Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Piotr Woźniak, lider SLD na Opolszczyźnie o rozdziale…
2021-02-15, 20:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Piotr Woźniak, lider SLD na Opolszczyźnie o rozdziale Kościoła katolickiego od państwa i restytucji jego mienia

Piotr Woźniak [fot. Marcin Skomudek]
Piotr Woźniak [fot. Marcin Skomudek]
Trwa zbiórka podpisów w sprawie zaprzestania finansowania Kościoła katolickiego przez państwo. W Radiu Opole mówił o tym Krzysztof Śmiszek, poseł partii Wiosna. Na Opolszczyźnie restytucja mienia Kościoła objęła dotąd blisko połowę parafii.
- Pod związaną z tym petycją zebranych jest ok. 3300 podpisów. Na lewicy mamy swego rodzaju różnorodność. Jest lewica bardziej radykalna w tego rodzaju poglądach i mniej radykalna. W Polsce szanując wiarę Kościoła katolickiego absolutnie nie można jej obrzydzać. Robił to Ruch Palikota i wiemy jak skończył. Natomiast czym innym jest rozdział Kościoła od państwa i za tym jest SLD, Wiosna i Partia Razem. Obrzydzanie wiary i brak szacunku do ludzi, którzy wierzą w Boga, jest niedorzecznością. Te dwie płaszczyzny trzeba rozdzielać wręcz chirurgicznie. Często się one przenikają. Jestem osobą wierzącą. Kościół to ludzie. Zastanawiam się, po co Kościołowi jest ziemia, w jakim celu potrzebna jest, aby krzewić wiarę? Może mnie ktoś oświeci i wyjaśni z jakiego powodu Kościołowi potrzeby jest majątek? Jestem za rozdziałem Kościoła od państwa i brakiem jego finansowania ze środków publicznych. Wprowadzenie religii do szkół spowodowało wydatkowanie olbrzymich pieniędzy, bo te kwoty sięgają grupo ponad miliard złotych w skali roku. Są to etaty księży, którzy uczą w publicznych szkołach za publiczne podatki. Wydaje mi się, że po 1989 roku dokonano naprawdę dużo jeśli chodzi o restytucję mienia dla Kościoła katolickiego. Paradoksalnie jest to też zasługa rządu SLD – powiedział Piotr Woźniak, lider SLD na Opolszczyźnie.

Jego zdaniem trwa "exodus" młodych ludzi, którzy nie chcą w szkołach uczęszczać na religię i wybierają lekcje etyki. Postulowane przez lewicę wyprowadzenie lekcji religii ze szkół nie będzie proste, gdyż gwarantem jej nauczania jest konkordat ze Stolicą Apostolską.

Po raz pierwszy od ponad 20 lat większy odsetek młodzieży w wieku 18-24 lata deklaruje poglądy lewicowe niż prawicowe. Lewicowe sympatie wskazało 30 procent ankietowanej młodzieży. Pokazał to sondaż Centrum Badania Opinii Społecznej. Według Piotra Woźniaka jest to wynik radykalizacji po prawej stronie sceny politycznej: - Zawsze, kiedy dokręcana jest śruba w kontekście aborcji, światopoglądowych emocji, to budzi się w młodych ludziach bunt i podejrzliwość, o co tutaj w tym wszystkich chodzi. W Polsce tworzą się takie dwa zwaśnione plemiona. Niestety, te radyklane odłamy wspiera też część hierarchii kościelnej. Żadne skrajności, ani po lewej, ani po prawej stronie, nie są społeczeństwu potrzebne. Młodzi ludzie czują to intuicyjnie.

Wzrost poparcia młodego pokolenia dla lewicy nie przekłada się na jej wyniki w sondażach dotyczących preferencji wyborczych. Od kilku miesięcy jest to poniżej 10 procent głosów ankietowanych.

- To też oznacza, że radykalne postawy niektórych skrajnych ugrupowań lewicowych skandujących obraźliwe hasła na ulicy to jest powód tego, iż mamy w okolicach 10 procent poparcia. Na lewicy jesteśmy w przededniu pewnego rodzaju zmian o charakterze także pokoleniowo-personalnym. Myślę, że jest czas na to, aby ten drugi, trzeci, czwarty garnitur działaczy lewicy – nie myślących skrajnie, radykalnie - wszedł do tego kanonu, który za te pięć, dziesięć lat będzie wygrywał wybory - stwierdził Woźniak.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »