Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Piotr Woźniak, lider SLD na Opolszczyźnie o rozdziale…
2021-02-15, 20:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Piotr Woźniak, lider SLD na Opolszczyźnie o rozdziale Kościoła katolickiego od państwa i restytucji jego mienia

Piotr Woźniak [fot. Marcin Skomudek]
Piotr Woźniak [fot. Marcin Skomudek]
Trwa zbiórka podpisów w sprawie zaprzestania finansowania Kościoła katolickiego przez państwo. W Radiu Opole mówił o tym Krzysztof Śmiszek, poseł partii Wiosna. Na Opolszczyźnie restytucja mienia Kościoła objęła dotąd blisko połowę parafii.
- Pod związaną z tym petycją zebranych jest ok. 3300 podpisów. Na lewicy mamy swego rodzaju różnorodność. Jest lewica bardziej radykalna w tego rodzaju poglądach i mniej radykalna. W Polsce szanując wiarę Kościoła katolickiego absolutnie nie można jej obrzydzać. Robił to Ruch Palikota i wiemy jak skończył. Natomiast czym innym jest rozdział Kościoła od państwa i za tym jest SLD, Wiosna i Partia Razem. Obrzydzanie wiary i brak szacunku do ludzi, którzy wierzą w Boga, jest niedorzecznością. Te dwie płaszczyzny trzeba rozdzielać wręcz chirurgicznie. Często się one przenikają. Jestem osobą wierzącą. Kościół to ludzie. Zastanawiam się, po co Kościołowi jest ziemia, w jakim celu potrzebna jest, aby krzewić wiarę? Może mnie ktoś oświeci i wyjaśni z jakiego powodu Kościołowi potrzeby jest majątek? Jestem za rozdziałem Kościoła od państwa i brakiem jego finansowania ze środków publicznych. Wprowadzenie religii do szkół spowodowało wydatkowanie olbrzymich pieniędzy, bo te kwoty sięgają grupo ponad miliard złotych w skali roku. Są to etaty księży, którzy uczą w publicznych szkołach za publiczne podatki. Wydaje mi się, że po 1989 roku dokonano naprawdę dużo jeśli chodzi o restytucję mienia dla Kościoła katolickiego. Paradoksalnie jest to też zasługa rządu SLD – powiedział Piotr Woźniak, lider SLD na Opolszczyźnie.

Jego zdaniem trwa "exodus" młodych ludzi, którzy nie chcą w szkołach uczęszczać na religię i wybierają lekcje etyki. Postulowane przez lewicę wyprowadzenie lekcji religii ze szkół nie będzie proste, gdyż gwarantem jej nauczania jest konkordat ze Stolicą Apostolską.

Po raz pierwszy od ponad 20 lat większy odsetek młodzieży w wieku 18-24 lata deklaruje poglądy lewicowe niż prawicowe. Lewicowe sympatie wskazało 30 procent ankietowanej młodzieży. Pokazał to sondaż Centrum Badania Opinii Społecznej. Według Piotra Woźniaka jest to wynik radykalizacji po prawej stronie sceny politycznej: - Zawsze, kiedy dokręcana jest śruba w kontekście aborcji, światopoglądowych emocji, to budzi się w młodych ludziach bunt i podejrzliwość, o co tutaj w tym wszystkich chodzi. W Polsce tworzą się takie dwa zwaśnione plemiona. Niestety, te radyklane odłamy wspiera też część hierarchii kościelnej. Żadne skrajności, ani po lewej, ani po prawej stronie, nie są społeczeństwu potrzebne. Młodzi ludzie czują to intuicyjnie.

Wzrost poparcia młodego pokolenia dla lewicy nie przekłada się na jej wyniki w sondażach dotyczących preferencji wyborczych. Od kilku miesięcy jest to poniżej 10 procent głosów ankietowanych.

- To też oznacza, że radykalne postawy niektórych skrajnych ugrupowań lewicowych skandujących obraźliwe hasła na ulicy to jest powód tego, iż mamy w okolicach 10 procent poparcia. Na lewicy jesteśmy w przededniu pewnego rodzaju zmian o charakterze także pokoleniowo-personalnym. Myślę, że jest czas na to, aby ten drugi, trzeci, czwarty garnitur działaczy lewicy – nie myślących skrajnie, radykalnie - wszedł do tego kanonu, który za te pięć, dziesięć lat będzie wygrywał wybory - stwierdził Woźniak.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »