Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Piotr Woźniak o końcu SLD i nowej formacji Nowa…
2021-03-24, 09:43 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Piotr Woźniak o końcu SLD i nowej formacji Nowa Lewica, a także o posłance Monice Pawłowskiej i niejasnych finansach Wiosny Roberta Biedronia

Piotr Woźniak o końcu SLD i nowej formacji Nowa Lewica
- Partia Sojusz Lewicy Demokratycznej odchodzi do historii, a pojawia się partia, która jest kontynuacją o nazwie Nowa Lewica. Mamy kontynuację władz, do czasu kongresu, który odbędzie się prawdopodobnie wczesną jesienią - powiedział w Porannej Loży Radiowej Piotr Woźniak, lider Nowej Lewicy na Opolszczyźnie.
Prawomocny wyrok sądu w sprawie zmiany nazwy z SLD na Nowa Lewica obowiązuje od listopada ubiegłego roku - poinformowała wczoraj (23.03) rzeczniczka Sądu Okręgowego w Warszawie. Tym samym zakończyła się 22 letnia historia Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który powstał w 1999 roku.

- Trochę szkoda. Mam legitymację SLD wydaną w 1999 roku. W tej formacji, niezależnie czy miała 4 czy 44%, byłem. Można lewicy nie lubić, można nawet nienawidzić, ale nie można jej zasług nie pamiętać - zaznaczył Piotr Woźniak. Przypomniał, że to SLD wprowadzało Polskę do Unii Europejskiej i ma swój gigantyczny wkład w akces Polski do NATO.

- Trzeba patrzeć w przyszłość. Chciałbym Nowej Lewicy, która nie będzie tylko z nazwy nową, ale będzie mówić nowym językiem. Nie będzie się skupiać na lewicy aglomeracyjnej, bo tam mamy poparcie rzędu nawet 20%. Mamy kłopot z pozyskaniem wyborców w małych ośrodkach miejskich i na wsiach. Jeśli Nowa Lewica będzie mówić językiem Polski gminnej, Polski powiatowej to będzie świętować sukcesy. Jeśli pozostanie aglomeracyjna, obawiam się, że to jest szklany sufit 10% - mówił gość Porannej Loży Radiowej.

Na jesiennym kongresie Nowej Lewicz będzie przedstawiony program. - Chciałbym, żeby doszło na nim do odkrycia nowych, mądrych ludzi, którzy są dzisiaj w drugim czy piątym garniturze. Patrząc na Zjednoczoną Prawicę wiele nazwisk, które dzisiaj się kojarzą z PiS, Porozumieniem czy Solidarną Polską kilka lat temu nie były znane. Prawo i Sprawiedliwość doskonale wie, że trzeba promować nowe twarze - uważa Woźniak.

Pytany o przejście Moniki Pawłowskiej, wiceprzewodniczącej klubu parlamentarnego Lewica, do partii Porozumienie powiedział: - Lepiej na początku odrzucić to, co jest złe. Stara maksyma mówi: "....koniom lżej" w pewnym momencie. To mnie przeraża, nie jestem w stanie zrozumieć tej decyzji. Na szczęście nie znam tej Pani i Bogu za to dziękuję. Szerokości jej życzę, jak mówią trackerzy.

Formalnie zjednoczenia Nowej Lewicy z Wiosną jeszcze nie ma, ma to nastąpić na kongresie jesienią. Tymczasem stowarzyszenie Watchdog złożyło zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez członków Zarządu Krajowego Wiosny Roberta Biedronia, powodem jest nieujawnienie informacji o finansach partii.

- Jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości, to trzeba to wyjaśnić. Jeżeli się jest w polityce, to trzeba transparentnie pokazywać, co jest na rzeczy, zwłaszcza finanse. Bo inaczej wyborcy tracą zaufanie do formacji. Myślę, że Włodzimierz Czarzasty przeprowadzi na ten temat rozmowę z Robertem Biedroniem i sprawy będą wyjaśnione do momentu zjednoczenia, bo to nie tworzy dobrego klimatu do zjednoczenia.

Zobacz także

2021-04-16, godz. 13:08 Młodzieżowa Loża Radiowa o najnowszym rankingu zaufania do polityków. Polityk opozycji po raz pierwszy od dwóch lat… W Młodzieżowej Loży Radiowej pojawił się dziś temat kwietniowego badania IBRiS dla Onetu, czyli najnowszego rankingu zaufania do polityków. Zaproszenie… » więcej 2021-04-16, godz. 09:34 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej o farmaceutach, którzy będą szczepić przeciwko covid, o tym… Kilkunastu farmaceutów z Opolszczyzny może już kwalifikować do szczepień przeciwko covid-19 oraz wykonywać takie szczepienia. - W trakcie kursu jest jeszcze… » więcej 2021-04-16, godz. 09:31 Marcin Kaczmarczyk koordynator wojewody opolskiego ds. szczepień i tlenu o dostępności podstawowego "lekarstwa" na covid… - 15 ton tlenu dziennie zużywają opolskie szpitale leczące covid-19. Przed pandemią taka ilość była zużywana w ciągu miesiąca - powiedział w Porannej… » więcej 2021-04-15, godz. 16:57 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o światowych gigantach, czyli próbach zawiązania w USA pierwszego… Pracownikom magazynu Amazona w stanie Alabama nie udało się utworzyć związku zawodowego. Dla giganta technologicznego mógłby być to przełom, gdyż byłby… » więcej 2021-04-15, godz. 11:27 Tomasz Sakiewicz w "Prosto z sejmu" w wywiadzie Magdaleną Ogórek o Gali Plebiscytu Człowiek Roku Klubów "Gazety Po… - Gala plebiscytu "Człowiek roku Gazety Polskiej" już dzisiaj. W tym roku klubowicze wybrali Jarosława Kaczyńskiego. Wiąże się to z wielokrotnymi sukcesami… » więcej 2021-04-15, godz. 10:42 Robert Węgrzyn, sekretarz PO w województwie o sytuacji w strukturach partyjnych w Kędzierzynie-Koźlu i wizji rozwoju… - Jestem zdumiony całą debatą i dyskusją wokół tego, czy nowi ludzie mogą się zapisywać do partii, bo tak na prawdę ta dyskusja się do tego sprowadza… » więcej 2021-04-15, godz. 10:17 Michał Nowak z kędzierzyńskiej Platformy Obywatelskiej o wizji rozwoju partii i relacjach z Robertem Węgrzynem - O trzecim kole nic, jak do tej pory, nie słyszałem. Żaden wniosek nie wpłynął do mnie jako do przewodniczącego struktur - powiedział w Porannej Loży… » więcej 2021-04-14, godz. 20:48 Andrzej Perucki, krótkofalowiec z Głuchołaz i Jarosław Myśliński, prudnicki nadleśniczy, o kontrowersjach wokół… Krótkofalowcy obawiają się o przyszłość swojej bazy na Biskupiej Kopie. Od wielu lat jest to miejsce międzynarodowych spotkań pasjonatów łączności… » więcej 2021-04-14, godz. 18:46 Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina, o kanalizacji gminy i budownictwie wielorodzinnym W Polsce zaledwie 40 procent gospodarstw wiejskich ma kanalizację. Ze względu na koszty z problemem tym boryka się wiele samorządów lokalnych. W gminie Niemodlin… » więcej 2021-04-14, godz. 13:43 Tomasz Krupa o inwestycjach w Baborowie, finansach gminy i rozwoju mieszkalnictwa - Patrząc na całokształt jeśli chodzi o kraj czy też z perspektywy Opolszczyzny czy płaskowyżu głubczyckiego, można powiedzieć, że aż tak negatywnych… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »