Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o wypowiedziach…
2021-03-22, 17:51 Autor: Jan Poniatyszyn

Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o wypowiedziach polityków opozycji, protestach przeciw obostrzeniom covidowym oraz o inwestycjach drogowych i kolejowych na Opolszczyźnie

Katarzyna Czochara [fot. Wojciech Szczepanik]
Katarzyna Czochara [fot. Wojciech Szczepanik]
Od soboty obowiązują wprowadzone przez rząd nowe obostrzenia związane ze wzrostem zachorowań na COVID-19. W Warszawie przeciw rygorom sanitarnym protestowało kilkaset osób. W poniedziałek protest rozpoczęli lekarze rezydenci.
- Jednak społeczeństwo polskie podchodzi bardzo poważanie do problemu pandemii, z którą boryka się cały świat. W wielu krajach podejmowane są decyzje, które niekoniecznie podobają się wielu osobom. Chcąc zażegnać pandemię polski rząd podejmuje działania, które mają na celu przede wszystkim zabezpieczyć nasze zdrowie, aby jak najmniej było zakażonych. Pamiętajmy, że wirus ten powoduje bardzo duże spustoszenia w organizmie. Jest bardzo ważne, abyśmy przestrzegali wszelkie obostrzenia i stosowali się do wytycznych również sanepidu - powiedziała Katarzyna Czochara, posłanka PiS z Opolszczyzny.

Parlamentarzystka rządzącego ugrupowania wypowiedziała się też na temat rozpoczętego protestu lekarzy rezydentów: - Proszę wskazać inny rząd RP, który w ciągu pięciu lat przekazał tyle pieniędzy na opiekę zdrowotną. Przecież widać to także w województwie opolskim, w postaci doposażania szpitali powiatowych, specjalistycznych. Kiedy Zjednoczona Prawica objęła rządy to pierwszym zadaniem było zreformowanie opieki zdrowotnej. Te zaniedbania były wieloletnie. W opiece zdrowotnej to nie może być rewolucja, to musi być ewolucja. Dobrym przykładem jest sprawa rezydentów, którzy przez osiem lat rządów PO-PSL nie mieli żadnych podwyżek, a oprócz tego wprowadzono limity na rezydentury. Z tego też powodu rząd PiS boryka się z problemem zbyt małej kadry medycznej. Wykształcenie lekarza to jest długi, złożony i kosztowny proces. Dlatego apeluję do rezydentów, aby nie rozwiązali problemów na ulicy.

Posłanka PiS odniosła się też do niedawnych wypowiedzi polityków sejmowej opozycji. Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej postuluje likwidację na uczelniach wydziałów teologicznych i historycznych. Jego zdaniem odbiegają one od oczekiwań nowoczesnego państwa. Grzegorz Schetyna powiedział, że należy traktować kościoły na równi z placówkami handlowymi, restauracjami i dlatego należy je zamknąć.

- To jest zupełny absurd. Nowoczesne państwo idzie z duchem czasu i się rozwija. To też się dzieje w naszym kraju. Nowoczesne państwo to także świadomi obywatele, którzy znają przede wszystkim historię swojego kraju. Nie wyobrażam sobie wycofania historii z uczelni, czy też szkół podstawowych. Żyjemy w wolnym kraju i każdy ma prawo korzystać z tego, co jest mu potrzebne w zdobywaniu wiedzy. To po raz kolejny pokazuje, że opozycja nie ma konkretnego pomysłu na państwo polskie. Przedstawia bezsensowne, bzdurne postulaty takie jak zamykanie kościołów. Komu chce się w ten sposób przypodobać? W sklepach tak jak i w kościołach obowiązują podobne obostrzenia, czyli 15 metrów kwadratowych na jedną osobę. To co mówi Borys Budka i Grzegorz Schetyna ma na celu zbicie kapitału politycznego – komentowała Katarzyna Czochara.

Poseł Witold Zembaczyński z Nowoczesnej skrytykował parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, bo nie podpisali się pod apelem Opolskiego Zespołu Parlamentarnego. Chodzi o rewitalizację linii klejowej Racibórz – Racławice Śląskie.

- Przede wszystkim nie należę do Opolskiego Zespołu Parlamentarnego. Nie dostałam też nigdy żadnej informacji na ten temat. Ani ja, ani żaden poseł Zjednoczonej Prawicy nie potrzebuje wystosowywać apeli do rządu, pana premiera, aby jakaś strategiczna inwestycja mogła być realizowana na terenie naszego województwa. W tych sprawa, w tych tematach nieustannie rozmawiam z panem premierem, z ministrem Andrzejem Adamczykiem, ministrem Rafałem Weberem, czy ministrem Andrzejem Bittlem, który odpowiada za koleje. Nie mamy takiego poczucia, abyśmy w tym temacie mogli cokolwiek zaniedbać. W ciągu niespełna sześciu lat mamy prawie 4 mld złotych na obwodnice. Nie wspominając już o pieniądzach w ramach rządowego programu wspierającego inwestycje drogowe w gminach i powiatach. To są potężne środki. My nie bijemy piany politycznej, tak jak to robi opozycja. Pan poseł Witold Zembaczyński i posłowie Koalicji Obywatelskiej powinni zaapelować do rezydentów, aby wrócili do szpitali. To byłaby realna pomoc – stwierdziła Katarzyna Czochara.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »