązujących standardów. Wiele z nich nie spełniło określonych przepisami wymogów. Dlatego termin ten wydłużono do końca przyszłego roku.
Z Tadeuszem Piątkowskim rozmawia Jan Poniatyszyn
Tadeusz Piątkowski, kierownik, ŚDS w Prudniku, 25-lecie działalności, ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, niepełnosprawni, zadanie rządowe, gmina, Popołudniowa Loża Radiowa, Radio Opole

Zobacz także

2021-05-07, godz. 18:47 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego, o podziale pieniędzy dla organizacji pozarządowych Kontrowersje wywołał podział pieniędzy w otwartych konkursach samorządu województwa opolskiego. Krytyczne opinie pojawiły się w mediach społecznościowych… » więcej 2021-05-07, godz. 09:38 Jerzy Czerwiński o możliwych scenariuszach w senacie ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy - Posiedzenie Senatu mamy w dniach 12-14 maja, ale z anonsów kierownictwa senatu wynika, że raczej na tym posiedzeniu ta ustawa nie będzie rozpatrywana, chociaż… » więcej 2021-05-07, godz. 09:35 Dr Bartłomiej Machnik o sytuacji w koalicji rządzącej i w opozycji po głosowaniu ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy - Jeśli chodzi o rządzących to jest bez zmian. Mniejsze ugrupowania chcą po prostu pokazać swoją podmiotowość. A w przypadku opozycji, to odsądzanie Lewicy… » więcej 2021-05-06, godz. 18:53 Radiowa debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o tym jak mądrze wykorzystać pieniądze, które trafią do nas… Naszymi gośćmi byli dr Witold Potwora (ekonomista, WSZiA Opole), dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kulis (opolska loża BCC) oraz Grzegorz Adamczyk (wiceprzewodniczący… » więcej 2021-05-06, godz. 12:42 Wicepremier Jarosław Gowin o konwencjach Porozumienia w regionach i sytuacji w Zjednoczonej Prawicy - Wspaniale, że doskonale rozwija się Warszawa, Wrocław czy mój rodzinny Kraków, ale równie ważne są takie miasta jak Opole, Kluczbork czy Kędzierzyn-Koźle… » więcej 2021-05-06, godz. 12:14 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Andrzejem Szejną, wiceprzewodniczącym Nowej Lewicy o… Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Andrzej Szejna, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy. Temat rozmowy dotyczył wtorkowego głosowania… » więcej 2021-05-06, godz. 09:56 Longin Bartnik o o tym, że unijny Fundusz Odbudowy to zdaniem Konfederacji fundusz zadłużenia - To jest Fundusz Zadłużenia. Niemcy w imieniu Europy będą zaciągać długi, a Europa będzie te długi spłacać – powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-05-06, godz. 09:43 Marcin Ociepa o dyskusji o polityce zagranicznej z udziałem ekspertów w Opolu i głosowaniu w sejmie na temat FO - Konferencje są pomyślane tak, aby ważne tematy krajowe i międzynarodowe podnosić w regionach, czyli żeby pokazać, że dyskusja o wyzwaniach współczesnego… » więcej 2021-05-05, godz. 18:13 Józef Swaczyna, starosta strzelecki zarazem prezes tamtejszego Zarządu Powiatowego OSP, o sytuacji Ochotniczych Straży… Stulecie działalności obchodzi Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP. W Polsce jest ponad 16 tysięcy jednostek tej formacji służącej społeczeństwu… » więcej 2021-05-05, godz. 13:09 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola oraz Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski, o funduszach unijnych i Krajowym Planie… Sejm przyjął projekt ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Ma to wpływ na uruchomienie unijnego Funduszu… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »